Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İzlanda

0 252

İzlanda, orijinal ismi ile “Island” şeklinde bilinen bir ülkedir. Bu ülke, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan Grönland’ın güneydoğu tarafı ile, Norveç ve Britanya Adaları’nın arasında yer almaktadır. Fiziki olarak bir ada olan ülke, Avrupa’ya dahil edilmiştir.

En yakın komşusu olan Grönland’ın 350 kilometre uzağında bulunan ülke, aynı zamanda bir volkanik ada özelliğindedir. Çevresindeki ufak tefek adalar, ülkenin geri kalan kısmını oluşturmaktadır.

5915_iceland-map

İzlanda nüfusu, yaklaşık 320.000 kişiden oluşmaktadır. Bu nüfusun yaklaşık olarak %80’lik kısmı şehirlerde, diğer kısmı ise köylerde ve kırsal alanlarda yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Reykjavik’dir. Bu şehrin nüfusu ise yaklaşık 150.000 kişidir. İzlanda şehirlerinin çoğunun kıyı kesimlerde ya da güney arazilari üzerinde kurulmasının sebebi, coğrafi koşullar ve yaşam şartlarıdır.

İzlanda halkı, gelenekçi bir toplumdur. Örf, adet, yerel dil, kültür, efsane ve diğer tüm geleneksel öğelerini koruyan insanlar, bu konuda oldukça hassastırlar. Dini olarak ise, toplumun yaklaşık %95’lik bir kısmı, Hristiyanlık dininin Evangelist mezhebine bağlı şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Ülkenin resmi dili İzlandaca’dır. Bu dilin yanında Danimarkaca, İngilizce, Nord lehçeleri ve Almanca, konuşulan diğer diller arasında sayılmaktadır. İzlanda’da toplamda beş üniversite ve iki kolej bulunmakta, okur yazarlık oranı ise %100’e çok yakın kabul edilmektedir. Ülkede eğitim düzeyi sürekli olarak yüksek tutulmakta, 7 ile 15 yaş arası eğitim ise zorunlu kılınmaktadır.

İzlanda’nın toplam yüzölçümü 103.000 kilometre karedir. Volkanik bir ada özelliğindeki ülkede bulunan yanardağlar ise halen faal durumdadır. Söz konusu volkanik dağların sayısı, yaklaşık olarak 200 adettir. 1490 metrelik yüksekliğe sahip olan Hekla ise, bu dağların en dikkat çekici olanıdır.

5915_izlanda

İzlanda Adası’nın yanardağlarından sonraki en önemli özelliği, gayzerlere sahip olmasıdır. Bu sıcak su kaynakları, ısınma ve elektrik enerjisi üretmede kullanılmaktadır.

İklim olarak her ne kadar buzullara sahip bir ülke olduğu için çok soğuk zannedilse de, sanılanın aksine ülke genelinde o kadar da sert bir iklim kuşağı gözlenmemektedir. Bugüne kadar ölçülen en düşük sıcaklık -39 iken, en yükseği ise 29 C’dir. Yazlar nemli ve serin, kışlar ise oldukça yumuşak geçmektedir. Haziran ayının 18 günü boyunca, güneş hiç batmayarak gökyüzünde durmaktadır.

İzlanda, bitki örtüsü yönünden oldukça zayıftır. Buzulların olmadığı bölgelerde otlaklar görülmektedir. Bitki örtüsünü, genel olarak çalılar ve dikenler oluşturmaktadır. İklim şartlarından ve ormanlık arazilerin azlığından dolayı, ülkede yabani hayvan sayısı oldukça azdır. Yalnızca alüminyum çıkartılan İzlanda, yer altı kaynakları bakımından da fakir sayılmaktadır.

Ekonomik anlamda ele alındığında İzlanda, 2003’ten 2007’ye kadar yaşanan ekonomik reformlar ve çeşitli gelişmeler sayesinde, dünya üzerinde yaşanabilecek en refah ülkelerden biri konumuna gelmişken; takip eden yıllarda yaşanan büyük bir ekonomik kriz, ülkeden dışarıya olan göçleri maksimum düzeye çıkardı. Öyle ki, daha önceki en büyük göç 1887 yılında yaşanmıştı. 2009 yılı verilerine göre ise, aynı yıl ülkeden 5.000 kişi göç etmişti. Daha sonraları, tasarruf ve kemer sıkma politikaları ile küçük oranlarda ekonomisini toparlayan İzlanda’da, halk yaşanan buhranlı günlerden ve sonrasındaki toparlanma döneminden hiç memnun kalmamıştı.

5915_avrupa_konum_izlanda

İzlanda, ahlaki kurallar bakımından da kendine has bir ülkedir. Vatandaşların çoğu, LGBT konusuna ılımlı yaklaşmaktadır. Hatta İzlanda’nın seçilmiş bir başbakanı, açık şekilde eşcinsel olduğu belli olan tek başbakan olma özelliğini de döneminde kazanmıştır.

İzlanda ekonomisinin temelleri, bir ada ve deniz devleti olmasından mütevellit, balıkçılık ve balık mamulleri sektörüne dayanmaktadır. Ülkede kullanılan resmi para birimi, İzlanda Kronu’dur. Turizm, tarım, endüstri ve hizmet sektörleri, vatandaşları istihdam etmektedir. Enflasyon oranının % 6 civarında olduğu ülkede, işsizlik oranı % 0,8’dir. Bu oran, Avrupa’nın en iyi oranı sayılmaktadır.

İzlanda ülkesinin çok önemli bir başka özelliği de, bir ordusunun olmayışıdır. Bu nedenle de, ülkede askeri harcamalar yapılmamaktadır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/İzlanda

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.