Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebeklerin Yatış Pozisyonu Doğru Olmasa Neler Yaşanır?

0 452

Bebeklerin Yatış Pozisyonu Doğru Olmasa Neler Yaşanır?Bebek dünyaya geldiği andan itibaren bakımına özen göstermek gerekir. Çünkü bebek savunmasızdır ve ilk zamanlar hareketleri kısıtlıdır. Özellikle bebek doğduktan 3 aylık oluncaya kadar bebek sürekli kontrol altında olmalıdır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için beslenmesine, ısınmasına, bakımına verilen önem kadar uyku pozisyonuna da dikkat etmek gerekir.
Bebek bakımı ile ilgili aile büyükleri başta olmak eş, dost, komşu olmak üzere birçok kişi akıl verir. Bu durum annenin oldukça aklını karıştırır. Bebeğin nasıl yatırılması gerektiği konusunda en yaygın görüş bebeğin sırt üstü yatırıldığında kusmuğuyla boğulma tehlikesidir. Bu tehlikeye karşı bebekler genellikle yüz üstü yatırılır.
Bebeğin sağlığı ve hayatı söz konusu olduğu için bebeğin hangi pozisyonda yatırıldığı çok önemlidir. Bebeğin rahat ettiği bir pozisyon vardır. Bebek yatırıldığı pozisyondan rahat ettiği pozisyona geçmek isteyebilir. Ama aileler bu konuda ısrarcı olmalıdır.

Bebek yüzüstü yatırıldığında nefes yollarının kapanma riski vardır. Bu da bebeğin nefessiz kalmasına sebep olur. Bu yüzden bebeğin yüzüstü yatırılması önerilmeyen bir durumdur. Çünkü bebeğin yüzüstü yatırılması hayati tehlikelere sebebiyet verebilir.

Bebeklerin Yatış Pozisyonu Doğru Olmasa Neler Yaşanır?Bebek yan yatırıldığında rahat eder ama yan yatar pozisyonda da yüzüstü dönme ihtimali vardır.
Bebek için en uygun önerilen pozisyon sırt üstüdür. Bu durumda en çok korkulan bebeğin kusmuğu ile boğulup boğulmayacağıdır. Özellikle bebek 3 aylık oluncaya kadar bebek kendini kontrol edemeyeceği için kusmuğunu geri itemeyebilir. Bebekler ilk üç, dört ayda sık sık beslenir. Eğer fazla beslenirse kusabilir. Bunun için bebeği besledikten sonra dikkatli olunmalıdır. Yani bebek uyurken kusarsa boğulabilir.

Bebek kendi hareket yetisine sahip oluncaya kadar nasıl ve nerede uyuduğuna çok dikkat etmek gerekir. Bebeğin yatma pozisyonu kadar nerede uyuduğu da önemlidir. Bebeğin sağlığı ve hayatı için kendi yatağında yatmalıdır. Özellikle yorgun olan anne ve babalar uyurken bebeklerini yanlarına almamalıdır. Anne ya da baba derin uykuya geçip bebeğin üzerine yatabilir ve bu da bebeğin nefesinin kesilmesine sebep olabilir. Uyku halinde iken kontrollü olmak mümkün olmadığı ve bebeğin de savunmasız olmasından kaynaklı olarak bebek kesinlikle kendi yatağında yatırılmalıdır. Yine yanında anne ya da baba olmadan bebeğin kendi yatağının dışında yatırılması yanlıştır.

Bebeklerin Yatış Pozisyonu Doğru Olmasa Neler Yaşanır?Bebeğin mutlaka parmaklıklı bir yatağı olmalıdır. Bunun dışındaki yataklardan düşebilir. Bebeğim daha dönemiyor bir şey olmaz mantığı yanlış bir mantıktır. Çünkü bebekler çok hızlı gelişir ve hiç umulmadık bir anda dönebilir ve düşebilir. Bu da bebek için oldukça sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına sebep olur. Yine bebeğin kendi yatağının dışında yatması yorgana, yastığa, çarşafa dolanmasına ve bunlarla baş edememesi sonucunda hayati risklerin ortaya çıkmasına sebep olur.
Bebek kendi yatağında, sırt üstü ya da yan yatar durumda yatırılması önerilir. Yan yatarken yüzüstü dönmemesi için yastıklarla desteklenebilir.

Kaynakça:
Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı – Medikal Akademi

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.