Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Eski Metrosu: “Londra Metrosu”

0 291

Londra Metrosu ya da Britanyalıların da dediği gibi ”London Underground”, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’ın bir parçası olan İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alır. Dünyanın en önemli ulaşım hatları arasında gösterilen Londra Metrosu, aynı zamanda da insanlık tarihinin en eski metrosu konumundadır. Yeryüzünde inşa edilmiş ilk metro olan Londra Metrosu, halen başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. İngiltere ve aynı zamanda da Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra’da yer alan bu ulaşım hattı, şehrin sakinlerine çok büyük bir ulaşım kolaylığı sunmaktadır. Genel konum olarak Buckingham, Essex ve Hertfordshire ilçelerini içine alan Londra Metrosu, neredeyse Londra’nın birçok yerine ulaşımı mümkün kılacak şekilde bir genişliğe sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan New York Metrosu’na nazaran biraz daha küçük bir hatta sahip olan Londra Metrosu, sadece 11 hatta sahiptir. Oysa New York Metrosu neredeyse 40 hatta sahiptir ve bu anlamda dünya genelinde liderdir. Londralılara rahat bir nefes aldıran ve Londra trafiğinde kaybolmalarını engelleyen Londra Metrosu, 270 tane durağa sahiptir. Bu son derece yüksek bir sayıdır ve Londralılara ulaşım çeşitliliği ve kolaylığı sunar.

Dünyanın En Eski Metrosu: "Londra Metrosu"nyanın en eski metrosu olarak tescillenen Londra Metrosu, günlük olarak altında kurulu olduğu Londra şehrinin nüfusunun yarısından daha fazlasını ağırlar. Başka bir ifadeyle yaklaşık olarak 8 milyon civarında bir nüfusa sahip olan Londra şehrinin, 4,8 milyonu her gün bu metro hizmetinden yararlanır. Bu anlamda dünyada hatırı sayılır bir şöhrete sahip olan Londra Metrosu, gerek Londralılar gerekse de şehri ziyarete gelen turistlerce son derece sık tercih edilen bir ulaşım aracı haline gelmiştir. Londra Metrosu’ndan istifade etmek oldukça kolaydır. Dilerseniz tek geçişlik bilet alabilirsiniz, bunun yerine ayrıca ”Oyster Card” taşıyor iseniz bu daha ekonomik ve akılcı bir tercih olacaktır. Eğer Oyster Card sahibi değilseniz ve de turistseniz, en yakın büfeden kartınızı 5 pound karşılığında temin edebilirsiniz. Bu kart ile beraber daha ucuz seyahat imkanı ve de aktarma fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Dünyanın en işlek metro hatları arasında yer alan Londra Metrosu, her yıl yaklaşık olarak 1,4 milyar yolcu tarafından kullanılmaktadır. Bu da Londra Metrosu’nu dünya çapında bir ulaşım hattı haline getirmektedir.

Resmi kayıtlara göre Londralıların hizmetine 10 Ocak 1863 tarihinde giren Londra Metrosu, bu yüzden dünyanın ilk metrosu olarak kabul edilir. 150 yılı aşkın bir ulaşım geçmişine sahip olan Londra Metrosu, toplam 402km uzunluğundadır. Bu metro vasıtasıyla Londra’nın en büyük havalimanı olan Heathrow’a da ulaşabilirsiniz. Metro şehri ziyarete gelen turistlerce en çok tercih edilen ulaşım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Londra Metrosu, şehir merkezi olarak adlandırılan Zone 1’i tamamen kapsar ve burada herhangi bir yere ulaşmak istediğiniz de Londra Metrosu’nu tercih etmeniz en isabetli karar olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.