Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

0 383

Bebekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?Bir bebek dünyaya geldiğinde bakımı ile ilgili çok farklı görüşler ortaya atılır. Annenin ilk bebeği ise anne tecrübesizdir ve bu durumda daha fazla karışan olur. Anneanne, babaanne, komşular derken herkesin her konuda farklı görüşleri ortaya çıkar. Bebek bakımıyla ilgili kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir. Günümüzde sağlık kuruşları çok yaygındır. Annenin hamilelik döneminden başlayarak özellikle bebek 2 yaşına gelinceye kadar bağlı bulunulan sağlık kuruluşu tarafından tüm takipler yapılır. Bu aşamada merak edilen her şey hakkında sağlık görevlilerine sorular sorulabilir.

Bebekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?Bebek bakmanın her aşaması büyük bir özen ister. Özellikle ilk 2 yıl çok dikkatli hareket edilmelidir. Anne, bebek bakımı konusunda etrafındaki kişilerin söylediklerine göre değil, sağlık görevlilerinin söylediklerine göre hareket etmelidir. Günümüzde tüm bilgilere ulaşmakta artık çok kolaydır.Bebeklerin yıkanması ile ilgili toplum arasında yanlış bir bilgi yaygındır. Bebek sık sık yıkanırsa çabuk büyür anlayışı hakimdir. Bir bebek haftada 2 defa yıkanmalıdır. Daha fazla yıkanması bebeğin üşütüp hasta olmasına sebep olabilir. Özellikle kış aylarında çok dikkatli olmak gerekir. Yaz aylarında ise bebeğin üşüme olasılığı daha azdır. Bunun için pişikte olmaması için 2- 3 günde bir yıkanabilir. Toplum içinde bebeğin sık yıkandığında daha çok uyumasından dolayı bebeğin daha hızlı büyüyeceği düşünülür. Bebeğin sık yıkanması büyümesinde etkili değildir.

Bebekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?Bebeğin gün içinde yıkandığı saatte önemlidir. Günün en sıcak vakti olan öğle 12.00 ile 14.00 arasında yıkanmalıdır.
Bebek ilk olarak göbek bağı düştükten sonra banyo yaptırılmalıdır. Bebek ilk zamanlar ağlayabilir ya da tam tersi ilk zamanlar ağlamayıp daha sonraları ağlayabilir. Bunun sebebi suyun sıcaklığı olabilir. Bunun için suyun sıcaklığı çok önemlidir. Ya suyun sıcaklığı termometre ile ya da dirsek yardımıyla ölçülebilir.

Bebekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır? Bebekler 3-5 dakika arasında yıkanmalıdır. Bebeğin yıkanacağı ortamda 24-25 derece civarında olmalıdır. Bebeğin önce vücudu sonra başı yıkanmalıdır. Bebeğin şampuanı, sabunu, lifi özel olmalıdır. Bebeğin ağlaması anneyi tedirgin etmemelidir. Bebek zamanla yıkanmayı sevecektir. Bebek büyüdükçe ellerini, ayaklarını su da çırpar ve mutlu olur.Bebek emzirildikten ya da mama yedirildikten sonra yıkanırsa bebek rahatsız olur. Kusabilir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku