Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hyundai Nasıl Bir Markadır?

0 731

Hyundai, Uzakdoğu ülkelerinden Güney Kore‘nin ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden biridir. Ülkenin en önemli ticari markaları arasında yer alan Hyundai, II. Dünya Savaşı sonrasında kurulmuş bir şirket olup, Güney Kore halkının kaderini etkilemiştir. Bakıldığı zaman günümüz itibariyle küresel bir şirket olmayı başaran Hyundai, dünyanın en önemli otomotiv üreticilerinden birine dönüşmüştür. Oysa kurulduğu dönemde otomotiv üzerine değil de inşaat sektöründe faaliyet göstermiş olan Hyundai, sonrasında devrim niteliğinde bir adım atarak otomotiv sektörüne geçiş yapmış ve de kürsel bir marka haline gelmiştir. Güney Kore ekonomisine son derece büyük bir katkı sunan Hyundai, ülke halkının refahı için mücadele etmektedir. Küçük bir ülkenin büyük bir markası olan Hyundai, günümüz itibariyle dünyanın en büyük 3 otomobil üreticisi arasında yer alır. Bunlar sırasıyla Almanların Volkswagen’i, Japonların Toyota’sı ve de Korelilerin Hyundai’sidir. Bir devlet şirketi olan Hyundai, ülkenin gücünü de arkasına alarak dünyanın neredeyse bütün ülkelerinin pazarlarında pay sahibi olmayı başarmıştır. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunur.

Bu anlaHyundai Nasıl Bir Markadır?mda kamusal bir iştirak olan Hyundai, resmi kayıtlara göre 29 Aralık 1967 tarihinde kurulmuştur. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketin kökeni II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasına kadar uzanır. Şirketin kurucusu ve akıl hocası Chung Ju-yung’dur. Şirketi kuran Ju-yung, kısa süre içinde şirketi dünya çapında bir kurum haline getirmiştir. Hyundai’nin merkezi Güney Kore’nin başkenti Seul’dadır. Otomobil üreten şirket ayrıca özel olarak da motor üretimi yapmaktadır. Bu anlamda birçok ulusal ve uluslar arası marka Hyundai motoru kullanmaktadır. Şirketin yıllık araç ve parça üretimi 5 milyon civarındadır. Bu Volkswagen ve Toyota’nın yarısı kadardır. Ancak buna karşın şirket kar marjı anlamında birçok otomotiv devinde daha yüksek bir yüzdeye sahiptir. Bu da Güney Kore’nin daha ucuza mal edip, daha fazla kar etmesi sonucuna işarettir. Bu anlamda şirketin yıllık geliri 76 milyar dolar civarında iken karı ise 6,5 milyar dolar seviyelerindedir. Bu veriler şirketin son derece verimli olduğuna ve maksimum kar oranlarını zorladığına işaret eder. Dünya çapında bir şirket olan Hyundai, birçok Avrupa markasına karşın Amerika pazarında hatırı sayılır bir piyasaya sahiptir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece sıkça tercih edilen Hyundai, Toyota ile beraber en çok tercih edilen Amerikan dışı markalar arasında yer alır.

Küresel bir marka olan Hyundai, ülke ekonomisine çok büyük finansal girdi sunar, bunun dışında şirket, bünyesinde 105 bine yakın kişiyi de istihdam ederek ülke ekonomisinin canlı kalmasına son derece ciddi bir katkı sağlar. Şirket çok uluslu bir markaya dönüştüğünden Güney Kore haricinde birçok ülkeye ve de kıtaya yayılmış bir üretim zincirine sahiptir. Bunlar arasında Brezilya, Kanada, Çin, Japonya, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Hindistan gibi önemli ülkeler ve de kıtalar bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.