Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Geriatri Nedir?

0 534

Geriatri Nedir?Geriatri, yaşlı insanların bakımı ve sağlık problemleri ile ilgilenen tıp dalıdır. Geriatrinin ortaya çıkmasındaki mantık temel olarak çocuk hastalıkları ile ilgilenen pediatriye benzemektedir. Çocukların vücut yapıları ve sık karşılaştıkları hastalıklar yetişkinlerden farklı olduğu için pediatri ortaya çıkmıştır. Benzer mantıkla, yaşlıların karşılaştıkları sağlık problemleri de orta yaşlardaki yetişkin insanlardan oldukça farklıdır. 65 yaş üzerindeki kişilerin çoğunda üç veya daha fazla tıbbi rahatsızlık aynı anda görülmektedir. Bu durum tedavilerin yaşlılık hastalıkları konusunda ayrı bir uzmanlığa sahip kişiler tarafından yürütülmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Kelime olarak bakıldığında, geriatri Yunanca’da yaşlı insan anlamına gelen “geron” ile iyileştirme anlamına gelen “iatros” kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Geriatri zaman zaman gerontoloji ile karıştırılabilmektedir. Gerontoloji, insanlarda meydana gelen yaşlanma sürecini anlamaya çalışan bilim dalının adıdır.
Geriatri sadece yaşlı insanların sağlık problemlerine odaklandığı için diğer standart tıp dallarından ayrılmaktadır. Yaşlı insanlarda, yaşlanma kaynaklı olarak birçok organda işlev azalması görülmektedir. Bu sebeple, yaşlı insanların yakalandıkları rahatsızlıklar, diğer insanlara göre farklı belirtiler gösterebilmektedir. Örneğin solunum yolları hastalıkları, uzun yıllar sigara içmiş yaşlı insanlarda akciğerlerde meydana gelen kapasite kaybından dolayı farklı seyredebilmekte ve farklı tedaviler gerektirebilmektedir. İnsanlar yaşlandıkça aşağıdaki durumlar zaman içerisinde ortaya çıkabilmektedir:

1. Zihnin ve bedenin daha kırılgan hale gelmesi: İnsanlar yaşlandıkça stres, hastalık ve tıbbi tedavilerin yan etkilerine karşı beden ve zihinleri daha hassas hale gelmektedir.
2. Birden fazla kronik hastalık: Yaşlı kişilerde birden fazla kronik hastalık aynı anda görülebilmektedir. Bu durum orta yaştaki kişilerde çok nadiren oluşabilmektedir.
3. Beden ve zihin fonksiyonlarında azalma: İnsanlar yaşlandıkça, gençken yapabildikleri fiziksel ve bedensel aktiviteleri yapamaz hale gelebilmektedirler. Bu durum ileri aşamalarda bakıma veya yardıma muhtaç olmalarına sebep olabilmektedir.
4. Geriatrik problemler: Yaşlılarda görülen idrar kaçırma, yürürken düşme ve bedende sürekli ağrı hissetme gibi problemler yaşlılıkta ortaya çıkmakta ve yaşlı insanların yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir.

Geriatri Nedir?Bütün bu problemlerden dolayı, yaşlı insanların yaşadığı rahatsızlıkların izole şekilde teker teker ele alınıp tedavi edilmeye çalışılması yanlış bir yaklaşım olacaktır. Geriatri bu noktada devreye girmekte ve yaşlılık problemlerine bütüncül bir yaklaşım getirmektedir. Ayrıca geriatrinin odaklandığı bir diğer konuda da, yaşlı insanların yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu noktada geriatri sadece hastalıkları tedavi etmeye odaklanmamakta, yaşlı insanların bakıma muhtaç olmadan kendi yaşamlarını kaliteli bir şekilde sürdürebilmelerini de amaçlamaktadır.
Geriatri, tıptaki gelişmeler sebebiyle insanların ortalama ömrü gittikçe uzadığı için son yıllarda gittikçe önem kazanan bir tıp dalıdır. Ülkemizden örnek vermek gerekirse, Türkiye nüfusunun 2023’te %10,2’si 65 yaş ve üzerinde olacak iken, 2050’de 65 yaş ve üzeri nüfusunun oranının iki kat artarak %20,8’e ulaşması öngörülmektedir. Bu durumda, ülkemizde de geriatri uzmanlarına olan ihtiyaç artacaktır. Nüfus içerisindeki yaşlı bireylerin sayısı arttıkça, yaşlı bireylerin bakıma muhtaç olmadan kaliteli bir yaşam sürmesinin sağlanması, hatta daha da öteye geçilerek bu kişilerin çalışma hayatına aktif katılımlarının da sağlanabilmesi, ülke ekonomileri için gerekli hale gelecektir.

Yazar: Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku