Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

0 3.859

Tetanoz hastalığı kaslarda sertleşmeye ve gerilmeye sebep olan az görülen , fakat tehlikeli bir hastalıktır. Tetanoz aşısı, hastalığa neden olan bakterilerle temas edebilecek kişileri bu hastalıktan korumak için geliştirilmiştir. Herhangi bir aşıda olduğu gibi, bazı yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali bu aşıda da bulunmaktadır. Tetanoz bakteriyel bir enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) göre, tetanos hastalığı yaşayan her on kişiden biri ölmektedir. Tetanoza neden olan bakteriler en fazla toz, toprak veya gübre gibi maddelerde yaygın olarak bulunmaktadır ve vücuda genellikle çizikler veya kesikler içeren yaralanmalar yoluyla girerler.

Yan Etkiler

Tetanoza neden olan bakterilerle temas edebilecek kişiler bu aşı yaptırmalıdır. Aşılar bir ilaç türüdür ve diğer ilaçlarda olduğu gibi her zaman yan etki olasılığı vardır. Bununla birlikte, tetanoz aşısı yapılan çoğu kişi de herhangi bir belirti yaşanmamaktadır. Tetanoz atışının en sık görülen yan etkileri şunlardır:

• Enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişlik
• Vücut ağrıları
• Ateş
• Baş ağrısı
• Yorgunluk ya da halsizlik
Tetanoz Aşısının Yan EtkileriCiddi yan etkiler yaygın değildir, ancak bazı kişilerde görülebilir.
Yaygın Olarak Görülen Yan Etkiler
Aşağıda, kişilerin tetanoz aşısından sonra karşılaşabileceği daha sık görülen bazı yan etkileri bulunmaktadır:

Enjeksiyon yerinde ağrı: En sık görülen yan etki enjeksiyon bölgesindeki ağrıdır ve CDC’ye göre, bu her 10 kişinin yaklaşık olarak sekizinde meydana gelmektedir. Bu ağrı bir kişinin vücudu enjeksiyona hafif bir reaksiyon gösterir ve birkaç gün içinde kaybolması gerekir.

Kızarıklık veya şişme: Bazı kişiler enjeksiyondan biraz daha şiddetli bir reaksiyon geçirebilir ve bu da enjeksiyon bölgesi etrafındaki derilerinin kızarmasına ve şişmesine neden olabilir. CDC, dört kişiden birinin kızarıklık veya şişlik yaşayacağını söylemektedir. Reçetesiz satılan (OTC) ağrı için ibuprofen (Advil) veya asetaminofen (Tylenol) dâhil olmak üzere ilaçlar yardımcı olabilir.

Hafif ateş: Diğer yaygın yan etkilerden daha nadir olmasına rağmen, bazı kişiler tetanoz aşısına yanıt olarak düşük dereceli ateş geliştirebilir. Ateş müdahale olmadan azalmalıdır, ancak yine de OTC ilacı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Baş ağrısı: Bazı kişiler tetanoz enjeksiyonundan sonra baş ağrısı yaşarlar. Bu yan etki genellikle ciddi bir şey değildir ve OTC ilaçları semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yorgunluk veya halsizlik: Tetanoz aşısı yaptıran kişiler daha sonra kendilerini yorgun hissedebilir veya genel yorgunluk yaşayabilir. Bu, tipik olarak, vücut, bağışıklık kazanması için enerjisini topladığından aşılamaya bir cevaptır. CDC, dört kişiden birinin yorgunluk yaşayacağını tahmin etmektedir. Bir kişinin bu semptomları seyretmesine izin vermesi ve mümkün olduğunca dinlenmesi en iyisi olabilir.

Boğaz eklemleri veya titreme: Tetanoz, difteri ve boğmaca öksürüğüne karşı koruyan Tdap aşısı, bazen tetanoz ve difteri aşısına alternatif olarak verilebilir ve aynı zamanda bir kişinin vücudu üzerinde boğaz eklemleri veya titremelerine neden olabilir. CDC, bunun her 10 vakada yaklaşık birinde ortaya çıkabileceğini tahmin etmektedir, ancak semptomlar genellikle günlük yaşamı etkilememektedir. OTC ilaçları bu durumlarda da yardımcı olabilir.

Orta Derecede Görülen Yan Etki

Bazı yan etkiler ılımlı olarak sınıflandırılmıştır, yani birisinin günlük aktivitelerine müdahale edebilirler, ancak tıbbi müdahaleye ihtiyaçları yoktur.
Ateş: Kişilerin tetanoz aşısına tepki olarak ateşi yaşamaları mümkündür. Bununla birlikte CDC, bunu nispeten nadir görülen bir durum olarak görmektedir. Belirti birinin kendini iyi hissetmemesine rağmen, genellikle tıbbi yardım gerektirmez. Bol miktarda sıvı içmek ve dinlenmek, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmalıdır. Yine de ateşi birkaç günden fazla süren veya dehidrasyon belirtileri olan herkes tıbbi yardım almalıdır.
Bulantı, kusma veya ishal: Tetanoz aşısının bazı formları mide bulantısı, kusma veya ishale neden olabilir. Tdap gibi tetanoz aşısının bazı formları mide bulantısı, kusma veya ishal dahil olmak üzere gastrointestinal semptomlara neden olabilir. CDC 100’de bir ila üç kişinin Tdap aşısından sonra orta derecede gastrointestinal semptomlara sahip olacağını tahmin edilmektedir. Gastrointestinal sistemin daha da ağırlaşmasını önlemek için en iyi hareket yolu bol miktarda sıvı içmek, dinlenmek ve düz yiyecekler yemektir. Belirtiler genellikle zamanla azalır.
Döküntü veya şişmiş bezler: Nadiren, bir kişi tetanoz atışında döküntü veya başka cilt reaksiyonları gelişebilir. Vücutlarındaki bezler, enjeksiyona cevap olarak şişebilir. Bu yan etki yaygın değildir ve kendi kendine kaybolma eğilimindedir.
Kolun şişmesi: Bazı kişiler, enjeksiyonun yapıldığı kolda daha geniş bir şişlik hissedebilirler. CDC, her 500 kişiden birinin Tdap aşısının enjekte edilmesinden sonra tüm kollarında şişlik yaşayabileceğini tahmin etmektedir. Bununla birlikte, bunu tipik olarak tıbbi müdahale gerektirmeyen orta derecede bir etki olarak tanımlar.

Ciddi Yan Etkiler

Aşağıda tetanoz atışından kaynaklanabilecek ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyan bazı daha ciddi yan etkiler bulunmaktadır.
Şişlik ve şiddetli ağrı, kızarıklık veya kanama: Nadir durumlarda, enjeksiyondan sonra şişme, kızarıklık ve şiddetli ağrı oluşabilir. Deri, aşıya bir cevap olarak çatlayabilir ve dökülebilir. Bu, enjeksiyon bölgesi çevresinde meydana gelir ve tıbbi yardım gerektirir.
Tetanoz Aşısının Yan EtkileriŞiddetli alerjik reaksiyon: Ayrıca aşının şiddetli bir alerjik reaksiyonu olan bir kişinin nadir bir olasılığı vardır. CDC tahminlerine göre bu reaksiyonun bu formu her 1000000’da bir kişide görülebilmektedir. Alerjik reaksiyonun belirtileri şunlardır:
• Nefes alma veya yutma zorluğu
• Kaşıntılı boğaz, ayak veya eller
• Kurdeşen
• Yüz, gözler veya hava yollarında şişlik
• Ani şiddetli yorgunluk
• Hızlı kalp atımı
Reaksiyon, enjeksiyonu aldıktan sonra birkaç dakika ila birkaç saat arasında olmaya başlayabilir ve derhal tıbbi müdahale gerektirecektir.
Tetanoz Aşısı Otizme Neden Olur mu?
Tetanoz aşısı otizme neden olmaz. Kişiler aşılardan kaynaklanan ciddi yan etki potansiyeli konusunda endişelerini dile getirmelerine rağmen, bu endişe kısmen yanlış bilgi kaynaklarından gelebilir. Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’nın yaptığı gibi araştırmalar, aşıların otizme yol açmadığını göstermektedir. Tıp araştırmacıları aşıları sürekli izler ve aşıları ciddi sakatlıklara veya diğer sağlık sorunlarına bağladığına dair herhangi bir kanıt, tıbbi makamların hızlı güvenlik önlemleri almasına yol açacaktır.

Tetanoz Aşısı Çeşitleri

Çok çeşitli tetanoz aşıları mevcuttur. Üreticiler sık sık diğer benzer aşılarla yapılan tetanozları kapsamaktadır böylece birden fazla hastalığın önlenmesi için etkili olur. Bu aşılar aşağıdaki gibi olabilir:
Tdap: Tdap aşısı, tetanozu önler, aynı zamanda difteri ve boğmaca, veya boğmaca öksürüğü önlemek için vurulur.
DTaP: DTaP aşısı, doktorların çok küçük çocuklar için sıklıkla kullandığı formdur. Tetanoz, difteri ve boğmacaları önler.
Td veya DT: Td ve DT çekimleri tetanoz ve difteri oluşumunu önler ve doktorlar bunları tetanoz yükseltici çekimleri olarak kullanır. Bir tetanoz destekçisi olmadan bir kişinin gitmesi gereken en uzun süre 10 yıldır.

Tetanoz Aşısını Kimler Yaptırmamalı?

Tetanoz Aşısının Yan EtkileriBir önceki tetanoz aşısından sonra şiddetli acı çeken bir kişi, seçeneklerini doktorla görüşmelidir. Bazı kişiler tetanoz atışından kaçınmalıdır. Geçmişte tetanoz aşılarına karşı ciddi bir alerjik reaksiyonu olan herkes tetanozu tekrar vurmaktan kaçınmalıdır. Çocukların çoğu tetanozu çocukken vururlar ve bu nedenle kişilerin gençken gördükleri herhangi bir tepkiden haberdar olmaları yararlı olur. Tetanoz atışının çocukluk dozu, nöbet veya koma gibi ciddi komplikasyonları olan herkes ileride tetanoz atışından kaçınmalıdır. Belirli şartlara sahip kişiler tetanoz aşısı yaptırırken dikkatli olmak isteyebilir ve seçeneklerini tartışmak için doktorlarıyla konuşmalıdır. Daha önceki aşılarında bu belirtileri gören kişiler aşı yaptırırken temkinli davranmaları gerekir.
• Şiddetli ağrı veya tetanoz aşısından kaynaklanan şişlik
• Nöbetler
• Sinir sistemi koşulları
• Bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine saldırdığı Guillain Barre sendromu
Bazı tetanoz aşıları, bu endişeleri yaşayan kişilerin sağlığı için risk oluşturabilir. Doktorlar, aşının koruyacağı hastalıklardan kaçınmak için onlara nasıl özen göstermeleri gerektiği konusunda öneride bulunabilirler. Herhangi bir aşı yaptırmadan önce, kişilerin her zaman sağlık ile ilgili endişelerini veya koşullarını bir doktorla görüşmelidir. Bir tetanoz atışının yan etkileri nadir görülür, hafiftir ve genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Çoğu insan, yan etki yapma şansının tetanoz gibi durumların risklerinden çok daha küçük olduğunu düşünür.
Nadirende olsa bazı kişiler aşılara şiddetli reaksiyon gösterebilir ve bu kişilerin bu aşıları yaptırmaktan kaçınmaları gerekebilir. Tetanoz atışı, çoğu durumda tetanoz ve diğer tehlikeli hastalıkları önlemek için güvenli ve etkili bir yoldur. Aşı veya olası yan etkileri hakkında endişesi olan herkes doktoruyla konuşmalıdır.

Kaynakça:
cdc.gov<br
vaccines.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku