Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Transpalet Nedir?

0 417

Transpalet, paletlere giren boşlukları sayesinde bir kriko gibi paletleri ve üzerindeki ağır yükleri yatay olarak bir yerden başka bir yere taşımak amacıyla kullanılan araçlara verilen isimdir. Paletlere giren çatallar hidrolik pompa gücünden yararlanarak kaldırılarak bulundukları noktadan başka bir noktaya taşınırlar. Transpalet olarak isimlendirilen araçlar, anlatılan işi motor gücüyle ya da manuel olarak gerçekleştirirler.

Transpalet Özellikleri

Transpalet Nedir?Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay olarak) sevk etmektir. İstif makineleri olarak isimlendirilen iş makineleri grubunun içinde bulunan transpaletler, depo alanlarında ya da benzeri iş alanlarında yer alan çeşitli ağır yükleri (genellikle ürünleri) istiflemek, düzenlemek amacıyla kullanılırlar.

Taşıma kapasiteleri farklı olan ve üzerlerinde bulunan etiketlerde sahip oldukları kapasiteleri belirten transpaletler, taşıma kapasitelerinin üzerinde yüklenmedikleri müddetçe çok faydalı olan ve genellikle iş kazalarına ya da istenmeyen diğer sorunlara yol açmayan araçlardır. Transpalet ağırlık merkezi ile taşıdığı paletin (üzerindeki yüklerin) ağırlık merkezinin aynı hizada olması gerekir. Bu şekilde aracın devrilmesi ve devrilerek taşıdığı yüklerin zarar görmesi engellenir.

Unutulmaması gereken bir başka nokta da transpalet ismi verilen istif makinesinin yük taşımak amacıyla üretildiğidir. Bu araçları canlıları taşımak gibi amaçlarla kullanmaya çalışmak istenmeyen kazaların meydana gelmesine neden olabilir. Transpalet sadece kapasitesine uygun yüklerin taşınması amacıyla kullanılmalıdır.

Transpalet paralel (yatay) taşıma, istifleme ve depolama işlerinde çok faydalı bir araçtır. İşçilik maliyetlerini önemli ölçüde düşürür ve zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Ama uygun şekilde kullanılması gerekir. Kapasitesini aşmayacak şekilde yüklenen transpalet, iterek değil de çekerek kullanıldığında, özellikle yüklü olduğu durumlarda ani manevralardan kaçınıldığında, dönüşleri dikkatli ve ani olmayan şekilde yapıldığında istenmeyen durumların ortaya çıkmasına yol açmayan ve faydalarını en üst seviyeye çıkartan bir iş makinesidir.

Transpaletlerin Kullanılış Biçimleri

Transpalet özellikleri bölümünde belirttiğimiz kriterlere uygun davranmak koşuluyla, bu araçları en yararlı şekilde kullanmak mümkündür. Canlı taşımak amacıyla kullanılmaları doğru olmasa da, transpaletlerin aracı kullanan kişinin oturmasına izin verecek ya da ayakta durarak transpaleti yönlendirebilecek şekilde tasarlanmış olmaları mümkündür. Dolayısıyla bu şekilde tasarlanmış ve üretilmiş olan transpaletlerin aracı yönlendiren kişiyle birlikte hareket etmesi normaldir. Genellikle motorlu transpalet modellerinde bulunan oturma yeri ya da ayakta durarak aracın kontrol edilmesine izin veren yer, tek kişinin transpalet üzerinde durmasını ve aracı kontrol etmesini sağlayacaktır.

Sonuç olarak farklı transpalet modelleri kullanılırken, aracın satın alınması aşamasında verilen eğitimlere ya da aracın kullanma kılavuzunda tarif edilen kullanılış şekline uygun biçimde davranmak gerektiği söylenebilir. Bu şekilde kullanılan transpalet modelleri, depolama ve istifleme gibi görevlerin altından kolaylıkla kalkarlar ve işlerin önemli ölçüde kolaylaşmasını sağlarlar. Transpaleti yönlendiren kişinin aracın kullanılması gereken şekil hakkında yeterli bilgi sahibi olması ve bu bilgilere uygun şekilde davranması, söz konusu olan araçlardan elde edilen verimin maksimum seviyeye çıkmasını sağlayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.