Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İngiltere’nin Simgesi; “Big Ben”

0 36

Big Ben ya da 2012 yılında verilen yeni ismiyle ”Kraliçe Elizabeth Kulesi”, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da yer almaktadır. Big Ben ya da tam ismiyle ”Big Benjamin; başkent Londra’nın Westminster Caddesi’nde yer alır. Aynı zamanda kule, aynı adlı Westminster Sarayı’nın da eklentisi konumundadır. Kule, Birleşik Krallık’ın ulusal simgelerinden biri olarak kabul edilmesinin yanı sıra aynı zamanda da Krallık’a bağlı İngiltere’nin de en önemli yapılarının arasında yer alır. 2012 yılında kule resmi kayıylarda ”St. Stephen’s Tower” olarak yer almakta iken, hükümet kulenin adının, Elizabeth Kulesi olarak değiştirilmesinde karar kılmıştır. Böylece kule, 2012 yılı itibariyle Elizabeth Kulesi adını almıştır. Ancak üzerinden yıllar geçmesine karşın gerek yerel halk gerekse de turistler kuleye Big Ben demeye devam etmektedirler. Dünyanın en görkemli yapıları arasında kabul edilen Big Ben, Londra’nın en popüler turistik noktası olan 1. Bölgede yer almaktadır. Londra’da toplam 6 adet bölge bulunmaktadır. Bölgeler şehir merkezine yakınlığı esas alınarak 1’den 6’ya kadar kodlanmıştır. Bu anlamda şehir merkezine en uzak bölge 6. Bölgedir.

İngiltere'nin Simgesi; "Big Ben"Big Ben aslında bir saat kulesidir. Kule dörtgen bir zemin üzerine inşa edilmiş olup bu doğrultuda yükselen kulenin 4 yüzünde de saat bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bu saat kulesinin saatlerini Edmund Beckett yapmıştır. O kadar iyi bir dizayn yapmıştır ki, günümüze dek halen doğru saati göstermektedir. Bu anlamda saat çok nadiren tekrar ayarlanmıştır. Altın sarısı rengine sahip olan Big Ben, tam olarak 96,3m yüksekliğindedir bu anlamda bölgenin en uzun yapıları arasında yer almaktadır. Yapı aynı zamanda da üzerinde çan bulundurur. Bu çan yaklaşık olarak 14 ton ağırlığındadır ve bu da saate göre çanın yaklaşık olarak 3 kat daha ağır olduğu anlamına gelir. Saatin akrebi; 2,7m, yelkovanı ise; 4,25m uzunluğunda dizayn edilmiştir. Londra’da bulunan İngiliz Parlamento Binası’nın bir parçası olan Big Ben, 1800’lü yılların ortalarına doğru tasarımı yapılan bu eşsiz yapı 1860 yılında tamamlanmıştır.

Günümüz itibariyle Londra’nın London Eye ya da başka bir ifadeyle Londra Gözü ile beraber simgesi konumunda olan Big Ben, Londra’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin bir numaralı ziyaret merkezidir. Her ne kadar ziyaretçisi bol olsa da Big Ben, sadece uzaktan seyredilebilen ve fotoğraf çekilmekle yetinilen bir yapı olmaktan öteye geçememiştir. Bunun nedeni, yapıya giriş imkanının olmamasıdır. Bu anlamda sadece dışarıdan ziyaret edilebilen Big Ben, Londra’yı ziyaret eden turistler için de gizemini koruyan bir yapının ötesine geçememiştir. Yapı Londra’nın 1. Bölgesinin hemen hemen her yerinden rahatlıkla görülebilecek bir noktaya inşa edilmiştir. Ayrıca Big Ben, Thames Nehri’nin hemen yanında nehre sıfır bir konumda yükselmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku