Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bentonit Kil Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 965

Modern zamanın hızı insanların çağlar boyunca kullandıkları kültür değerlerini unutmalarına sebep olmaktadır ve bentoit kilde bu değerlerden biridir. Tabiatta birçok hayvan içgüdüsel olarak hastalık veya ağrı hissettiklerinde vücutlarındaki zehirlerin ve şikâyetlerin giderilmesine yardımcı olmak için toprak ve kil yemeye yönelmektedir. Bununla birlikte yakın zamanlarda, bentonit kil gibi şifalı killer, iç ve dış detoksifikasyon olarak yeniden popüler olmaya başlamıştır.

Bentonit Kil Nedir?

Montmorillonit olarak da bilinen bentonit kili, eski volkanik küllerden oluşmaktadır. Adı, Fort Benton, Montana’da bulunan en büyük bentonit kili birikintisinden gelmektedir. Form olarak neredeyse yumuşak denilebilecek çok ince bir kıvamda kokusuz gri veya krem bir rengi vardır. Diğer bazı killerin aksine, leke bırakmayan, güzellik ve doğal ilaç tariflerinde pratik olarak kullanılmaktadır. Bentonit gibi iyileştirici killer olan silika, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve potasyum gibi konsantrasyonlarda yüksek mineraller içermektedir. Bunun yanında vücuttaki toksinleri, yabancı maddeleri, kimyasalları ve ağır metalleri emerek vücuttan uzaklaştırmaktadır.
Bentonit Kil Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?Bu nedenle, bentonit kili temizlik ürünlerinde ve detoks için üretilen ürünlerde yoğun olarak kullanılan bir bileşendir. Yaygın dış kullanımlar arasında kümes hayvanları, çamur paketleri, detoks banyoları ve cilt bakımı da bulunmasının yanında dâhili olarak bile kullanılmaktadır. Vücut üzerinde alkalize edici bir etkisi vardır ve doğru şekilde alındığında bağırsak bakterilerini dengeleyebilmektedir.

Bentonit Kilin Faydaları Nelerdir?

Bentonit kili, hidratlandığı zaman elektrik yükü üretimi özelliği nedeniyle eşsiz bir kildir. Sıvıyla temas ettiğinde elektrik bileşenleri değişir ve birçok toksinde pozitif yüke bağlanan güçlü bir negatif yük taşımaktadır. Kil bir toksin, kimyasal veya ağır metal ile temas ettiğinde, toksini emer ve vücudun kullanması için minerallerini serbest bırakır. Ayrıca bentonit fazla hidrojeni çektiği için hücrelerin oksijen almasına yardımcı olur. Betonit kilin sağlık açısından birçok yararı vardır. Bu yararlardan bazıları aşağıdaki gibidir:
• Asit reflü, kabızlık, şişkinlik, gaz, vb. gibi sindirim bozuklukların tedavisinde yardımcı olur. (Kaolin kili, Maalox ve Rolaids gibi ilaçlarda yıllarca yaygın bir bileşen olmuştur.)
• Cilt ve alerji sorunlarına yardımcı olur
• Vücut için mineral sağlar
• Kusma ve ishalde iyileşmeye yardımcı olur
• Detoksifikasyondur
• Ağız sağlığı hazırlıklarında kullanılabilir
• Harici tüm cilt problemleri için ve iyileşmeyi hızlandırmak için etkilidir
Bentonit Kil Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?Weston A Price, Beslenme ve Fiziksel Dejenerasyon adlı kitabında, And Dağları, Orta Afrika ve Avustralya da dâhil olmak üzere birçok yerli kültürün çeşitli şekillerde kil tükettiğini bildirmiştir. Genellikle kurutulmuş kil topları torbalarda saklanır ve mevcut herhangi bir toksinin zehirlenmesini önlemek için az miktarda kil su ile öğünlerde çözülerek kullanılmaktadırlar. Arizona Eyalet Üniversitesi’nden yapılan bir çalışmada, bentonit kilinin MRSA’nın yanı sıra Salmonella, E. Coli ve diğer bakterilerin öldürülmesinde oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Araştırma bu alanda devam ederken umut vaat eden bilgi, kilin enfeksiyonu öldürdüğü yönteme bağlı olarak, MRSA veya diğer bakterilerin antibiyotiklerde olduğu gibi buna direnç göstermesi mümkün olmayabileceği durumudur.

Bentonit Kil Nasıl Kullanılır?

Bentonit ve diğer killer, ev yapımı bitkisel ilaçlar dolabında ve ecza kutusunda bulundurulması gereken bir alternatif ilaçtır. Kullanıldığı alanlar aşağıdaki gibidir;
Ciltte: Bentonit kil su ile macun yapılarak, dışarıdan lekeler, böcek ısırmaları, kesikler, cilt kaşıntıları veya yanıklar gibi herhangi bir cilt tahrişine uygulanır. Kuruyana ve yıkayana kadar açık bırakılır. Bu macun özellikle egzama, sedef hastalığı, suçiçeği vb. gibi şikâyetlerin giderilmesinde yardımcı olabilmektedir.
Koltukaltı detoks: Koltuk altlarını detoks etmek için bentonit kil ve elma sirkesi karışımı kullanılır.
Böcek ısırıkları, böcek sokmaları, yanıklar, kesikler ve deri döküntüleri: Daha ciddi sorunlar için cilde kalın bir kil tabakası uygulanır ve üzeri ıslak bir gazlı bez ya da temiz bez ile kapatılır. Her 2 saatte bir sürülen alanın üzerine sürülen kil değiştirip üzeri açık bırakılır. Bu tedavi zehirli sarmaşıkta bile uygulanabilir.
Yüz maskesi: Pek çok güzellik ürünü toksinleri, saf olduğu için ve cildin tarafından kolay emildiği için bentonit kili kullanır. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için, bir bentonit su ile Bentonit Kil Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?karıştırarak bentonit kil maskesi yapılır. 20 dakika beklenir ve ılık suyla yıkanır. Bu genellikle haftada bir veya iki kez uygulanmalıdır. Elma sirkesi ile karıştırılmış bentonit kil tozu ile de mükemmel ve dengeleyici bir yüz maskesi yapılabilir.
Ev yapımı kil sabunu: Cilde ipeksi bir his vermek için ev yapımı sabuna kil eklenebilir. Bentonite kil sabunu yağlı ciltler ve sivilceler için mükemmeldir.
Detoks banyosu: Bazen cildi yumuşatan rahatlatıcı bir detoks banyosu için banyo suyuna yaklaşık 1/4 fincan bentonit kil eklenebilir.
Ağız sağlığı için: Ağır metallere ve toksinlerin çözünmesinde ve ayrıca mineral açısından zengin olduğundan, bentonit kili kullanılır. Fırçalama için bile tek başına kullanılabilirken, tatsız ve göreceli olmasından dolayı kişisel yorumlara göre ağız sağlığında etkili olabilir.
Dişleri remineralize etmek vebeyazlatmak için oral durulama olarak: Diş tozunun içinde kullanılmasının yanında, toksin giderici ve alkalende ağız durulaması için su ile karıştırılarak bentonit kullanılabilir. 1/4 çay kaşığı kil 1/4 bardak suyla kapaklı bir kavanozda karıştırılır ve iyice çalkalanır. Sonra, suyla 1-2 dakika durulanır ve karışımın tamamı bitene kadar işlem tekrarlanır
Mastitis için: Bentonit kil balık yağı ile karıştırılarak maske yapılır ve dışarıdan bölgeye uygulanır. Enfeksiyon geçene kadar her saat gerektiği kadar tekrar edilir. Enfeksiyon sırasında dâhili olarak C vitamini ve balık yağı kapsülleri ile alınabilir.
Bebek pudrası için: Düz bentonit kili, enfeksiyon veya kızarıklık olduğunda kullanım için rahatlatıcı bir bebek pudrası olarak kullanılabilir. Bu alanda iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak için ayrıca bir kil maskesi haline getirilebilir.
Sindirim sorunları veya hamilelikte sabah şikâyetleri için: Erken hastalık sırasında sabah rahatsızlığını önlemek için 1/2 çay kaşığı bentonit kil alınır. Mide bulantısının giderilmesinde yardımcı olurken hamilelik sırasında kullanmadan önce doktora veya tıbbi uzmanınıza danışılması gerekir.
Detoks için: Günlük 1/2 ila 1 çay kaşığı bir bardak suya karıştırılarak içilebilir. Kapaklı bir cam kavanozda karıştırılarak içilen bu karışım sindirimi hızlandırmak yanında enerji sağlamak için kullanılabilir. Bu karışım diyete düzenli olarak eklediğinde tırnak ve saçların daha hızlı uzadığını görülebilir
Evcil hayvanlar için: Hasta olan ve kusma veya hastalık belirtileri gösteren evcil hayvanlar için, sularına bentonit eklenebilir veya karıştırabilir. Bunun yanında iğnesiz bir damlalık veya şırınga ile oral yolla verebilir. Bu karışım evcil hayvanların daha ciddi hastalıkları söz konusu olduğunda iyileşmesine yardımcı olduğu da ayrıca gözlemlenmiştir.
• Diğer kullanım alanları: Bentonit ve diğer şifalı killerin radyasyon maruziyetini azaltmak için, alternatif kanser tedavilerinde ve MRSA enfeksiyonlarında dâhili olarak kullanıldığı vakaların olduğu bildirilmektedir. Ayrıca parazit tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Bentonit Kil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Bentonit kil gibi iyileştirici killerin metal bir şeyle temas etmesine izin verilmemelidir, çünkü metal ile temas etmeleri yararlarını azaltacaktır. Bu yüzden bir cam kavanozdaki suyla iyice çalkalayarak veya plastik bir çırpma teli kullanarak karıştırılmalıdır.
Bentonit Kil Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?• Bentonit kil dâhili olarak alındığında, en iyi sonucu almak için bir saat yiyecek tüketilmemelidir. Ve etkilerini azaltabileceğinden dolayı 2 saat içinde ilaç veya takviye alınmamalıdır. Ayrıca herhangi bir tıbbi durumu olanlar kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.
• Bentonit killeri kurşun içerebildiğinden güvenilir bir kalite kaynağından almak önemlidir.
Çağlar boyunca bilinen fakat son dönemlerde popüler olmaya başlayan bu kil çeşidinin birçok sağlık faydaları bulunmaktadır. Bunların yanında seyahat dönemlerinde ağız sağlığını koruma da kullanılması ile de bilinmektedir. Fonksiyonel olan bu kili evde bulundurmak doğal olarak bazı şikâyetlerin tedavisinde sayda sağlayabilmektedir. Fakat bunun yanında herhangi bir kronik rahatsızlığı olanlar ve kullanımında olağandışı şikâyetleri bulunanlar doktoruna başvurmaları gerektiğini unutmamalıdır.

Kaynakça:
sciencedirect.com
ima-na.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku