Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeklerde Egzama

0 566

5077_bebeklerde-egzamaGünümüz de egzama hastalığı, bebeklerde de çok sık görülmektedir. Anne ya da baba da olması, bebek de olma riskini de artırır. “Atopik Dermati”t olarak adlandırılır.

Burada bebeğin bakımı çok önemlidir.Yıkama ürünlerinin tamamen doğal, cildi kurutmayan ürünler tercih edilmelidir. Banyo da bebek uzun süre kalmamalıdır. Çünkü; ne kadar çok banyo da kalırsa, vücut kuruluğu o oranda artmaktadır. Bebeğinizin kıyafetlerini bebekler için uygun ürünlerle yıkamalı, iki kere durulama yapıp ütülemelisiniz ki alerjene neden olan bakteriler ortadan kalksın. Muhahkak bebeğinizi doktora götürmeli, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ilaç ya da merhemlerinizi kullanmalısınız. Bebeğin yediği mamalara da dikkat etmek gerekiyor. Mümkün olduğunca tetikleyen yiyeceklerden bebek uzak durmalıdır. Hatta, anne bebeği emziriyorsa anneninde uygun bir diyet yapması gerekir ki, sütten bebeğe geçip etkilemesin.

Egzamayla mücadele zor, iyi bakım gerektiren bir süreçtir. Kaşıntılar bebeğin gece uykularının bölünmesi , huzursuz olmasına etkendir. Banyodan sonra muhakak bebeğinizin vücudunu nemlendirmelisiniz. Kuru bir egzamalı cilt, sürekli kaşınacağı için bebeğiniz huzursuz olacaktır. İki yaşının altındaki bebeklerde doktorlar kortizonsuz kremler verilemiyor. Ama aynı zamanda bu kremleri doğru oranda kullanmak gerekiyor. Egzama, bebek büyüdükçe kendini aza indirgeyecektir. Annenin bakımı ve dikkatiyle, bebek bu süreci rahat atlatacaktır.

Yazar:Zehra Aşlamacı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku