Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aston Martin Nedir?

0 565

Aston Martin Nedir?Aston Martin İngiliz otomobil sektörünün en önde gelen markalarından biri kabul edilmektedir. Markanın yüz yılı aşkın bir geçmişi bulunmaktadır. İhtişam ve gösterişin karşılığı olarak kabul edilen Aston Martin, 1913 yılında Robert Bamford ve Lionel Martin tarafından, Bamford ve Martin LTD adı altında kurulmuştur. Kuruluşunun ardından teknolojik araç üretme fikri üzerinde birleşen kurucular şirketin Aston Martin adı altında araç üretmesine karar kılmıştır. Bu marka fikri 1914 yılında Birleşik Krallık’ın Buckinghamshire şehrinde oluşturulmuş ve halen de günümüzde varlığını sürdürmüştür. Kuruluşu izleyen ilk yıl içinde yapılan çalışmalar sonrasında marka ilk aracını üretmeyi başarmıştır. 1920 yılına gelindiğinde ise, şirket merkezi Buckinghamshire’dan bir başka Birleşik Krallık şehri olan Kensington’a taşınmıştır. 1920 yılında gerçekleştirilen bu taşınma sonrasında şirket, iki yıl sonra Fransız Grand Prix’i için iki adet araç üretmiştir. Aston Martin adı altında üretilen bu yarış araçlarının en büyük özelliği araçların bizzat el emeği ile yapılmış olmasıdır. Çalışanların el işçiliğinin ön planda tutulduğu bu markanın ürettiği iki yarış aracıda Fransız Grand Prix’nde başarı ile boy göstermiş ve yarışı kazasız tamamlamayı başarmıştır.

Ancak bu görkemli başlangıca rağmen şirket 1925 yılında ciddi bir buhran dönemine girmiş ve nihayetinde finansal sorunlar şirketin faaliyetlerini sonlandırmasına neden olmuştur. Her ne kadar finansal sorun yaşasa da, 1926 yılında kurtarılan şirket yeni bir şirket haline gelerek adını Aston Martin Motor LTD değiştirmiştir. Bu değişiklik sonrasında ciddi bir ivme yakalayan Aston Martin, 3 yıl içinde atılım yapmış ve kendisini özellikle yarış bazlı araçlar üretmeye adamıştır. Bu dönemde üretilen araçların yanı sıra, mühendislik ve dizayn alanında da gelişmeler kaydedilmiştir. 1928 yılına gelindiğinde ise, şirket ciddi bir işe soyunarak Fransa’nın dünyaca ünlü Le Mans 24 Saat yarışları için araba üretmeye başlamıştır. Bu organizasyonda Aston Martin markası altında yarışan araçlar oldukça başarılı bir performans sergilemiştir.

1937 yılına gelindiğinde II. Dünya savaşı öncesinde şirket toplam 140 adet Aston Martin üretmiş ve bunları başarılı bir şekilde piyasaya sürmüştür. Oldukça başarılı geçen bu dönem sonrasında 10 yıl kadar bir süre Aston Martin araç üretimi yapmamıştır. Bu dönem II. Dünya Savaşı’nın gölgesi altında geçmiştir. Savaş sona erdikten hemen sonra Aston Martin üretimi süratle devam etmiştir. Bu dönemle beraber yarış otomobilleri üretimini hızlandıran şirket, Le Mans 24 Saat yarışlarında çok ciddi dereceler elde etmiştir. Sonraki yıllarda Aston Martin araçları daha sık bir şekilde piyasada görülmeye başlanıldı ve artık markanın spor arabaları başta Birleşik Krallık olmak üzere Amerika ve Avrupa yollarına da çıkmıştır.

Kaynakça:
British Cars

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku