Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avrupa’ya Trenle Ulaşım

0 242

Avrupa'ya Trenle UlaşımTürkiye her ne kadar coğrafi olarak Avrupa kıtasın bir parçası olmasa da, yine de İstanbul’un bir yakası ve de Trakya ile beraber Avrupa yakasında yer alır. Bu aslında bize Avrupalı olma yolunda bir fırsat sağlar. Görüldüğü gibi coğrafi olarak sahip olduğumuz toprakların büyük bir kısmı Asya ya da başka bir ifadeyle Anadolu’da olsa da, Avrupa için Türkiye gerek Asya gerekse de Ortadoğu’ya açılan son derece stratejik bir ülkedir. Bu anlamda Türkiye her daim, zengin petrol yataklarına ulaşımda tercih edilebilecek en iyi transit güzergah olarak görülmüş ve de bu doğrultuda çeşitli adımlar atılmıştır. Türkiye, gerek karayolu gerekse de demiryolu ile Avrupa’ya bağlanan oldukça önemli bir ülke olarak kabul edilir. Bu uğurda uzun yıllarca birçok ülke Türkiye ile güzel ilişkiler yürütmüş ve de ülkeler bu sayede birbirleriyle bağlantılı hale getirilmiştir. Bu bağlantının en olağanı şüphesiz ki karayollarıdır. Türkiye Avrupa Birliği açısından var olan Gümrük Birliği imtiyazına dolaylı olarak taraf olmuştur. Bu da karayolları açısından Avrupa Birliği ile Türkiye’nin bağlantılı olmasını faydalı kılar. Ancak bu bağlantı sadece karayollarında söz konusu değildir. Ayrıca çok eski tarihlere kadar uzanan bir başka hatta daha sahiptir. Bu hat demiryolu hattıdır; özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında yerle bir olan Almanya’ya, Almanya’nın talebi doğrultusunda gönderilen geçici işçilerin, neredeyse tamamın trenlerle gönderilmiştir.

Henüz Almanya ile Türkiye arasında var olan işçi anlaması aktif olmazdan önce de demiryolu ile yolculuk en sık kullanılan yollardan biri idi. Türkiye’nin de dahil olduğu demiryolu hattı, İstanbul’dan Londra’ya kadar uzanmakta idi. Halen de bu hat aslında aktiftir. Ancak havayolu şirketlerinin yaşadığı ivmelenme, başta demiryolu olmak üzere diğer birçok ulaşım türünü de tercih edilmez bir hale getirmiştir. Hal böyle olunca, demiryolları artık eskisi kadar revaçta kabul edilmemektedir. Ancak sık kullanıldığı dönemde Türkiye’den ve Avrupa’dan çokça tren kalkardı. Bu trenlerin son durak olarak Türkiye’ye gidenine ”Doğu Ekspresi” ya da orijinal haliyle ”Orient Express” denilirdi. Türkiye’den Avrupa‘ya açılan iki demiryolu vardı. Bunlar arasında en meşhuru Kapıkuke üzerinde geçen ve de Bulgaristan‘dan Avrupa giden hattır. Diğer hatta Yunanistan‘ın Alexandrapouli şehrinden geçerdi.

Avrupa'ya Trenle UlaşımTürkiye Kapıkule olan hattı halen korusa da, Yunanistan ile olan hat kaldırılmıştır. Bu anlamda Türkiye ile Avrupa’nın bütün ülkelerine bağlantı mevcuttur. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli husus, sanılanın aksine doğrudan aktarmasız bir Avrupa yolculuğu yoktur. Örneğin, Romanya ve Bulgaristan’a seyahat etseniz dahi, belli başlı duraklarda aktarma yapmanız gerekebilir. Hele bir de Orta Avrupa ya da Birleşik Krallık’a seyahat edecekseniz, bu durumda çok defa tren değiştirmeniz gerekir.

Eğer trenle Avrupa‘ya gitmek isterseniz, bu durumda Sirkeci ya da Halkalı’dan biletinizi temin edebilirsiniz. Ancak trenlerin Türkiye ve Balkan hattı ele alınırsa, son derece eski olduğunu ve de konfordan eser olmadığını da nazara alınız.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.