Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avustralya’da Eğitim Sisteminin Amaçları

0 527

Avustralya'da Eğitim Sisteminin AmaçlarıAvustralya da eğitim sisteminin amaçları daha önceden belirlenmiştir. Her eyalet eğitimin amaçlarını eyalet içinde oluşturdukları komisyonla belirlemektedir. Eğitimin amaçlarını belirlemede merkezi otorite bulunmadığı için eğitimin amaçları eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Eğitimin amaçları eyaletlere göre farklılık göstermesi rağmen bazı kriterler bulunmaktadır. Eğitimin amacı; kişinin bedensel ve psikolojik gelişimini sağlamak ve bilgi ve beceri düzeyini artırarak topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Avustralya da zorunlu eğitim kademeleri bulunmaktadır. Zorunlu eğitim 6-15 yaş arasını kapsamaktadır. Bu süre bazı eyaletler de farklılık göstermektedir. örneğin Tasmanya eyaletin de zorunlu eğitim 6-16 yaş aralığını kapsamaktadır. Öğrencilerin çoğu eğitim hayatını devlet okullarında devam etmektedir. Devlet okulları parasızdır. Avustralya eğitim sistemi ve eğitim kademeleri şu şekilde açıklanabilir;

Avustralya'da Eğitim Sisteminin AmaçlarıOkul Öncesi Eğitim

Avustralya da zorunlu eğitim yaşına gelmemiş çocuklar yanı 6 yaşından küçük çocuklar okul öncesi eğitim kademesine başlamaktadır. Okul öncesi eğitim zorunlu değildir. Velilerin ve öğrencilerin isteklerine bağlıdır. Zorunlu eğitim yaşında küçük olan çocuklar okul sistemi içerisinde isteğe bağlı okul öncesi eğitimine başlayabilir .Avustralya da okul öncesi eğitime ilgi fazladır. Hemen hemen her eyalette okul öncesi eğitim veren birden fazla kurum bulunmaktadır. Okul öncesi eğitime genellikle 3-4 yaş grubu çocuklar kayıt olmaktadır. Okul öncesi eğitim kurumlarının gündüz çalışma süreleri genellikle iki devre olarak çalışmaktadır. Avustralya da okul öncesi eğitimden eyaletlerin bünyesinde kurulan eğitim komisyonları sorumludur.

Avustralya'da Eğitim Sisteminin Amaçlarıİlköğretim

Avustralya da ilköğretim zorunludur. İlköğretimi bitirme süresi 6 ile 7 yıl arasında değişmektedir. İlköğretim kademesinde hemen hemen her eyalette çocuklara benzer programlar uygulanmaktadır. Bu kademe de çocuklar diğer kademler için hazırlanmakta temel bilgiler öğretilmektedir. Okuma-yazma, temel matematik bilgisi, okulu sevme ve alışma, arkadaş ilişkileri, müzik, beden, sağlıklı beslenme, bireysel temizlik gibi konular ile ilgili bilgiler verilmektedir. İlköğretim kademesin de okullaşma oranı Avustralya da % 100’dur.

Ortaöğretim

Ortaöğretim kademesi 8. yıllarda başlayarak 12 yıl sürmektedir. Ortaöğretim kademesine geçişte öğrenciler genel liseler, meslek liseleri ve çıraklı okulları arasında tercih yapmaktadır. Ortaöğretim kademesin de dersler çok kapsamlıdır. Bazı okullar özellikle meslek liselerin de çok amaçlı ders programları uygulanmaktadır. Ortaöğretim kademesinde eğitim veren kurumların birçoğunda özellikle meslek liselerin de ev ekonomisi, teknik bilgiler, ticaret, tarım gibi alanlar da bilgi veren dersler bulunmaktadır. Meslek liselerinin bazıları yatılıdır. Diğer genel liseler de ise akademik konuları içeren ders programları uygulanmaktadır.
Avustralya d ortaöğretim bitirme süreci genellikle lise 3 veya 4. Sınıflarda dönemsel olarak yapılan sınavlar, okul içi ve dışı öğrencilerin davranışları ve öğrencilerin bütün dönem boyunca hazırladıkları ödevlerin değerlendirilmesi sonucu karar verilmektedir. Ortaöğretim değerlendirme sistemi eyaletlere göre farklılık göstermektedir.

Yazar:Nagihan Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku