Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lozan Neresidir?

0 649

Lozan ya da orijinal haliyle ”Lausanne”, Avrupa’nın önde gelen devletlerinden İsviçre’de bulunan bir şehirdir. Lozan, günümüzde oldukça sakin bir kasaba kıvamında kabul edilecek bir insan trafiğine sahiptir. Ancak şehir, tarih boyunca dünya üzerinde yer alan sanal sınırların belirlenmesi bağlamında son derece önemli bir rol oynamıştır. Türkiye’nin kaderini doğrudan etkileyen ve günümüz sınırlarını çizen anlaşma bu topraklarda akdedilmiştir. Osmanlı’nın resmi olarak çöküşüyle beraber onun kalıntıları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin yasal sınırları Lozan Anlaşması ile belirlenmiştir. Her ne kadar günümüzde anlaşmanın içeriği eleştiriye konu olmuş olsa da, o günün şartları nazara alındığında son derece olumlu bir netice olarak değerlendirilmelidir. Lozan, şehri bu anlamda Türkler tarafından çok iyi bilinir. Bu şehir, günümüz İsviçre’sinin Fransız uzantısı gibidir. Şehir tipik bir Fransız şehri hüviyetinde olup, burada yaşayan halkın büyük bir çoğunluğu Fransızca konuşur. Lozan, İsviçre’nin en önemli iki şehrinden biri olan Cenevre’ye oldukça yakın sayılabilecek bir noktada yer alır. Şehir, Cenevre’ye sadece 62km’lik bir mesafededir.

LozLozan Neresidir?an’a ulaşmak isterseniz, öncelikle Türkiye üzerinden doğrudan Lozan seferi gerçekleştiren tarifeli bir uçuş bulunmadığını söylemeliyiz. Bu yüzden bölgeye ulaşmak isterseniz, İsviçre, İtalya ya da Fransa‘ya uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Civar şehirler vasıtasıyla Lozan’a karayolu ya da küçük uçaklar ile gerçekleştirilen günlük turlar ile ulaşabilirsiniz. En kısa sürede Lozan’a ulaşmak istiyorsanız, bu durumda en yakın şehir olan Cenevre’ye uçakla ulaşmanız mümkündür. İstanbul üzerinden Cenevre’ye tarifeli sefer düzenleyen havayolu şirketleri bulunur. Bir diğer güzergah ise Fransa’nın Evian şehridir. Bu şehre ulaşabilirseniz, Lozan’a ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Bölgede fiziki sınır bulunmadığını da söyleyelim, başka bir ifadeyle eğer geçerli bir Schengen vizeniz bulunuyorsa doğrudan İsviçre’ye ulaşmanız mümkündür. Lozan, İsviçre’nin en önemli şehirleri arasında yer alır ve de ülkenin sınırları dahilinde olan Vaud kantonuna bağlıdır. Fransız şehirlerinden farksız bir yapıda olan Lozan, Türkler tarafından son yıllarda sıkça ziyaret edilen yerleşim yerleri arasında yer alır.

Butik bir kasaba olarak adlandırılan Lozan, yaklaşık olarak 136 bin kişiye ev sahipliği yapar. Ancak şehir ile etkileşim içersinde olan yerler de hesaba katıldığı vakit, nüfus 1 milyona kadar ulaşmaktadır. Her ne kadar küçük bir şehir olsa da Lozan, son derece gelişmiş bir alt ve üst yapı sistemine sahiptir. Bu anlamda şehrin hemen hemen her bölgesine ulaşabileceğiniz ve de diğer İsviçre şehirleri ile bağlantılı metre hattı mevcuttur. Şehrin kendi sınırları dahilinde toplam 28 metro durağı vardır. Lozan, ayrıca spor tahkim mahkemesi olarak adlandırılan CAS’ın da bulunduğu şehir olması sebebiyle oldukça önemlidir. Ayrıca CAS haricinde 55 uluslar arası spor birliğinin de merkezi konumunda olan Lozan, bu anlamda Avrupa sporunun son derece önemli destinasyonları arasında bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.