Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Astım Hastaları İçin Yaşanacak En İyi Yerler

0 1.141

Astım ile yaşamak çok zahmetli bir durum olabilir. Ayrıca bazı yerler astım hastalarının durumunu daha iyi ya da daha kötü bir hale getirebilmektedir. Bu makalede astım hastaları için yaşanabilecek en iyi yerlerden bahsedeceğiz.

Biliyor Muydunuz?

22 milyon kişiyi etkilemesi nedeni ile astım ABD‘de en yaygın hastalıklardan biridir ve hastane ziyaretlerinin en büyük üçüncü nedenidir.

Egzersizden sıcaklık veya nemdeki ani bir değişime kadar astım pek çok faktörden etkilenmektedir. Solunum güçlüğü, hırıltı, hapşırma, öksürük çoğunlukla astımın belirtileridir ayrıca çekilmeler, göğüs ağrısı ve panik / anksiyete gibi daha ciddi belirtiler de takip edebilir.

8503_all_about_childhood_asthmaAstım tedavi edilebilir olmamasına rağmen, tetikleyicilerden kaçınarak ve kesin bir tedavi planına bağlı kalarak kontrol altında tutulabilir. Bu kişilerin yaşam kalitesi ve süresi sağlıklı kişiler ile aynıdır. Ancak astım çok ciddi ve öngörülemeyen bir durumdur ve astımlı kişinin hayatını bir kaç dakika içinde ölümcül bir tehlike içine atabilmektedir.

İyi iklim koşulları, düşük kirlilik düzeyleri ve sağlık hizmetlerine kolay erişim gibi faktörler bir kişinin astım ile nasıl başa çıktığını etkilemektedir. Tüm bu faktörler bölgeden bölgeye değişmektedir ancak bazı şehirler tüm bunların doğru kombinasyonuna sahiptir ve astım hastaları için yaşanacak en iyi yerleri oluştururlar.

Astımlıların Yaşaması İçin En İyi Yerler:

Amerika Astım ve Alerji Vakfı astım hastalarının hayat kalitesini arttırmak için kurulmuş bir organizasyondur. Bu organizasyon hastalara bilgi sağlamaktadır, tedavi ve kür için araştırmalar yapmaktadır.

Amerika Astım ve Allerji Vakfı bu yerleri belirlerken 12 kriter kullanmaktadır. Bu kriterler;

8503_astim-Astım sıklığı
-Şehirdeki polen skoru
-Şehrin hava kalitesi
-Şehirdeki kamu sigara yasaları
-Okullarda inhaler erişim yasaları
-Halkın yoksulluk oranı
-Şehirde sağlık sigortası kapsamında olmayan kişi sayısı
-Astım için acil servise başvuru sayısı
-Astım atağında kullanılan ilaçlar
-Şehirdeki astım uzmanlarının sayısı

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.