Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Berlin’de Göz Kamaştıran Sanat Duvarı

0 350

8788_indirUnutulmaz Berlin Duvarı’nı sizlere biraz hatırlatmak istiyoruz. Berlin Duvarı’nın yıkılışından sonra bireysel ve siyasal resimler duvar üzerine süslenerek duvarın birçok sanatçıya ilham verdiğini söylemek isteriz. Resimler doğu tarafı enstalâsyonlarından küçük parçalara kadar uzanabilmektedir. Berlin Duvarı 118 parça tarafından, meşhur tasarımcı ve ressamların çalışmalarından oluşmaktadır. Her zerresinde bir anlam taşıyan ve duvarlarda albeniyi çoğaltan bir hava bulunmaktadır. Anlam katmanının değerini size belirtmeye gücümüz yetmez. Bunu ancak sanatçı ruhların uzman görüş ve fikirlerini onlardan talep ederek öğrenmeniz mümkündür. Doğu tarafı galerisi 1190 yılında 21 ülkede ünlü tasarımcıların hayal gücü ile oluşturulmuştur. Birçok sanatçı bu duvardan esinlenerek Berlin’i ziyaret etmekte ve bu şahane beyin gücünü izlemektedirler.

8788_indir_1Berlin Duvarı Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya tarafına kaçmalarını engellemek için, 13 Ağustos 1961 yılında özel yapı tasarımına başlanmıştır. Uzunluğu 46 kilometre kadar olan bu duvara eskiden utanç duvarı denilmekteydi. Daha sonra bu duvarın rengi sade beyaz iken birçok anlam taşıyan o senelerin hikâyelerini anlatan resimlere taslaklar hazırlanarak grafiker özelikleri ile bir hayli geliştirilmiştir. Yıllarca utanç duvarı diye anılan ve birçok kaçmalar ve ahlak dışı olaylar ile gündeme gelen Berlin Duvarı, 9 Kasım 1989 yılında artık Doğu Almanya halkının batıya geçebilecekleri söylendiğinde su tesisleri ile birlikte yıkılmaya karar verilmiştir. Berlin Duvarı’nı aşmak isteyenler epey çoğalırken, çok fazla sayıda can verenler de artıyordu. Bu sayı net olarak bilinmemektedir. Daha sonra duvar yeniden inşa edildi ve o duvarda yaşananlar bireysel ve siyasi düşüncelerle ele alınarak önce beyaza boyandı, ardından grafik desenler ile yeni bir duvar sanatı ortaya çıktı.

8788_imagesBu eser 1990 yılından itibaren galeri dünyasında kapak oldu. Şuan hala turistler bu hikâyeyi merak ediyor, Berlin sanat duvarının hikâyelerini resim dili ile okuyabiliyorlar. Her resimde bir bilançoyu ele alan ve farklı boyutlarda eskiye dayanan geçmiş anıları bir bir canlandıran Berlin hikâyesini sanat halinde tasarlanmış bir şekilde insanlar izlemektedirler. Instagram’da en çok gezip görülmeye değer olan yerlerden birisi olarak bu resimler paylaşılmaya ve merak konusu olmaya devam etmektedir. Berlin sanat duvarında ele alınan resimlerde anlam yüklü değerler bulunmaktadır. Geçmişi en iyi bir şekilde anlatan acı, duygu, utanç ve daha fazla olayları yansıtan bu eser tarihin en çok konuşulan yapıtları arasında yer aldı. Bir de bu duvarın uzunluğu dünya üzerinde tartışılan, gündeme bomba gibi patlayan bir konu oldu. Şu an sanatçıların en çok ilham aldıkları yerlerden birisidir diyebiliriz.

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.