Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Anne Sütünde Aşırı Gaz Yapan 5 Besin

0 593

Anne Sütünde Aşırı Gaz Yapan 5 BesinBebekler dünyaya geldikleri andan itibaren anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütünün içeriği ile bebeğin büyümesi tartışmasız bebek için çok faydalı olacaktır. Üstelik anne sütünün içeriği bebeğin kaç aylık olduğu ile orantılı bir şekilde değişir. İlk aylarda daha sulu olan anne sütü ilerleyen aylarda daha koyu olur. Bu tamamen içeriğinin değişmesi ile ilgilidir.
Anne sütü alabilen bebekler şanslı bebeklerdir. Anne sütünün yeterli gelmesi takdirde bebek 2 yaşına kadar emzirilebilir. Anne sütü ile büyüyen bebeklerin bağışıklık sistemleri gelişir ve daha sağlıklı olurlar.

 

Anne Sütünde Aşırı Gaz Yapan 5 BesinBebekler doğduktan sonra en çok yaşanan problemlerden biri gaz problemidir. Bu beslenmesi ile ilişkili bir durumdur. Bebek anne sütü ile beslenirken yanlış tutuş pozisyonundan dolayı hava yutabilir. Ya da annenin beslenmesinden kaynaklı olarak bazı gaz yapıcı yiyeceklerin etkisi süte geçer ve bebek de bu sütü emdikçe gaz oluşur.
Gaz herkeste oluşur ama bebeklerin gazla baş etmesi pek de kolay değildir. Hatta acılı ve zorlayıcı olduğundan gaz problemi yaşayan bebekler bu süreçte oldukça ağlarlar. Hatta gaz problemi, bebeklerde sıklıkla yaşandığı için bu anlamda hem tıbbi hem de bitkisel çözümler ortaya çıkmıştır.

Anne Sütünde Aşırı Gaz Yapan 5 BesinBebeklerde gaz problemi bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Kimileri hiç gaz problemi yaşamazken kimileri 4 aya kadar gaz problemi yaşar. Kimi bebekler daha kolay gazlarını çıkarabilirken kimi bebekler çok zorlanır. Bebeklerin kolayca gazlarını çıkarabilmeleri için besledikten hemen sonra dik pozisyonda tutup gazları çıkarılmalıdır.
Bebeklerin bu dönemi daha kolay atlatmaları için anneler yediklerine, içtiklerine dikkat etmelidir. Anne sütüne gaz yapan yiyecekleri sıralarsak:

Anne Sütünde Aşırı Gaz Yapan 5 Besin1- Süt ve süt ürünleri: İnek sütü ve inek sütü ürünlerini tüketmek bu dönemde gaza sebep olur.
2- Bakliyatlar: Kuru fasulye, mercimek, nohut gibi bakliyatlar oldukça gaz yapar. Anne sütü veren anne eğer bu baklagillerden yerse bebekte sütü emdikten sonra oldukça gazlanır.
3- Bazı sebzeler: Lahana, brokoli, karnabahar gaz problemleri yaşanmasına sebep olur. Brokoli ve karnabahar sülfür bileşiklere sahiptir ve bu da gaz problemlerine sebep olur.
4- Çikolata ve gazlı içecekler: Bu yiyecekler ve içecekler bebeğin boşaltım sistemini oldukça zorlar.
5- Baharatlı yemekler: Baharatlı yemekler midedeki asit oranını yükseltir ve gaza ve şişkinliğe sebep olur.
Acılı yiyecekler ve kafeinli içeceklerde bebeği oldukça rahatsız eder.
Anne sütünün bebeği rahatsız etmemesi için anne oldukça dikkat etmeli ve yediklerine, içtiklerine karşı hassas olmalıdır. Gaz problemi çeken bebekler oldukça rahatsız olur bu da gelişimlerini etkiler. Sürekli ağlar ve rahat uyuyamazlar. Bebeğin ağlaması ve bu ağlamanın durdurulamaması anneyi de psikolojik olarak rahatsız eder. Ve bu sıkıntı ve stres bebeğe de geçer. Bu bir döngü şeklide devam eder.

Kaynakça:
https://yemek.com › YEMEK › ANNE ÇOCUK

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku