Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeklerde Aşı Uygulaması Nasıldır? Aşıdan Sonra Bebeklere Banyo Yaptırılır mı?

0 22.387

Bebeklerde Aşı Uygulaması Nasıldır? Aşıdan Sonra Bebeklere Banyo Yaptırılır mı?Aşı, bebekler dünyaya geldikten hemen sonrasında başlamakta ve belli bir yaşa gelinceye kadar belirli periyot ve düzenlemelerle uygulanmaktadır. Özellikle de bebekler dünyaya geldiğinde hastaneden taburcu edilmeden Hepatit B aşısı uygulanmakta ve ilk aşıdan 1 ay sonra ikinci doz, ikinci doz vurulduktan 5 ay sonra ise üçüncü doz vurulmaktadır.

Bebek 2 aylık olduğunda uygulanması gereken aşılar ise BCG yani verem aşısı, genç felci aşısı ve karma aşı vurulmaktadır. Karma aşı 3 doza sahip bir aşı olduğundan, ilk doz vurulduktan ortalama sonra 4-6 hafta aralıklar ile yani bebeğiniz ortalama 4 aylık ve 6 aylıkken olacak şekilde üç doz aşı şeklinde tamamlanmaktadır. 2 aylıkken menenjit aşısı vurulması da doktorların önerdiği bir durumdur.

Bebeğiniz 6 ayını doldurduğunda, ilk zamanlardaki kadar aşı sıklığı olmamaktadır. Bebeğinizi 9 aylıkken kızamık aşısını, 12 aylıkken kabakulak aşının yanı sıra kızamık ve kızamıkçık ile suçiçeği aşıları yapılmaktadır. Bebeğiniz 18 aylık olduğunda karma aşı, genç felci aşıları uygulamalarının son dozları ile menenjit aşısının tekrarı vurulmaktadır. Hepatit B aşısı ile daha önce tanışan bebeğiniz, bu ay Hepatit A aşısının ilk dozunu vurulurken, 24 aylık olduğunda 2. doz vurularak tamamlanmaktadır.

Aşıdan Sonra Banyo

Aşı vurulduktan sonra bebeğe banyo yaptırılıp yaptırılamayacağı konusu akıllarda soru işareti bırakan durumlar arasındadır. Pek çok anne, hangi aşıdan sonra ne kadar süre banyo yaptıracağına karar verememektedir.

Ancak bilinmelidir ki, BCG yani verem aşısı dışındaki tüm aşılardan sonra bebeğinizi Bebeklerde Aşı Uygulaması Nasıldır? Aşıdan Sonra Bebeklere Banyo Yaptırılır mı?rahatlıkla banyo yaptırabilirsiniz. Ancak verem aşısı vurulduktan sonra, aşı yapılan bölgeye su teması istenmemektedir. Bu nedenle, aşı vurulduktan ortalama 2-3 gün sonrasına kadar banyo önerilmemektir. Bu aşı haricinde, aşılar yapıldıktan sonra bebeğinize banyo yaptırabilirsiniz.
Aynı zamanda, aşıdan sonra beslenme konusunda da bir kısıtlama bulunmamaktadır. Emzirilen bebekler de emzirmeye devam edilebilecektir.

Bebekler söz konusu olduğunda tüm ebeveynlerde hassasiyet artmaktadır. Bu nedenle, tüm uygulamalarda olduğu gibi bebeğin aşıları konusunda da hassasiyetle yaklaşılmalı, aşı takvimine uyulmalı ve bebeklerin sağlığını koruyacak her türlü önlem ehemmiyet ile alınmalıdır.

Kaynakça:

https://www.asi.gen.tr/asidan-sonra-banyo.html

Yazar: Gökçe AKÇOK

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku