Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Suyun Erken Gelmesi Riskli midir?

0 359

Hamilelikte Suyun Erken Gelmesi Riskli midir?Hamilelikte amniyon zarının yırtılmasıyla su gelir. Eğer su hamileliğin 36. Haftasından sonra geliyorsa büyük bir sıkıntı ortaya çıkmaz. Doğum gerçekleşir. Ama hamileliğin 36. Haftasından önce su gelirse bu durum oldukça riskli olabilir.
Toplum içinde ambiyon zarının yırtılmasına suyun erken gelmesi denir. Hamilelik ortalama 40 haftalık bir zaman dilimini kapsar. Ama bu süreyi her hamile dolduramaz. Hamilelerin %10’luk kısmında su erken gelebilir.
Hamilelikte suyun vaktinden önce gelmesinin bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden en önemlisi bazı enfeksiyonlardır. Vajinal, rahim içi ve idrar yolu enfeksiyonları suyun erken gelmesine yol açar. Ayrıca, çoklu gebelikler ve anne rahminin küçük olması da etkendir.

Hamileliğin tahmini bir bitiş süresi vardır. Doktor bu zamanı tespit eder. Bu zamandan önce su gelmeye başlayabilir. Suyun erken geldiği vajinadan gelen akıntıdan belli olur. Bu akıntı bazen damla damla olabilirken bazen de yoğun bir şekilde olabilir. Bu sıvı kokusuzdur aynı zamanda sarımsı bir renge sahiptir. Sıvı ara ara gelebileceği gibi bir anda da gelebilir.

Hamilelikte Suyun Erken Gelmesi Riskli midir?Hamilelikte su erken geldiğinde bu doğumun başladığının göstergesi olabilir. Eğer bu sıvı hamileliğin 36. Haftasından sonra geldiğinde ve sıvının gelmesiyle beraber kasılmalarda başlamışsa doğum sürecine girilmiştir. Kasılmalar bu süreçte giderek daha sıklaşır.

Sıvı geldiğinde mutlaka doktora başvurulması gerekir. Doktor, vajinal muayene yapar. Bebeğin kalp atışları kontrol edilir. Muayeneden sonra eğer ambiyo zarının yırtıldığı tespit edilirse doğum başlar. Bazen gelen bu su idrar kaçırma ile karıştırılabilir. Bunun için doktor muayenesi çok önemlidir. Tam tersi durumlarda ortaya çıkabilir. İdrar kaçırma zannedilir ama bu defa da ambiyo zarı yırtılmıştır. Yani her durumda en yakın sağlık kuruluşuna veya mümkünse hemen bir kadın doğum hastanesine başvurmak çok önemlidir. Çünkü bebek bu sıvının içinde bulunur. Zarın yırtılmasıyla bebeğin içinde bulunduğu sıvı miktarı giderek azalır. Bu durumda bebeğin bir an önce doğması gerekir.

Hamilelikte Suyun Erken Gelmesi Riskli midir?Suyun erken gelmesinin en büyük riski gebeliğin 36. Haftasından önce gelmiş olmasıdır. Özellikle 24. Ve 36. Hafta arasında su gelirse erken doğum söz konusu olur. Bu da bebeğin akciğerlerinin gelişmediği bir dönemdir. Su geldikten sonra bebek alınmaz ise anne ve bebek için hayati riskler ortaya çıkabilir.Bebeğin içinde bulunduğu kese –ambiyon- zamanından önce bütünlüğünün bozulmasıyla mikroorganizmalar hızla üreyebilir. Aynı zamanda kasılmalara sebep olarak doğumu başlatır.

Anne ve bebeğin sağlığı için hamilelik süreci dikkatli bir şekilde geçirilmelidir. Normalin dışında gelişen durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Yoksa annenin ve bebeğin sağlığı ve hayatı riske girer. Her hamilelik normal seyrinde ilerlemeyebilir. Bebekler gelişimlerini tamamladıkları zaman zamanından erken gelebilir. Ama gelişimini tamamlamadan doğması hayati risklerine beraberinde getirir. Bunun için suyun zamanından önce gelmesi mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Kaynakça:
gebe.com/hamilelikte-suyun-erken-gelmesi

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.