Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bari Nasıl Bir Şehirdir?

0 317

bari89_550Bari, Avrupa Birliği üyesi İtalya’nın bir liman şehridir. Şehir aynı zamanda dünyaca ünlü bir kurvaziyer şehri olarak da kabul edilmektedir. Şehir İtalya’nın güney doğusunda yer almakta olup, İtalya’nın en popüler şehirleri arasında gösterilmektedir. Bari’de yaklaşık olarak 660.000 insan ikamet etmektedir. Ancak Bari ve civarı olarak kabul edildiği zaman bu sayı 1 milyon kişiye dayanabilmektedir. Şehrin başkanlığını Antonio Decaro yapmaktadır. Bari İtalya’nın Apulia bölgesinde yer alan ve bu bölgenin en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Şehir oldukça kozmopolit bir kimliğe sahiptir. Bari’de yaşayanların çoğunluğunu yerliler yanı başka bir ifadeyle İtalyanlar oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra bölgede Yunan kökenli ve Yunan pasaportu taşıyan birçok insan da yaşamaktadır. Bölgede yaşayan Yunanlar genel olarak balıkçılık mesleği ile ilgilenmektedir. Bölge İtalya’nın en kıymetli noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Bari, İtalya’nın deniz turizmine açılan kapısı olarak görülmektedir. Şehir Saint Nicholas tarafından kurtarılmış ve bağımsızlık günü kutlamaları 6 Aralık tarihinde yapılmaktadır. Şehrin yüzölçümü 116km karedir.

Bari turizm odaklı bir şehir olsa da birçok alanda faaliyet sürdürüldüğü görülmektedir. Bunun yanı sıra bölge eğitim kurumları ile de oldukça meşhurdur. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Bari, bari1İtalya turizminin %23’lük bir kısmına sahiptir. Bu anlamda İtalya ekonomisine oldukça katkısı bulunan Bari, İtalya’nın en büyük 10 şehri arasında yer almaktadır. Şehrin sınırları içersinde 660 binden fazla insan yaşasa da merkezinde 320 bine yakın kişi ikamet etmektedir. Bu kişilerin çoğu hizmet sektöründe çalışmaktadır. Şehrin birçok turistik noktası bulunmaktadır. Bunların başında College of Bari, Swabian Castle, Ferrarese Square, Punta Perotti ve Pane e Pomodoro Plajı yer almaktadır. Bu noktalar şehri ziyarete gelen turistlerin başlıca uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Şehrin yıllık turist potansiyeli sahip olduğu nüfustan fazladır. Bu bölgenin değerini daha da artırmaktadır. Bölgede yerleşim tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. M.Ö. 6 Yüzyıla kadar dayanan bir tarihi bulunan Bari, 20 yüzyılın başlarına kadar yapısal anlamda herhangi bir modernizasyona tabi tutulmamıştır. 1900’lü yıllarla beraber değeri daha da artan Bari, İtalya’nın diğer şehirleri gibi baştan aşağı bir restorasyon çalışmasına tabi tutulmuştur. Bu çalışmalarında halen titizlikle sürdürülüyor olması bölgeye verilen önemin ne denli olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle yenileme çalışmaları bağlamında 1960 ve 1970’li yıllarda yapılan çalışmalar hatırı sayılı bir değere sahip olmuştur.

Bari şehrinde 1 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanının adı Papa II. John Paul’dür. Havalimanı yolcu kapasitesi açısında 20 milyon kapasiteli olarak tasarlanmıştır. Ayrıca Bari’nin Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelerin bazı şehirleriyle de kardeş şehir olduğunu belirtmek gerekir. Bölgeye birçok ulaşım şekliyle gidilmesi mümkündür. Bunlardan en önemlisi deniz yolu ile gidiliyor olabilmesidir. Bari ile Atina, Dubrovnik, İstanbul gibi şehirlerle deniz yolu marifetiyle bağlantı kurulabilmektedir. Bu seferler her gün düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.