Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beyin Karakteri Yönetir mi ?

0 497

Beyin Karakteri Yönetir mi ?İnsan beyni çok farklı şekillerde çalışan bir mekanizmadır. Bu nedenle beyin insanların düşündüklerini ,yapmak istediklerini önceden algılar. Algı sistemi geliştikçe,beyin artık o yönde ilerlemeye devam eder. Beyin sürekli çalışır. Önemli olan çalışan beyne doğru bilgileri aktarmak ve onun yönünü sağlıklı düşüncelerle ilerlemesine yardımcı olmaktır. Beyin sağlığının yeterli olmasından sonra beyin,her şeyi doğru bir şekilde yönetmeye başlar. İradeyi,karakteri hatta kişiliği bile ele alır. Beyne görevi sağlayan sizin temel düşüncelerinizdir. Yani beyin tek taraflı hareket etmez,sizden gelen tepkilere cevap verir. Bunun olumlu ya da olumsuz olması yaşadığınız olgulara,yaşam şekline,davranış modeline göre değişir.

Beyin Karakteri Yönetir mi ?İnsan beyninin ağırlığı sadece 1.4 kilogramdır. Karmaşık bir yapısı vardır. Beyin hücreleri beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Beyin hücreleri sürekli yenilenir ve yenilendikçe de çalışma şekli daha kuvvetli ve sağlıklı olur. Bu nedenle beyne fayda veren besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Beyin hücreleri öldüğü zaman ,istenmeyen hastalıklar,beyin küçülmeleri ve beyin küçülmelerine bağlı hastalıklar gelişir. Bunların bazıları,Alzheimer, huntington ve masküler distrofi, şizofreni hastalıklarıdır. Bunların gerçekleşmesi kişinin hayatını bitirir.

Beyin Karakteri Yönetir mi ?İnsan karakterini de ,yapısını da ,davranış modelini de ,derinden sarsar. İnsan beyni son derece yol gösterici,size hayatın ışığını sunan gerçek bir kimliktir. Olaylara,düşünme mekanizmasına,insanların karakterlerine kadar inen en değerli hücreler beynin içinde yer alır. Konuşma,algı,tat alma ve hissetme bütün bunları önceden algılayan beyin birden fazla şeyi idrak ederek,sizi yapıcı bir kimliğe büründürür. insanın düşünce şeklini çizer. Siz karakterinizde nasıl olduğunuzu tanımlayamadan beyin size ne olduğunuzu hatırlatır. Beyin karakteri de kişiliği de çok iyi yönetir. Ama her zaman sizden bir tepki bekler ve sonra harekete geçer. Kısacası beynin çok karmaşık bir yapısı bulunmaktadır.

Beyin Karakteri Yönetir mi ?

Beynimizin çalışma şekli şu şekilde ilerler, spinal cord (omurilik) ve periferik sinirler hep birlikte kompleks ve bu önemli değerlerle entegre olmuş bir bilgi akışıdır. Bu nedenle,merkezi sinir sistemi” olarak da bilinir. Beyin bu seviyede sağlıklı görevleri üstlenerek,bir kontrol sistemi oluşturmuştur. Beynin değişik bir kimyası vardır. Başta,her nöron bölgesinde farklı bilgiler yer alarak,çalışma şekli ve düzeni değişiklikler gösterir. Her insanda bu nöronlar farklı değerlerde görev yapar ve sistem değişir.

Beyin Karakteri Yönetir mi ?Beyin genelde en çok,10.000 nörondan bilgi alabilecek kapasite genişliğine sahiptir.Nöron hücrelerinin en önemli görevi ise,hücre zarları dışında elektrik akımı oluşturmaktır.Beyin her zaman sizden bir komut bekler ve davranış modelinizi karakterinize göre önceden belirler. Kısacası siz nasıl olmak isterseniz beyinde sizden aldığı komutlara doğru bir şekilde cevap vererek görevini en iyi şekilde sağlar. Çok merak edilen beyin karakteri yönetir mi sorusunun cevabı,sizden gelen komuta bakar ve komut işleve geçince beyin karakteri yönetmeye başlar. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.