Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Audi Quattro Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

2 841

Audi Quattro Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?‘Quattro’ adı Audi tarafından 1980 yılından beri kullanılmaktadır ve Alman markasının yol ve yarış otomobillerine takılan dört tekerlekten çekiş sistemi için geçerlidir. Dört rakamının İtalyanca karşılığı olan ‘quattro’dan esinlenilmiştir. 80’li yılların ikonik ralli otomobili için büyük harf ‘Q’ ile Quattro olarak kullanılmıştır.

Audi Quattro Nedir?

Quattro adı, aynı adı taşıyan devrimci – ve muazzam başarılı – ralli otomobilinde ilk kez 1980’den beri kullanılarak Audi ile özdeşleşmiştir. O dönemde yapılan yarışlar iki tekerden çekiş kullanan araçlarla yapılmaktaydı ve yıkıcı bir etki yaratmak için kullanılan dört çeker sistemini ifade etmektedir.

Bu sistem, sadece Audi’nin iki dünya ralli şampiyonasını kazanmasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda şirketin yol arabalarına da uygulandı. Audi’nin RS3, TT RS ve orta sınıf R8 süper otomobili gibi yüksek performanslı RS modellerinde de quattro sistemi kullanılmaktadır.

Audi Quattro Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Quattro Sistemi Nasıl Çalışır?

Çoğu tüm tekerleklerden çekiş sistemi kullanan arabalar, aktarma kutusu adı verilen bir aygıta sahiptir. Vites kutusunun arkasında yer alır ve motorun gücünü ön ve arka aks arasında bölüştürür. Ne yazık ki, bu sistemler çoğunlukla ağırdır ve küçük arabalara entegre etmek zordur.
Audi mühendisleri, bunun yerine merkezi bir diferansiyel geliştirdiler. Bu diferansiyel, motorun döndürme kuvvetini yani torku ön ve arka tekerleklere dağıtmak üzere iki şaft çıkışı bulunan dönen dişlilerden oluşmaktadır. Bu sistem sadece aracın şanzımanına takılabilecek kadar kompakt olmasıyla değil, aynı zamanda hangi tekerin fazla kavrama yaptığını anlamakta ve kademesiz olarak güç dağıtımını ayarlayabilmektedir. Sonuç olarak, bu sistem Tork Algılama veya ‘Torsen’ sistemi olarak da bilinir.

Bu üniteler, geleneksel bir transfer kutusundan daha küçük ve daha hafif ve daha da verimlidir. Oldukça kaygan yüzeylerde yolculuk ederken açıkça ekstra tutuş sağlarlar ancak aracın yol tutuş kabiliyetini arttırmak suretiyle kuru ortamda da faydalı olurlar.

Audi Quattro Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Quattro’nun Herhangi Bir Dezavantajı Var Mı?

Quattro sistemlerde, tüm parçaların paketlenmesine duyulan ihtiyaç, şanzımanın geleneksel iki tekerlekten çekişli bir hareket ünitesinden daha uzun bir yol alması anlamına gelir. Bu durum, motorun arabada daha önde konumlandırmaya zorlar. Ön tarafta oluşan tüm bu ekstra ağırlık, sıklıkla sert virajlarda, ‘understeer’ olarak bilinen ön tekerleklerin kavrama kaybına neden olabilir. Ancak, bu sadece bir yarış pistinde gerçekten fark edilebilir.

Torsen quattro sistemleri gibi dört tekerden çekişli otomobiller, geleneksel iki tekerlekten çekişli araba kullananlara kıyasla daha az ekonomiktir. Bunun nedeni, motor gücünün bir kısmının dört tekerleği de harekete geçirmek için gereken ilave dişliler için kullanılmasıdır.

Daha Küçük Audi Modellerinde Nasıl Çalışır?

A3 ve TT’yi de içeren bazı daha kompakt Audi modellerinde, Haldex ünitesi adlı bir cihaza sahip farklı bir quattro sistemi kullanılmaktadır. Bir Torsen sisteminin aksine, normal koşullarda motor torkunun neredeyse tamamı ön tekerleklere gönderilir. Bununla birlikte, bir tekerlek kaymasını tespit ettikleri takdirde, ikincil bir debriyaj, torkun yüzde 100’ünü arka tekerleklere yönlendirmek için devreye girebilmektedir.

Haldex ve Torsen sistemleri arasındaki bu fark, bazı Audi fanlarının Torsen sistemine sahip otomobilleri ‘gerçek quattro’lar olarak adlandıracağı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, düzenli olarak otomobilinizi limitlerde kullanmadığınız sürece, muhtemelen bu arabaların nasıl hissettirdikleri arasında büyük bir fark göremezsiniz.

R8 Modelinde Kullanılan Sistem Diğer Quattro Modellerinden Farklı Mı?

Diğer Audi modellerinden farklı olarak, R8 ortadan motorludur – 5.2 litrelik V10, sürücünün arkasına ve arka tekerleklerin önüne monte edilmiştir. Sonuç olarak, arka aksın önünde bir dişli kutusu veya diferansiyel için yer yoktur. Bunun yerine, her ikisi de arka tekerleklerin arkasına monte edilir ve ikinci bir hareket mili, tekerlere güç göndermek için kullanılır.

R8’in ortadan motorlu tasarımı, diğer önden motorlu Audi’lerden daha dengeli bir ağırlık dağılımı sağlar ki quattro sistemi, çekiş kaybı riski olmadan arka tekerleklere daha fazla tork gönderebilir. Bu, geleneksel bir dört tekerden çekişli arabadan daha çevik ve sportif hissettirmeye yardımcı olur. Tipik olarak motorun 547 beygirlik kısmının yüzde 85’i arka tekerleklere gönderilir ve sadece yüzde 15’i öne doğru yol alır.

Audi Quattro Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Ultra Teknolojili Audi Quattro Sistemi Nedir?

Şirketin ünlü dört tekerden çekiş sisteminin son gelişimi, yakıt tasarrufu ve CO2 emisyonlarının azaltılması ile ilgilidir. Audi, ‘ultra’ teknolojisinin 60.1 MPG’den 64 MPG’ye kadar bir Audi A4 3.0 litrelik dizel yakıt verimliliğini artıracağını iddia edilmektedir.

Motorun çoğu zaman ön tekerlekleri kullanmasına izin vererek çalışır. Dört tekerden ekstra kavrama gerektiğinde, güç, iki kavrama aracılığıyla arka tekerleklere gönderilir – biri otomobilin şanzımanına, diğeri arka aksa monte edilmiştir.

Sadece yakıt ekonomisini iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda motor ve şanzımandaki gereksiz yıpranma ve aşınmayı azaltmaya yardımcı olur. Sistem ayrıca değişen koşullara hızlı bir şekilde tepki verebilir ve düz bir çizgide ilerlemenizi sağlamak için motorun torkunu dört tekerlek arasında paylaştırabilir.

Audi Quattro Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Quattro Sisteminin Geleceği?

R18 e-tron quattro Le Mans Prototipi, arka tekerlekleri hareket ettirmek için geleneksel bir dizel motor kullanmakta iken ön tekerlekler için elektrik sistemi – frenleme altına alınmış enerji ile şarj edilen – kullanmaktadır. Audi A3 e-tron zaten R18’lere benzeyen bir sistem kullanmaktadır ve bu teknoloji zamanı gelince Audi serisinin geri kalan modellerinde de kullanılacak. Elektrik motorundaki anlık tork normal bir yanma motorundan çok daha verimli bir şekilde devreye sokulabilecek ve gelecekteki Audi modellerinin değişen koşullara daha da hızlı tepki göstermesine yardımcı olabilecektir.

Kaynakça:
https://www.carwow.co.uk/guides/glossary/audi-quattro-system-explained
http://www.audi.com/en/innovation/quattro.html

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. otogenel diyor

    Quattro otomobillerde dört çekerden sistemi en iyi olanıdır. Bu konuda Subaru bile kendisinden mühendislik eğitimleri almaktadır.

  2. Audi diyor

    Quattro araçların kullanım keyfi gerçekten harika. Verilen bilgiler de gayet açıklayıcı olmuş teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.