Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebeklerde Uygulanan Aşılar Hakkında Merak Edilenler

0 4

Bebeklerde aşı uygulaması, doğdukları andan itibaren başlar ve belirli bir süreçte devam eder. Ancak, onca aşı uygulanırken, ebeveynleri akıllarında soru işareti olan bazı hususlar da ortaya çıkar.

Aşı uygulaması hakkında merak edilen belli başlı hususlar:

1) Aşı uygulamasının dozu unutulursa ve günü geçerse sorun olur mu?

Aşı yapılırken verilmesi gereken dozun günü geçerse, aşılama durumunda başa dönmeye gerek yoktur. Aşılama kaldığı yerden devam edilebilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise, aşılama uygulama süresinin aralığı artsa da etkisiyle birlikte alınacak sonuçlarda azalma yaratmamaktadır.

2) Aşı yapıldıktan banyo yaptırılabilir mi?

Verem aşısı olarak bilinen BCG aşısında 3 güne kadar banyo yaptırılmaması gerekirken, diğer tüm aşı uygulamalarında istendiği zaman banyo yaptırılabilmektedir.

3) Çocuğum hasta, böyle bir durumda aşı yaptırabilir miyim?

Bu konu ile ilgili karar, öncelikli olarak aşı vurulmadan önce çocuğunuz ile ilgilenen doktora aittir. Ancak, eğer ki bebeğiniz ateş sorunu yaşanmayan bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa aşı yapılmasında sakınca yoktur. Yine aynı şekilde bebeğiniz ishalse ya da antibiyotik kullanıyorsa da aşı yapılmasına engel değildir.

4) Çocuğuma aynı anda birkaç aşı yapmak isteniyor? Bu uygulama doğru mu?

Günümüzde kombine aşılar oldukça ön plandadır. Çok sayıda aşının tek bir enjektöre eklenip uygulanması yaygın bir uygulamadır. Yani evet, bebeğinize aynı anda birkaç aşı uygulaması yapılması isteniyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur. Aksine, aynı anda yapılan aşılar yan tesir riskini arttırmadan fazla iğne kullanmaya ve bebeğin canını yakmasına gerek kalmadan yapıldığında kolaylık sağlayacaktır. Bazı aşılar aynı enjektörde karıştırılamayabilmektedir. Böyle bir durumda, farklı enjektörler ile aynı zaman diliminde ama başka yerlerden uygulanabilir. Bu durumda da herhangi bir yan etki gerçekleşmeyecektir.

5) Bebeğime sarılık aşısı yapılmış olsa da yeni doğan sarılığı geçirebilir mi?

Yeni doğan sarılığı mikrobik bir olay değildir ve bu fiziksel sarılık yeni doğanlarda sıklıkla görülebilmektedir. Bebek doğduğunda daha hastaneden dahi çıkmadan Hepatit B aşısı uygulanmaktadır. Bu aşı, bebeği mikrobik sarılık türü, yani Hepatit B’den korumaktadır. Yani, Hepatit B aşısı vurulan bir bebek mikrobik sarılık geçirmeyecek olsa da, fiziksel sarılığın bu durumla alakası yoktur. Bu nedenle, aşı uygulanmış olsa dahi yeni doğan sarılığı bebeğinizde görülebilir.

Kaynakça:
https://www.asi.gen.tr/asidan-sonra-banyo.html

Yazar: Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.