Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Atina Nasıl Bir Şehirdir?

0 352

atinaAtina, Yunanistan‘ın en gelişmiş şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Atina’nın bulunduğu bölge yeryüzünün en eski şehirlerinin bulunduğu yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu bölgeye Attica adı verilmektedir. En eski yaşam kalıntıları ve şehirleşme örneklerinin görüldüğü bu bölge tarih boyunca hep stratejik bir öneme sahip olmuştur. Bölgenin günümüzden yaklaşık olarak 3.400 yıl kadar evvel bir dönemde şehirsel özellikler gösterdiği bilim adamları tarafından keşfedilmiştir. Ancak bilim adamlarının tespitlerine göre bölgede insan varlığına ilişkin kalıntıların çok daha eski bir zamana ait olduğu sanılmaktadır. Bu doğrultuda en eski insan yaşamının bu bölgede başladığı ve bununda M.Ö. 11 ila 7. yüzyıllar arasında olduğu sanılmaktadır.

Klasik Atina, bir şehir devleti olarak bilinmektedir. Günümüz devletlerine ilham olan Atina’nın klasik dönemde başkenti ise, Pire olarak kabul edilmektedir. Bu şehirde, tam anlamıyla felsefe, sanat, mimari ve eğitim alanında çığır açacak buluşlara uzanılmıştır. Atina birçok ünlü bilim adamı ve düşünüre de ev sahipliği yapmış oldukça önemli kabul edilen bir şehir olarak bilinmektedir. Günümüzde ise, bu dönemlere ait tarihi eserleri ile dolu olan Atina, Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan, ekonomik olarak en gelişmiş şehridir. Yunan parlamentosunun da yer aldığı şehirde, en önemli gelir kaynaklarından biri de turizm‘dir.

atina-620x445Yıllık yaklaşık olarak 9 milyon turiste ev sahipliği yapan şehir. Bu alanda Avrupa’nın birçok şehrini geride bırakmayı başarmıştır. Daha önceki yıllarda turist sayısı 10 ila 15 milyon arasında değişirken Atina, bu alanda kan kaybetmiştir. Bunun başlıca nedeni olarak, Yunanistan’ın Avro Bölgesi ülkeleri arasına katılmasıdır. Drahmi’den Avro’ya geçilince, ekonomik olarak turistsel cazibesini yitirmiştir. Atina’da yaşayan halkın alım gücü nazara alındığı zaman dünyada 39. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 3.8 milyon kişinin yaşadığı şehir altyapı olarak oldukça donanımlıdır. 1900’lü yıllarda başlayan metro çalışmaları sayesinde, neredeyse şehrin her noktasına metro ile ulaşmak mümkündür.

Eğitim alanında da oldukça imkan sunan Atina, birçok üniversitesi ile, dünya çapında eğitim vermektedir. Ulaşımın havayolu ya da karayolu yahut denizyolu ile kolayca sağlanabildiği şehirde, denizcilik sektörü oldukça gelişmiştir. Bu alanda dünya çapında bir üne sahip olan Atina ve dolayısıyla Yunanistan, ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlamaktaydı. Ancak son yıllarda yaşanan kriz ile beraber Atina’da bu alanda ciddi bir zarara uğradı. Atina, başından sonuna kadar tarihi eserlerle dolu bir şehir olmasından ötürü, UNESCO tarafından kültür mirası listesine dahil edilmiştir. Ayrıca şehir 1896 ve 2004 yıllarında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Şehrin en önemli eğitim kurumu Atina Üniversitesi’dir. Dünya’da ilk 300’de yer alma başarısı gösteren bu kurumun tarihi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra şehrin en önemli eserlerinin başında, Ulusal Yunan Kütüphanesi, Yunan Akademesi ve Ulusal Arkeolojik Müze yer almaktadır. Bunun yanı sıra Akropolis Müzesi de görülmeye değer Atina eserlerinden biridir. Atina, yeraltı faaliyetlerinin sık yaşandığı bölgelerden biridir. Yılda 40000’den fazla ufak deprem yaşanan bir bölgedir. Tektonik bir altyapı geçmişi bulunan şehir dağların arasında kalmaktadır. Birçok uygarlık tarafından saldırıya uğrayan şehir. Belirli bir dönemde Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmıştır.

Athens-24-coverŞehrin en büyük havalimanı Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı’dır. Havalimanı şehrin güneydoğusunda yer almaktadır ve şehir merkezine yaklaşık olarak 45 dk’lık bir mesafededir. Dünya’nın en işlek 30 havalimanı arasında olan Elefterios Venizelos Havalimanı’na İstanbul’dan yaklaşık 50 dk’lık bir uçak yolculuğu sonucu ulaşılabilmektedir. Şehrin iki adet büyük limanı vardır. Bu limanlara her yıl onlarca deniz aşırı seyahat eden uluslararası kruzlar yanaşmaktadır. Atina limanı ticari açıdan Avrupa’nın en işlek 7. limanı konumundadır. Atina şehrinin en büyük takımı ise Panathinaikos OA’dır. Avrupa’da defalarca final oynasa da kupaya uzanamayan Panathinaikos’un en büyük rakibi ise, komşu şehir olan Pire’nin temsilcisi Olympiakos’tur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.