Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Orta Afrika: Gabon

0 324

Orta Afrika: GabonGabon, Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Bu ülke kıtanın merkezi olarak da kabul edilen Orta Afrika’da bulunur ve de Atlantik Okyanusu ile komşudur. Atlantik Okyanusu’yla komşu oluşundan da anlaşılacağı üzere, söz konusu bu ülke Afrika’nın batısında yer alır. Yüzölçümü hesaba katılırsa, son derece küçük bir Afrika ülkesi olmaktan öteye geçemeyen Gabon, diğer bölge ülkeleri gibi çok uzun yıllar boyunca Avrupalı devletlerin kıskacı altında kalmış ve de kendi ayakları üzerinde duramaz hale getirilmiştir. Bu anlamda başka bir ifadeyle kıtada yer alan diğer ülkelerle aynı kaderi paylaşan Gabon, bir Avrupa sömürgesi konumunda idi. Gabon bakıldığında yer aldığı Orta Afrika’da, dünyamızı sanal olarak ortadan ikiye ayıran ekvatorun da geçtiği ülkelerdendir. Bu anlamda son derece özel bir iklime sahip olan Gabon, Afrika’nın geneline nazaran yağmur ormanlarının daha bol olduğu tropik bir ülkedir. Bu durumun temel nedenleri arasında ülkenin ekvator kuşağında ve aynı zamanda Atlantik Okyanusu’nun kıyısı olarak addedilen bölgede yer alıyor olmasından kaynaklanır. Ülke kuzeybatıda Ekvator Gine, kuzeyde Kamerun, doğu ve güneyde ise Kongo Cumhuriyeti’yle komşudur. Ayrıca Atlantik’in bir parçası olan Gine Körfezi de batıdan Gabon’la komşudur. Görüldüğü gibi aslında oldukça önemli kabul edilebilecek bir yerde yer alan ülke, bunu ekonomik olarak da pozitif duruma çevirmeyi başarmıştır.

Orta Afrika: GabonSınırları dahilinde birden çok şehir bulunan bu Afrika ülkesinin en gözde şehri Libreville’dir. Bu şehir, en gözde olmasının haricinde ülkenin başkenti olması sebebiyle de birçok diğer kent statüsüne sahip yerleşim yerinden ayrışır. Ülke Afrika geneli hesaba katılırsa, ekonomisi son derece ümit veren ülkelerdendir. Afrika’nın zengin ülkeleri arasında da sayılan Gabon, uzun bir süre boyunca Fransızlarca sömürülmüştür. Bu sömürge süreci günümüzde var olmasa da ülkede halen Fransa‘nın etkileri çok açık bir şekilde görülebilmektedir. Ülkenin tek bir resmi dili vardır ve o da Fransızcadır.

Orta Afrika: GabonGabon, resmi olarak 17 Ağustos 1960 tarihinde Fransa’dan bağımsızlığını kazanmıştır. Günümüzde kıtanın en küçük devletlerinden olsa da ülke başarılı politikalarıyla diğer ülkelere de örnek olmaktadır. Sınırları dahilinde yaklaşık olarak 2 milyon civarında bir nüfusa sahip olan Gabon, kişi başına düşen milli gelir hesaba alınırsa, 8 bin dolar seviyelerindeki kişi başına düşen milli geliriyle oldukça dikkat çekici bir Afrika ülkesidir. Bu da ülkeyi Güney Afrika Cumhuriyeti ile neredeyse aynı şartlara getirir. Gerek coğrafi konumu gerekse de tarih boyunca verdiği mücadele ele alınırsa, Gabon Afrika’nın en önemli yerleşim yerleri arasındadır. Ülkede yer alan petrol yatakları Gabon’a hayat verir desek aslında abartı olarak sayılmaz.

Gabon’a ulaşmak isterseniz, bu durumda en az 7 saatlik bir uçak yolculuğunu göze almanız gerekir. Bu anlamda İstanbul merkezli çıkışlarda son olarak güncellenen tarifeli seferlere bir göz atmak sizin menfaatinize olacaktır. Ayrıca vize politikalarının da değişmiş olabileceğini asla unutmayın ve IATA’dan son güncel vize uygulamalarını seyahatiniz öncesinde öğrenin.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.