Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Doğan Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur?

0 611

Genelde en çok bebeklerde görülen pamukçuğun asıl nedeni bebekte emme problemlerinden kaynaklanır. Annenin memesinde oluşan iltihap bebeğe de geçer. Bu bebekte istenmeyen alerjilerin çıkmasına neden olur. Pamukçuğun bir diğer adı küçük yaralardır.Yaralar bebeklerde sık görüldükçe ve bu beyazımsı bir şekli alır.Halk dilinde biz buna pamukçuk diyoruz. Eğer deride aft oluşumu buna meyilli ise bebek ve çocuklarda bunun görülmesi yüzde 90 civarıdır. Fakat hiçbir zararı bulunmamakta ve bulaşıcı olmamaktadır. Bu cildin hassasiyeti ile alakalı bir durumdur. Peki, bebeklerde bu kadar sık görülen pamukçuğun asıl nedenleri nelerdir? isterseniz sizleri bu konu hakkında aydınlatalım.

8885_1639Bebeklerin çoğu, alerjiye meyilli varlıklardır. Bu nedenle alerji durumu gözlemlenen bebek ve çocuklarda bu durum çok fazla ortaya çıkar. Bunun için endişeye kapılmanıza gerek yok. En büyük belirtisi dengesiz beslenme ile alakalıdır. Bebek ve çocuklarda beslenme yetersiz ise bu doğal olarak onda bir takım vitamin eksikliklerine de yol açacaktır. Özellikle B12 vitamin eksikliğinde fazlası ile görülmektedir. Bebekleri n bazı gıdalara, hazır mamalara karşı alerjileri olabilir. Böyle durumlarda bunu takip altına alabilir, bebeğin gerçekten neye alerjisi olduğunu bir anne olarak anlayabilirsiniz.

Bebeğinize vereceğiniz her ilgi, ona verdiğiniz eşsiz değeri anlatır. Bebeğinizin ağız içi dokusunda bir zedelenme söz konusu olabilir. Bunun için her gün ağzına bakarak herhangi bir yara olup olmadığını tespit etmeniz gerekir. Özellikle diş çıkartma esnasında meydana gelen bir takım kaşıntılara bebek dayanamayacak, dudağını ısırma gereği hissedecektir. Bebeğiniz dudağını ısırma esnasında ağzında zedelenmelere yol açacak yaralara sebebiyet verebilir. Bunun için en iyi tedbir diş çıkma zamanlarında kaşıntıyı durduracak ürünler kullanmaktır.Bebek elinde ağzına koyabileceği bir aracı olmalı bu yumuşak dokuya sahip olmalı ve ısırdıkça bundan ayrıca keyif duymalıdır. Eczanede bu ürünlere dair lastik yumuşak doku bebek dişliği satılmaktadır.

Bazı bebekler açlığa gelemeyip hemen ağlayarak bunu strese dönüştürürler. Stres o yaş gurubu için tehlikelidir. Bu yüzden bu yaralar yüzde, yanakta, ağız kenarında patlak verebilir. Onun sakin olmasını, huzurlu olmasını sağlayın. Pamukçuk oluşumunda ise ona gerekli yara kremi kullanın. Bütün bunları rastgele değil, doktor kontrolü altında sağlayın.
Kaynakça:
mynet.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku