Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ben Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 493

Günümüz cilt sorunlarından biri de ben sorunudur. Aslında uzmanlar açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyen ben, bazı bireyler açısından dış görünümü olumsuz yönde etkilediğinden dolayı sorun teşkil edebilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde aşırı bir şekilde yer almasının beraberinde birçok bireylerde özgüven eksikliğine yol açabildiği gibi ayrıca iş ve sosyal aktivitelerinin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

8911_bennnnGünümüzde özellikle de ileri yaş grubundaki bireylerde görülebilen ben sorunu ortaya çıkmadan önce bazı belirtilerini göstermektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre herhangi bir tehlikesinin bulunmadığı ben sorunu isteğe bağlı olarak tedavi edilerek ortadan kaldırılabilmektedir. Uzmanlar benin özellikle de lazer uygulaması gibi tedavi seçenekleri ile alınmaması gerektiğinin altını çizerek ayrıva benin tedavisinden sonra mutlaka mikroskobik değerlendirilmeye gönderilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki ben nedir tedavisi nasıl yapılır dilerseniz makalemizde uzmanlardan da derlediğimiz bilgiler doğrultusunda bu konuda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak benin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Ben Nedir?

Birçok bireyler beni siyah noktalar ile karıştırmaktadır. Siyah noktalar sonradan ve özellikle de güneş ışınları altından gereğinden fazlaca kalınmasına bağlı olarak meydana gelebildiği gibi ben faktörü ise daha çok doğuştan meydana gelebilmektedir.

Dış görünümleri bakımından birbirine her ne kadar benzeseler de siyah noktalar ile benler birbirinden oldukça farklıdırlar. Ben faktörü vücudun hemen her noktasında meydana gelebilen ve genellikle de kahverengi, oval veya yuvarlak iyi huylu oluşumlardır. Cilde rengini veren ve pigmenti üreten ve melanosit ismi verilen hücrelerden köken almaktadır.

Ne Zaman Ortaya Çıkar?

  • Ben oluşumu özellikle de ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır.
  • Fakat kısmen de olsa doğuştan da ortaya çıktığı bilinmektedir.
  • Yapılan bir araştırmaya göre genetik yatkınlığı bulunanlarda yeni benlerin ortaya çıkabildiği ve ömür boyu kalıcı olabildiği tespit edilmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

Birçok cilt sorunlarında olduğu gibi ben faktöründe de bazı belirtiler bulunmaktadır. İşte benlerin başlıca belirtileri ise şunlardır;

  • Pembemsi, açık kahverengi ve kahverengi bir görünümle ortaya çıkmaktadırlar.
  • Oval veya yuvarlak şekillere sahiptirler.
  • Deriden kabarık veya düz kıllı veya kılsız görünüme sahiptirler.

Tehlikeli Midir?

8911_bennUzmanlar benlerin genellikle tehlikeli olmadığını ancak genel görünümü olumsuz etkileyebildiğini belirtmektedirler. Ancak şu gibi durumların görülmesinde doktora başvurulması gerektiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Ben bulunan bölgede veya çevresinde kaşıntı durumu hissedildiği takdirde ve ben faktörünün bulunduğu kısmın çevresinde veya üzerinde acı veya kanama veya da kızarma görüldüğü takdirde hemen bir cilt doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Uzmanlar yukarıdaki olumsuz durumların görülmesi durumunda benlerin olumsuzluk teşkil edebileceğini belirterek bu olumsuz durumun beraberinde başka cilt sorunlarına zemin hazırlayabileceğinin altını çizmektedirler. Bu nedenle yukarıdaki olumsuz durumların görülmesi durumunda bireylerin hemen dermatoloji hekimine başvurması gerekmektedir.

Tedavisi Nasıldır?

Az önce de belirttiğimiz üzere benler genel sağlığı olumsuz etkilemediğinden dolayı çoğu zaman çok gerekmedikçe tedavi edilmemektedir. Ancak aşırı biçimde oluşmaları ve bireylerin bu durumdan rahatsızlık duymaları sonucunda tedavi süreci başlatılmaktadır.

Benlerin tedavisinde genel olarak özel cihazlar kullanılmaktadır. İleri teknolojiye sahip olan tıbbi cihazlar sayesinde en zorlu benler dahi yerinden kolayca çıkarılmaktadır. Ancak tedavi ile yerinden alınan benlerin içeriğinde herhangi bir virüsün bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla mikroskobik değerlendirilmeye alınması gerekmektedir. Bu sayede alınan benin içeriğinde virüs bulunması durumunda birey genel bir test taramasından geçirilerek gerekli olan müdahaleler gerçekleştirilmektedir.

Makalemizde ben nedir tedavisi nasıl yapılır hakkında bilgiler sunduk. Sizler de vücudunuzun herhangi bir bölgesindeki benlerinizden şikayetçiyseniz doktora başvurarak benlerinizden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere benlerinizin içerisinde veya çevresinde herhangi bir olumsuzluğa maruz kaldıysanız hemen bir cilt doktoruna başvurmalısınız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Benleriniz için cilt doktorunuza başvurunuz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.