Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aşurenin Faydaları Nelerdir?

0 498

En az 15 farklı yiyecek ile hazırlanan aşurenin içinde kuru baklagil ve tahıl grubu bulunduğu için, aşure bitkisel protein içeriklidir. İçinde hayvansal herhangi bir gıda bulunmadığı için kolestrol de bulunmamaktadır. Bu yüzden tercih edilen bir tatlı türüdür.

İçinde kuru fasulye, nohut, pirinç, buğday, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru dut, fındık, fıstık, ceviz gibi çok çeşit bulunduğu için hepsinin farklı faydaları vardır.

Aşure_(1)

Kuru fasulye; içerdiği hayvansal olmayan protein ve lifli yapısı ile kırmızı etten eksiği bulunmayan bir yiyecektir. Protein ve anorganik tuzlar açısından çok zengin olan kuru fasulye, kemik yapısının güçlenmesinde yardımcı olmaktadır. Sinirleri de kuvvetlendirir.

Nohut; baklagiller arasında en kuvvetli bitkisel proteindir. İçinde bulundurduğu proteinden yanı sıra vitamin açısından da çok zengindir. Kış aylarında muhteşem bir koruyucudur. Yaşlanmaya karşı etkilidir.

Pirinç; içinde bulundurduğu nişasta ile zengin bir haline gelen pirinç, kalorisi düşük olmasına rağmen iyi bir enerji kaynağıdır. Ayrıca içerisinde B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor mineralleri içerir. Pirinç sindirim işlemini kolaylaştırır, kan şekerini kontrol ederek kolesterolü düşürür, vücudun vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılar.

Buğday; karbonhidrad ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Kalsiyum, çinko ve demir minerallerini de bol miktarda bulunur. Bol lifli olduğu için sindirimi kolaylaştırır.

5932_1494310-asure

Kuru üzüm; içerisinde B1, B2, C vitaminleri, potasyum ve magnezyum mineralleri bulundurur. Baş ağrısı ve kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Böbrek ve karaciğerin işlevini artırır.

Kuru kayısı; vitamin, bitkisel protein, bol miktarda şeker ve madensel tuzlar açısından zengin bir meyvedir. Beynin çalışmasını düzenler, dayanıklılığı artırır ve kemikleri kuvvetlendirir. Ve güçlü bir antioksidan olduğu için kansere ve diğer hastalıklara karşı koruyucudur.

Kuru incir; en yüksek lif içeriğine sahip olan incir, kalsiyum magnezyum ve K vitamini açısından da zengindir. Kemikleri güçlendirir ve kabızlığı giderir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için kansere karşı koruyucudur. Kalp ritmini düzenler.

Kuru dut; B1, B2, C vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengindir. Sindirim sistemini düzenler, ağız ve boğaz yaralarına iyi gelir. Aynı zaman da egzama rahatsızlığına da iyi gelir.

Fıstık; E, B vitamini, protein, yağ, fosfor, magnezyum açısından zengindir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu alır, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Sindirim sistemini düzenler.

Fındık; E, B vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko açısından zengindir. Çok iyi bir enerji kaynağıdır, varislere iyi gelir, cildi güzelleştirir ve cinsel gücü artırır.

Ceviz; vitamin, mineral, protein ve lif kaynağıdır. İçerisinde tercih etmemiz gereken doymamış yağ vardır. İçerdiği omega3 ve omega6 sayesinde zeka gelişimini destekler. İshal, kabızlık ve dizanteriyi giderir. Göğüs ağrılarında ve öksürükte faydalıdır.

Yazar:Kubilay Özçaka

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.