Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kışa Hazır Mısınız? Bebeklerinizi Kışın Nasıl Giydirmelisiniz?

0 335

Kışın bebekleri giydirme konusunda anneler tereddütte kalabilmektedirler. Yeni doğan bebeklerde sıkça rastlanan durumlardan biri olan sıcağı çok sevmemeleri, bebeklerin ilk aylarda ter bezleri yeterince fazla çalışmadığı için kendilerini soğutamadıklarından kaynaklanmaktadır. Bu durumda da sıcaklık onların huzursuz olmalarına neden olur. Dolayısıyla, bebeğin giydirilmesi konusundaki endişeler anne adaylarının kafasını kurcalayan bir husus olarak öne çıkar.

8864_kis-bebegiBebeğin ev içerisinde ve dışarıda ortamın sıcaklığına göre giydirilmesi önerilmektedir. Bebeğin evin içerisinde giydirildiği şekliyle dışarıda da giydirilmesi çok doğru olmayacağından, bu hususa uygun şekilde giydirilmesi oldukça önemlidir. Ev sıcaklığı normal ise, bebeği üst üste olmadan ve fazla kalın olmayan giysilerle giydirmek daha doğru olacaktır. Çok sıcak ortamdan soğuk ortama geçen bebekler ısı değişiminden dolayı hastalanabilirler. Bu yüzden dışarıda ise kat kat ve kalın giysiler giydirilmelidir.

Bebeğinizi giydirirken kış aylarında biraz daha ihtimam gösterilmesi oldukça önemlidir. Özellikle de dışarıda giydireceğiniz kıyafetlerde evdekine göre ek olarak bir kat daha giydirmeniz, bebeğinizi hasta olmaktan korumak için bir adım olacaktır. Bebeklerin yetişkinlere göre daha çok ve daha çabuk hastalandıklarını da unutmamak gerek…

Bebeğinizi giydirirken dikkat edilecek hususlardan birisi de, bebeğin içine ilk önce zıbın giydirilmesi olmalıdır. Bebeğin rahatlığı ve onu daha sıcak tutması için de ayrıca zıbının üzerine uzun kollu bir badi giydirilmelidir. Kışın vazgeçilmezi olan tulumlar da bebekleri de sıcak tutmasına yardımcıdır ve giydirdiğiniz badilerin üzerine bu tulumların giydirilmesi bebeğinizi daha iyi koruyacaktır. Bebeğinizin sırtının da sıcak kalması için tulumun üzerine yelek giydirerek onu daha sıcak tutmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuğu daha hızlı şekilde almasına sebep olan minik ayaklarını da patik ile koruma altına almak, yaklaşan kış günlerinde hayat kurtarıcı olacaktır. Ancak patiğin altına ince bir çorap giydirilirse daha sıcak tutacağını da unutmayın.

Evde de yapılabilecek olmakla birlikte, dışarı çıkartırken mutlaka bebeğinizin kafasına şapka giydirin. Evde penye dışarıda yünlü şapka kullanmak daha doğru olacaktır. Şapkanın bebeğinizin kulaklarını kapatmasına da özen gösterin ki yumurcaklar üşümesin.

Tüm bunlar ile birlikte, en önemli noktalardan biri de bebeğinizi dışarıya çıkarırken battaniye ile sarmaktır. Ev ortamına, sıcak bir yere geçtiğimizde bebek terleyebilir, terledikçe üstündeki battaniye, yelek vb. gibi giysileri çıkartırsanız, hem bebeğiniz daha rahat eder hem de terlemesini önlemiş olursunuz.
Kaynakça:
funnababy.com/blog/bebeginiz-kis-aylarinda-nasil-giyinmeli/bebeginiz-kis-aylarinda-nasil-giyinmeli

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.