Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebekler Neden Morarır ?

0 558

Bebekler Neden Morarır ?Yeni doğmuş bebeğin sorunları fazla olur. İlk olarak ağlarken aslında tam olarak kendilerini ifade edemezler. Ya altlarını pisletmişlerdir ya da karınları acıkmıştır. Ya da durum her ikisi de değil,farklı bir sorundan ibarettir. Bebeklerin çok ağlama sebebi ,kendilerini ifade edemediklerinden kaynaklanır. Sağlık sorularının ne olduğu anlamanız için öncelikle bebeğin genel rutin kontrolleri gününde yapılmalı,aşı ve diğer uygun testler doktorun önerisi ile düzenli bir şekilde sağlanmalıdır. Bebekler ağlarken kendilerini fazla sıkarlar. Bu nedenle ciltleri fazla taze olduğundan cilt renginde morarmalar gerçekleşir. Fakat morarma fazla ise ve süreklilik gösteriyorsa bu durumun altında tehlikeli bir sağlık durumları yatabilir.

Bebekler gerçekten neden morarır ? Bunun altında bir sağlık sorunumu var yoksa dediğimiz gibi sadece hassas ciltlerinin verdiği tepki midir ? İşte bu akıl karıştıran soruları sizler için derledik ve kesin bulguları bulduk. İşte bebeğin morarmasına neden olan etkenler. O halde hep birlikte bilgilenelim,öğrenelim.

Bebekler Neden Morarır ?Bebeğinizin sağlık durumu yerinde iken ve her şey yolundayken birden bire gelişen morarmalar moralinizi bozar. Doğal olarak, ilk anne olanlar bu konuda daha fazla panik yaşarlar ve panikleri oldukça büyük olur. Bu korkuya mahal veren bu durumlar bebeğin kalp sağlığı ile alakalı bir durum olabilir. Belki bebeğinizin kalbi deliktir ve siz bundan habersizsiniz. Genelde yeni doğan bebeklerin kalbi delik olduğunda ilk belirti şiddetli morarmalar ile gerçekleşir. Bu önemli tehlikeli durumdan sonra akla gelen gaz şikayetleridir. Evet bebekte yoğun miktarda gaz oluşmuş ve bunun nedeni tamamen anneden kaynaklana bir durumdur. Anne sütüne geçmiş gaz içerikli besinler,doğal olarak bebeğe de geçer. Bebek anne sütünden aldığı gazı taşıyamaz hale gelir. Karın bölgesi genişler ve sert bir şekilde şişmeye başlar. Daha sonra gazını çıkartamayan bebek bu konuda doğal olarak,zorluklar yaşayacaktır. Ve kendini sıkarken vücudu kızararak morarmaya dönecektir. Bebeklerin genelinde gaza bağlı morarmalar fazlası ile mevcuttur.

Bebekler Neden Morarır ?Bebeğin bir diğer rahatsızlığı ise solunumu yeterli bir şekilde yapamamasıdır. Rahat nefes alamayan bebeklerde morarmalar gerçekleşir. Özellikle gece uykusunda nefes darlığı yaşayan bebekler morarır. Böyle bir durumda bebeğin,morarması normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Bebekler kalp sağlığında sıkıntı yaşadıklarında,nefes almada güçlük çektiklerinde, gaz şikayetlerinde ve aşırı ağlama nöbetlerinde morarırlar. Bu nedenle her ne kadar bu normal görülse de yinede tedbiri elden bırakmamak,bebeğin kalbinde sorun olup olmadığını mutlaka öğrenmeniz gerekir. Bebekler gece yatarken loş bir ışıkta uyutulmalı,kesinlikle karanlıkta yatırılmamalıdır. Bebek korktuğunda da sürekli ağlama ihtiyacı duyar. Bebeğin gazı düzenli olarak çıkartılmalı ve anne sütüne geçilen gazlı besinler yenilmemelidir. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için en önemli kural,dikkattir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıklıyaşam.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.