Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hannover Nasıl Bir Şehirdir?

0 2.333

Hannover, Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden Almanya’nın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Hukuki statüsü şehir olan Hannover, ülkenin 16 eyaletinden biri olan Aşağı Saksonya eyaletinde bulunur. Eyaletin en önemli şehirleri arasında kabul edilen Hannover, eyaletin en büyük şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda da başkentidir. Bu anlamda Aşağı Saksonya eyaletine başkentlik yapan Hannover, bölge için oldukça kritik bir önemi haizdir. Hannover, Almanya toprakları üzerinde Britanya izlerine rastlanılan nadir yerlerden biridir. Şehrin kuruluşu Birleşik Krallık ve İrlanda ile bağlantılıdır. Şehrin ismi bu iki ülkeyle ilişiği bulunan bir Britanyalı aile tarafından konulmuştur. Her ne kadar buna aile desek de bu bir krallık olarak da lanse edilmektedir. Başka bir ifadeyle şehrin kökeni oldukça karmaşık olup, Almanya’nın en stratejik yerleşim yerleri arasında yer alır. Coğrafi olarak Kuzey Denizi ile bir bağlantısı bulunmayan Hannover, Almanya’nın kuzey hattında yer alır. Kendisine en yakın komşusu Hamburg’dur. Ülkenin en modern Almanca aksanının konuşulduğu şehirlerden biri olan Hannover bu anlamda Hamburg ve Bremen’le beraber bir parça öne çıkmaktadır. Bir bakıma devlet dairelerinde konuşulan aksan Hannover aksanıdır.

Hannover Nasıl Bir Şehirdir?nyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Hannover, Almanya’nın uzun yıllar süresince topraklarının bir parçası olarak korumayı başarabildiği ender bölgelerden biridir. Almanya’nın ticaret şehirleri arasında yer alan Hannover, ülkenin uluslar arası arena birçok kez yüzü olmayı başarmıştır. Ülkenin en büyük 15 şehri arasında yer alan Hannover, geçtiğimiz son 20 yılda ülke adına çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Avrupa’nın ticari anlamda fuar merkezleri arasında kabul edilen Hannover, sayısız büyük organizasyonu başarılı ile sınırlarında düzenlemiştir. Bunlar arasında en önemlileri, CeBIT ve Expo’dur. Sadece bu iki dev organizasyonla sınırlı kalmayan Hannover, birçok ulusal çapta fuarı da yönetmiştir. Ülkenin en önemli ticari şehirleri arasında kabul edilen Hannover, son yıllarda uluslar arası turistleri de kendisine çekmeyi başarmıştır. Özellikle turistik tesisleri ile oldukça cazip bir mekan haline gelmeyi başaran Hannover, birçok Avrupa ülkesinden turist çekmektedir.

Avrupa’nın ve Almanya’nın en gözde yerleşim yerleri arasında bulunan Hannover’de hatırı sayılır oranda Türk nüfusu da bulunur. Türklerin bölgede nüfusa oranı yüzde 5 ila 10 arasında değişiklik göstermektedir. Şehir Almanya’nın en gözde yerleşim yerleri arasında olsa da tipik bir Alman şehri olarak nüfusu sadece yarım milyon civarındadır. Bu da Almanya’nın ne kadar gelişmiş bir ülke olduğunu ve 82 milyonluk nüfusunu nasıl topraklarına orantılı bir biçimde paylaştırdığını ortaya koymaktadır. Hannover’e ulaşmak isterseniz, bölgeye Türkiye üzerinden tarifeli seferler düzenleyen birçok havayolu şirketi vardır. Bunlar arasında Türk ve Alman şirketleri de bulunur. Ayrıca birçok Avrupa havayolu ile de aktarmalı olarak Hannover’e seyahat etmeniz mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku