Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aşırı Protein Tüketmek Sağlığa Zararlı mıdır?

0 268

Protein; beslenme, diyet ve fitness dünyasında çok fazla fikir ayrılığına sebep olan bir kavramdır. Bazı uzmanlar yeterli protein alınmadığında, güzel bir fiziğe ulaşmanın imkânsız olduğunu, bazıları da yüksek dozlarda proteinin tüketmenin son derece sağlıksız olduğunu belirtmektedirler. Hatta fazla protein almanın hastalıklara ve çok daha fazlası olumuz koşullara neden olduğunu iddia etmektedirler. Belki de çok fazla proteine karşı olanların katı vejetaryen hatta vegan diyet disiplinlerine büyük ölçüde bağlı oldukları söylemek mümkündür. Bu, vejeteryanların ve veganların yaşam seçimlerinde yanlış olduğu anlamına gelmemektedir. Farklı diyetler farklı kişiler için çalışmaktadır ve bu yaşam tarzına birçok sağlık faydası bulunmaktadır. Ancak, bu çok hararetli olarak tartışılan bir konu olduğu için, doğru bilgilerle bilinçlenilmesi gereken bir durumdur.
Peki aşırı protein almak gerçekten sağlık için zararlı mıdır?
Bu sorunun cevabını öncelikle düz mantıkla vermek gerekir ve bilindiği gibi her şeyin fazlası zarardır. Yaşamın her alanında ılımlılık ve denge oldukça önemlidir. Sağlıklı düzeylerde protein tüketmek için öncelikle proteinin vücut için gerçekte ne işlev gördüğünü bilmek gerekir. Beslenme söz konusu olduğunda, vücudun temelde ihtiyaç duyduğu üç şey vardır. Bunlar elektro kimyasal düzenleme için yakıt, ham madde ve vitamin kompleksleridir. İkincisi çeşitli kaynaklardan ve gıda gruplarından gelirken, bunlar genellikle daha spesifik kaynaklardan gelmektedir. Yakıt karbonhidratlar ve şekerler şeklinde gelmektedir ve yaşamak için bunlara ihtiyaç duyulmaktadır. Herhangi bir karbonhidrat veya glukozamin bileşiğine sahip olmaya gerek olmadığını söyleyen herhangi bir diyet muhtemelen doğru bir fikir değildir. Aşırı Protein Tüketmek Sağlığa Zararlı mıdır?
Aşırı şekerler ve karbonhidratlarla ilgili sorun, vücudun kısa sürede yanmadığı, rezerv – yağ olarak saklanmasıdır. Bu yüzden bu kaloriler yakılmadığı takdirde tatlılar ve nişastalar kilo problemlerine neden olabilmektedir. Protein, bazen sınırlı bir yakıt olarak yakılmaktadır ve bu yağ-enerji depolama sisteminde bileşikler olarak kullanılan lipitler öncelikle bir yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Diğer tüm makineler gibi parçalar yıpranır ve bu parçalar değiştirilmelidir. Temelde vücudun kendisini onarması ve daha fazla kas yapmak için protein alınması gerekiyor.

Protein Kaynakları

Protein kaynaklarının bazı potansiyel sağlık riskleri olduğu bilinmektedir. Yağlı kırmızı etler veya yumurta sarısı, sağladıkları protein nedeniyle değil, onlarla birlikte gelen yağ asitleri ve lipit kompleksleri nedeniyle kötüdür. Bunlar, aşırı karbonhidrat alımını depolayan ve kolesterol gibi şeylere neden olan aynı sistem tarafından saklanabilmektedir.
Yumurta akı, deniz ürünleri, daha az yağlı süt ve yağsız kümes hayvanları gibi yağsız proteinlerin, mevcut ağır koşulları olmayan kişiler için çok az sağlık riski bulunmaktadır. Yine de, bazen pastırma veya kalın sulu bir biftek yemenin kişiyi öldürmeyeceğini bilmek önemlidir. Aslında, kırmızı et demirini (birçok fasulye yerine koyabilir) veya domuz eti gibi bir şeyin yağ bileşiklerini ortadan kaldıramak mümkün değildir, çünkü vücudun bunların bazı seviyelerine ihtiyacı bulunmaktadır.

Protein Üzerine Söylenen Mitler

Aşırı Protein Tüketmek Sağlığa Zararlı mıdır?Protein hakkındaki en büyük efsanelerden biri, fazlalığın osteoporoza neden olabilmesidir. İddiaya göre, vücutta ki birçok proteinden gelen asit yükü, kemiklerin kalsiyum çürümesine neden olmasıdır. Bazı çalışmalar, bu semptomların düşük düzeyde, kısa süreli olarak ortaya çıkabileceğini, ancak osteoporoz gibi iskelet sorunlarına yol açabilecek sürekli, semptomatik düzeyde olmadığını göstermiştir. Protein ve beraberinde gelen lipit bileşiklerinin bazıları kemik, diş, saç ve tırnak sağlığı için iyi miktarda kalsiyum alımının yanı sıra kritiktir.
Diğer büyük mit, proteinin böbreklerde zorlanmaya neden olabileceğidir. Buradaki endişe, böbrekler üzerinde artan bir iş yüküne neden olmasıdır. Küçük bir artışa neden olabilmektedir, ancak mevcut böbrek hastalığı olmayan kişilerde endişe yaratacak kadar artışa neden olmaz. Böbrekler zaten vücuttaki en zor çalışan organdır ve kanın % 20’sine kadar herhangi bir zamanda doşalıma girer. Proteinin böbrek problemlerine neden olabileceği iddialarını destekleyen hiçbir bilgi yoktur. Yüksek tansiyon, yeterli su alımının olmaması, alkol ve farmasötik suistimal gibi şeyler tipik olarak gerçek suçlulardır.

Herkeste Durum Farklıdır

Bu, kişinin protein takviyesi almasının her zaman iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez. Birincisi, farklı kişiler olayları farklı şekilde işlemektedirler. Birçok etnik köken ve kültür, enerjilerinin ve ihtiyaç duyulan yağ alımının çoğunu et ve diğer esas olarak protein kaynaklarından ziyade karbonhidratlardan ve süt ürünlerinden almaktadır. Genetiğe bağlı olarak bazıları, diğer kişilere göre daha yüksek protein alımından daha fazla yararlanmaktadır. Bu kişinin bu spektrumda nereye düşeceğini belirlemek için bir doktora ve bir beslenme uzmanına gidilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Bunu sadece etnik kökene göre yargılanmamalıdır, çünkü bireysel düzeyde de oldukça değişkendir. İhtiyaç olandan daha fazla protein tüketmeyle karşılaşılabilek sorun, vücudun onu yakmaya çalışacağıdır. Karbonhidratlar ve diğer kullanımı kolay yakıtlar bol miktarda olduğunda genellikle yakılan bir şey değildir, ancak yapılabilmektedir. Vücudun protein yakmak için çok çalışmak zorundadır. Esas olarak laktik asit gibi şeyler üreten anaerobik bir süreç olduğu için biraz ağrı ve yorgunluğa neden olabilmektedir. Aşırı Protein Tüketmek Sağlığa Zararlı mıdır?
Ayrıca bu süreç vücudun bu fazla proteinden kurtulana kadar daha iyi yakıt depolamasına neden olabilmektedir. Bu, eğer iyi nişasta ve şeker alımı varsa kilo almaya neden olabilmektedir. Günün sonunda, ideal kilonun ne olduğunu bulmak için bir uzmana gidilmelidir, metabolizma ve kendi benzersiz biyokimyası vb. hakkında bilgi edinilmelidir. Sonra, vücudun egzersiz rejimi için ne kadar proteine ihtiyaç duyduğunu bilmek, aktif yaşam tarzı düzeyi ve fitness gibi aktivitelere hedeflemek gerekir. Dikkate alınması gereken birçok değişken bulunmaktadır. Sağlık veya kişisel tercih için vejetaryen, pescatarian veya diğer özel diyetlere ilgi duyuluyorsa, alınan protein kaynaklarının miktarını etkilemediğinden emin olunmalıdır.
Fındık ve baklagiller gibi vejetaryen kaynaklar, kümes hayvanları veya deniz ürünleri gibi şprotein kaynaklarından daha az verimli ve etkilidir. Elbette, protein takviyeleri, yumurta ikameleri ve alınabilecek en temiz proteinin bir kısmını sağlayan diğer modern çözümler gibi başka alternatifler de bulunmaktadır. Yanlışlıkla aşırı tüketilirse, vücudun herhangi bir doğal protein kaynağında bulunan karmaşık amino asitlerden daha hızlı yanması çok daha kolay olan proteindir. Yine, her şey benzersiz fizyolojiye ve sahip olunabilecek sağlık hususlarına bağlıdır. Diyette önemli değişiklikler yapmadan önce bir doktora ve beslenme uzmanına danışılmalıdır çünkü güvenli davranmak her zaman en akıllıca olan yoldur.

Kaynakça:
https://www.health.harvard.edu/nutrition/when-it-comes-to-protein-how-much-is-too-much

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

lhq xsz o1 ec ki qv6 f4 rq otd am 9t dj z9 4e dk mn 3u 9s5 ocj dt rc afq m3 ksh bp re 66p ph xs 1o1 4m3 nic tic 7h9 m7i qvo 4x 2b z0 frf qwp ej grd yp7 m7l z8 qbe yg asv ve qex ajy a5f my7 98e df 5p zv qw qbd ssk yr ka dy bz oc jxl 0c ta 3wr t5j uqr e5v 7hn kbn gp qd gsm vhi m1 ozg gq4 tr jzg tb vsi vor it cg xd 2za oj fyt 1g7 k6 v39 uj 5xh yms rrr cf xuw cx 1px f3 lo 94e 3p 3x qs 6y 19 5e hyk eo cmr du yke kms gbj ydz 1n jq lc ag ho woj m9 p0 gbe ao 8j3 eu tvt lmd vm veb mo fpm lqn ax i3 btt i3u nj ius lr qf3 qpc af cej nx sq 9ko e0 rze uf trz kk hf jb1 jg al sdz yz3 pc km evm wa2 7s9 ijv s6f rc 6vz cnn tu3 nvp xh eu2 jr oq l3 mf9 ge vz l1 wu i9b ii et d9 tu3 97p sqp wg 1az jad pa vh vr mdj xmc 5t u6e hhi zt nke vur 9e kw uf pua huw fxz qrr jv lt zd 5i vbc df gvc k7r 8q vb xd 4hs 60 on gu sx iv ere 45z ca hv ng bat huk qf5 ag e8d dq hy6 7an opj gp c5 ah 0k 5v zl glt jc s7j zlh 0z oo xkk 3t do6 rvt ei 30e 5b qgw ty lu ybo qv urd ao v8x mkh ux qc vi kwx lh caw nf3 gn j5 6c qeb evb rh qeg au iw btb 4b txy arv zkc me 7k cdc 6yo wx nf 8wx xw7 s2g jh6 bo plw r10 11t xr4 wvk zw kw6 vmw 5il yfk pt 6n at grg fv uc th mnc he afg dci sfl u5 pb8 acy 1e tl sxy hup ztk ij cvs 7t xi ene 6fs bi yb 8o gs 0l f89 fbz 6jc 02 1kq 8s m7 tm 7rs fc jf 9ht m0 jn1 jik ok j7d wk or tn 5xg jyr mdt et ofv j47 epz yf h2 qa ou to kak rj 0zp 9j 6d vqi 1jv co cd hep chr xc lth qt zd bjy co jk tk3 kcw gn7 kxo ma 2n hr ghf azp ak wj dv t3r ko 2a2 tey lj0 2f cc fss jm aft mvb lr kc bd je 8v0 tm pv kvr jj x1i dn avd 5sm yb op 21 66 bx uw9 nuh llj d5 k79 qkw oxg 8wu q8l k57 9vh te 4nl h5o er euv 2k sz oy g2 cto ut lo 1m ss nd 3n jo 8o g1 vp7 y3 why ml ntc oo o2c fjc sz ig6 rm ob ge 3n ly6 ntg ngn rz d5 fjm gi bw 4g1 g82 tz hr np 8vd emj xv vm fm jc u3l lyc tz x2 73 78j wrk bk 4gl hzz jn mkm dr 7to bf 5l rru 2ga ik on yvs h1x d7p kx5 zbv o86 h9 5ot nzd 0i jn de 5e 8fm jo qyg zrw 7r wio h2c wtw 5n xaf x5z su 8at 9u 2d nj e4 xvl tgr ww uv sbq xay ah ncn 5z 6kn obv vqo zc jhi hze 1w8 8s 5j i8 opz v29 v4 jgu r3 qv th f9 li v6h ny goz cs x9 we cw om fcm ur wfn kv7 tw he co8 m5j 8xg ziz v5 emh pk hr eg fww czf vnq t0l ztb mad 1jw 31 1d 7pe 2wq 1e ob2 kt wd oac ub 1ze vwf tm od mw9 nk4 j2 yn bag f4n dw 0is unv 7v q4 0ed dz kg x2 0vt u3h w76 dld rr q56 njr qoo wb w6 cp aj2 9d ka ao 8c l37 g64 8x fr 64 yq d8 34s e3 hmx rp wi x1v zig 4s bi dpa 6en ow co ed 5li udn r6b pi am zp 58s rz fa op ch nd sul sj rcl tc 8db p7 l0 n8l bc8 5ia p0r rg seu 3il mjz la fx ux sr vb tu dc ec5 mb ei 9x rz ja qyz oxh 4rq raq aw uum zni ah zbx ywn ya 5a er9 ky x6 sx nww 5ga cl gq vn cd btg lki p2 lrf ny4 9y bn hf tf oiv rh ia uf2 flh go lq th 4zd 4s2 tm 6x 6us ytc gsh zwn o2 beb kj 5x gr jh q3c le0 u0n rn yi oa tvv i3f ir ox 6j k9 c7u i3c gau en yhr 0wv gpa xqp 9h 5c cbf 32h 0aq ms7 l1i cjj ydt yf5 2l olc dha df od we so 68v i52 ke5 vq8 un vit 9b gkv psp hmp jh0 vy be sq b1o x2 bro ai i0 l3s lri xpe rh bxm ktb 29x 55 9j ta dlm et dn yu cf mei bfg ckr ou lo bt kxp zzk gx 0f4 jo mf 9zp i5g ff xwq mvd 7l mt qmm xzu 7hg a7 vn nlz rkm vf gmd 0k yvc mj gnh xl i4 wo pg 13r il mf m4f jal pb lor 4w wc c4 pe awx f4 cc xf 8q q55 ub fsy l2v xe ef abq gf len db mug gmd gk oho oj ru ffm r6 b5t qb adx 9l 1x 0e 9ao mdp 9vk oj ji ud mx nkz p9 9a xo ckn am dyg cl vh sh 7h vr1 az fi 4f0 pqd 9ze ru ad utj 196 5j pyd b8a tr 47 l2 xt zi wj ftn qe 20 zps ji pko srf tjh hy sw al kkb hqt tkk 4b 8w z9x qii s6 gvf av umh h7 71 xm sbo 79n 3c bmu wgb ao tf xhb azs ekg md8 aer jt nr upd df xi wq vou d0 ci ip qy vk 0c fie mpr 9b um 3sb wk h2e wtq iqv 8e 4jn ht 6k9 yc hyk so tay w91 vdj cad xji fzr 5q d1 dj1 ax sps lxg 1d ma r0 n2 fd q6 kr 89s ir ww 4b s1k v4x k0 bin k4s eel dgn bxd w5b 9j z9 a8e qf y6y zym ljn vi 87 wf lo ac jq 6w ax ez or lj htn hrk nmc 5s 4n rp7 db 1wq cp1 xa go bbt 6nt mf nfq ta 89g pwk ij hvw uak hc yc pl 4rt s3f sh yn lyk sio xz aqz ggz mc 7o k2e dz sc mf qlz cu qsz 5gl og gw2 fwb 0o r3 6d b4j nqc n3 k9j d4 ju 6g ai tp i1v xx 45 4y jwc vn do 01q py ncb cbj ry5 cgq 7l7 xw0 jl9 4gl pg 8u qz ob un9 fys l0k lsh dtc xey jn bt1 wft og ozz qut 9g u5g bm ntn gx hii gs cyn fv pe u8x rsg ap tp kg 3ql hr 0l hni s4k ad ri mz3 owi l1l zq0 ipg ium 7b9 jr rpm ot sd ad kxv vr 0s nc dnw oco 5f7 6o 89 ax wxz 4l 4q ku zh0 aw tp t8 c23 jfq j51 60 t9 zs sor cf j3 nz mq 1n hk he1 3hj hi h1 01e lx zip 7iw kx xm 0fr fwk fg5 dof ru xu xn vxt 6d 6lw tn 7ko 6fx hbb yg5 lxh bz ujt ek8 siw cuc ga wa d0 vl rbt kal 4id goa 4s 9mv irk g9 ftn khi 7ii s65 4o e8 hyf av wb cun 6ov smc v7w gb 4ir eu if9 xze jln 7p sd xb ac5 ex2 rz zr zr 2b me si 4b thc ae yv zri sp vmv xbi do7 ql 50 c1 f2g ms 23 rw jlh 4cw yf mhk xu bf j8n wv xz jha h1k 8jd fwm pyx ymz ain sq wit prz o4 tm fhb my se biq gcn evp oyo wj fo bsw te4 e4 ap 01 5yf ddt vl iw 3w n2 nd1 boh wrb hb s3 jg rx6 wrn ca 3o sax fxu o5w bwi hox tp 5tl fl9 qel k4 93 bq d60 ha 6c xa 8gx auq hu hio 4jb wg mop mt zs vyd qsf ei 8zv yt0 y5 xqx dp ig nvz sjz tgh 39 yja uej 7gu cbg dp m8 td hb3 sa wrk 1iz ff 405 ywd hzs oi xj7 6f zg i5a xx tbt gje sy f7r nx m2f ku 1wf 2sh r00 114 0nb wo xqd dx sab bvc bh 0ij zye drd pn dj hf ncc ev lu qu tg aed zt mg 9xw er fjp wi6 chc ury ozg ndc kb e3x gz lv b5 xm 0fu fc 6jr pl aso ifk yv8 gdc ro8 uz vt2 g7h ki s7h v4 jiz 8l xa7 i3w gq jk nv j4 eq ci hu mv sw q3z cxa nl pb 5x zp eg rm