Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mide Kazınmasının Acıkmakla İlgisi Var mı?

7 9.002

Mide Kazınmasının Acıkmakla İlgisi Var mı?Mide acıkmanın belirtisi olarak kazınabileceği gibi farklı sebeplerden dolayı da kazınır. Bu durum hastalıklardan ve beslenmeden kaynaklı olabilir.
Mide kazınmasının sebepleri:
1- Yeterince sıvı almamak: Günlük alınması gereken bir sıvı miktarı vardır. En sağlıklı sıvı sudur. Bunun yanında taze sıkılmış meyve suları, soda ya da bitki çayları olabilir. Ama bunlar tatlandırıcılı olmamalıdır. Yoksa faydalı olmaz. Bitki çaylarına bal, sodanın sade olanı tercih edilmelidir. Ama asıl önemlisi günde ortalama 2 litre su tüketilmelidir. Eğer vücuda yeteri kadar sıvı girmiyorsa midede boşluk oluşur. Bu durumda da mide kazınır ve kişi kendini aç hisseder. Aslında karın aç değil sadece midedeki boşluktan dolayı böyle bir his ortaya çıkmıştır. Bu durum gereksiz yemeye ve kilo almaya sebep olur.
2- Tiroitlerin az çalışması: Tiroit bezleri boynun iki yanında bulunur. Tiroitlerin bir çalışma düzeni vardır. Eğer gerektiğinden az ya da çok çalışıyorsa vücut bundan etkilenir. Tiroitler çok çalıştığında kişi kilo alamaz, tiroitler az çalıştığında kişi kilo veremez. Eğer normal bir beslenme düzenine rağmen kilo alıp vermede bir anormallik var ise mutlaka tiroit bezlerine baktırmak gerekir. Bu kan testi ile ortaya çıkar. Eğe gerektiğinden az çalışırsa açlık hissi hissedilir ve mide kazınır.
Mide Kazınmasının Acıkmakla İlgisi Var mı?3- Safranın az olması: Hangi besinden ne kadar tüketildiği önemli bir unsurdur. Eğer hep aynı gıdalar tüketiliyorsa bu tek yönlü bir beslenme olur. Genellikle sıkı diyet yapanlarda bu durum gözlenebilir. Çünkü diyet yapanlar belli besinleri hayatlarından çıkarır bazen de birkaç besin maddesi tüketerek zayıflamaya çalışırlar. Özellikle lifli besinler beslenme düzeninden çıkarılırsa midedeki boşluk dolmaz ve midede açlık hissi olur.

4- Kullanılan ilaçlar: Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların herkes üzerinde etkisi farklıdır. Çünkü her bünye birbirinden farklıdır. Bu yüzden ilaçların yan etkileri de ortaya çıkar. Kimi ilaçların yan etkileri içinde mide kazınması vardır. Normalde mide kazınması sorunu yaşamayan bir kişi ilacı kullandıktan sonra midede kazınma hissi yaşıyorsa bu kullandığı ilacın yan etkisidir. Bu durumda doktora başvurmakta fayda vardır.
5- Stres: Mide stresten en çok etkilenen organlardandır. Birçok insanın stresli zamanlarında kendilerini sürekli yemeye vermeleri de bununla ilişkili olabilir. Bunun için stresli zamanlarda kişi kendini kontrol altına almalıdır.
6- Şeker tüketimi: Şeker tüketimi açlık hissini tetikler. Kısa süreli olarak iştahı keser ama bir müddet sonra midede kazınma hissi ortaya çıkar.
7- Atıştırmalıklar: Sağlıklı bir yaşam için doğru ve düzenli beslenmek gerekir. Sabah kahvaltısı başta olmak üzere öğünlerde düzenli bir şekilde beslenmek gerekir. Eğer düzenli bir şekilde beslenilmiyor, ayaküstü mideyi geçici şekilde oyalayan yiyecekler tercih ediliyorsa mide de sık sık sinyal verir. Ana öğünler kadar ara öğünlerde de 1 meyve, 1 bardak süt, 1 kase yoğurt tüketmek gerekir. Besinleri sık sık ama az az tüketmek vücut için çok faydalıdır.

Mide Kazınmasının Acıkmakla İlgisi Var mı?8- Gün ışığının az alınması: Az güneş ışığı yüzünden insanlar mutsuz olur ve yiyecek ve içecekler ile mutlu olmaya çalışırlar. Midede kazınma hissi ortaya çıktıkça kişi kendini yiyeceklere verir. Sağlıklı bir yaşam için güneş ışığından faydalanmak çok önemlidir. Eğer kişi uzun süre güneş ışığı almaz ise kendini yağlı ve şekerli yiyeceklere verir. Bu durum aslında vücudun kendini savunmasıdır.
9- Alkollü içecekler: Mide kazınması problemi yaşayanlar alkol kullanıyorsa bu alkolden kaynaklı bir sorun olabilir ve alkolü bırakmaları gerekir.
10- Soğan: Soğanı gerektiğinden fazla tüketmek mide için zararlı olabilir. Soğanda asit vardır ve bu mide kazınmasına sebep olur.
11- Kahveli içecekler: Günümüzde en yaygın içeceklerin başında kahve gelir. Çeşit çeşit kahveler vardır ve bunlar gün içinde sıkılıkla tüketilir. Günde 2 fincan şekersiz Türk kahvesi tüketmek vücut için yararlı gerisi ise zararlıdır.
12- Tuz: Aşırı tuz tüketimi tüm vücut için zararlıdır ama midedeki kazınma hissini de tetikler.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
7 Yorumlar
 1. Sevim diyor

  Bir bey sabah aç karnı a bir lokma helvaya limonsıkıp
  İyice karıştırıp yemiş ve yarım sat hi. Bir şey yememiş birkaç gün devam etmiş ve kurtulmuş o ada bir doktor tavsiye ermiş

 2. Haydar diyor

  Çam sakızını ezilerek aç karna sabah akşam bir tatlı kaşığı kadar yerseniz belki faydası olur.

 3. Meryem diyor

  Sıkılmış meyve suyu posasından liflerinden ayrılınca sadece şeker kalıyor bu demek oluyor ki sıkılmış meyve suları fayda vermez. Normal meyve miğdemize giderken şeker karaciğerde emiliyor fazlasıda yağa dönüşüyor. Meyve yemekle meyvesuyu içmek aynı şey değil. İnsanları yanlış yönlendirmemek için biraz daha emek verebilirsiniz

 4. METİN TURGUT diyor

  SAYIN DR.LAR,

  BUNLARIN HİÇBİRİSİ BENİM DURUMUMA UYMUYOR…,
  ÖZELLİKLE GECENİN GEÇ VAKİTLERİNDE
  AÇLIK AĞRISI İLE UYANIYORUM.BİR KEDİ SANKİ MİDEMİN İÇİNİ TIRMALIYOR.
  SÜT İYİ GELİYOR AMA DR LAR MAHZURLU DEDİLER….BİRŞEYLER-BAZAN AZ,BAZAN ÇOK-
  YİYORUM, GEÇİYOR. AMA BİR SÜRE SONRA TEKRAR BAŞLIYOR.
  DR-İLAÇ-HELİKOBAKTER TEDAVİSİ FAYDA ETMEDİ.
  TIP BU KADAR ACİZ MİDİR?
  BENİ AYDINLATIRSANIZ MEMNUN OLURUM..
  TEŞEKKÜRLER,SAYGILAR..
  M.T./

  1. Funda Atalay diyor

   Aynı durum bende de var son durumunuz nedir beni de bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Perihan Güldalı diyor

    Merhaba aynı şikayetler annemde de var ve drlar ilaçı yok diyor artık ne kullanacağımız ve hangi Dr gideceğimizi şaşırdık çözüm bulan lütfen bizimle paylaşabilir mi

  2. Perihan Güldalı diyor

   Çok geçmiş olsun çözüm buldunuz mu paylaşırsanız duacınız olurum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku