Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Birbirinden Değişik Ürkütücü Köprüler

0 45

Köprüleri karayolları, göller ve nehirler üzerinde düşünmeden geçmemiz için inşa edilmiş yapılardır. Bununla birlikte, yürüyen bir ip köprüsünü veya devasa bir kanyonun üzerindeki uzun asma köprüyü geçmeden önce iki kez düşünebilirsiniz . Peki dünyanın en ölümcül köprüleri nerede? İşte, en tehlikeli 25 köprü:

Aiguille Du Midi Köprüsü, Fransa
Aiguille Du Midi kelimenin tam anlamıyla “Mülkiyet Altındaki Gün” olarak tercüme ediliyor ve yaklaşık 12.000 feet yüksekliğindedir. Köprüden, bir tepeden diğerine geçmek, tam bir çılgınlık.

Royal Gorge Köprüsü, Kolorado, ABD
Birleşik Devletler’deki en yüksek köprü olan Royal Gorge Köprüsü, 900 fit derinliğinde bir vadinin üzerine uzanır ve yaklaşık 1.200 feet uzunluğundadır. Kesinlikle modern Amerikan mühendisliğine olan inancınızı test edeceksiniz.

Carrick-A-Rede Rope Bridge, Birleşik Krallık
Başlangıçta balıkçılar tarafından yapılan Carrick-A-Rede Halat Köprüsü, 20m genişliğinde ve 23m derinliğinde bir yarığı kapsar ve Carrick Adası’na ulaşmanın tek yolu bu köprüden geçmektir. Bir zamanlar sadece tek bir ip halatı ile geçiş sağlanıyordu.

Cape William Moore Köprüsü, Alaska
1976 yılında inşa edilen Cape William Moore Köprüsü, kamyonun üzerinde ileri geri cevher çeken çok sayıda ağır eylem gördü. Döndüğünüzde çok eğilir ve değiştirilmesi için planlanma yapılmıştır.

Titlis Köprüsü Dağı, İsviçre
Avrupa’daki en yüksek asma köprüsü olan bu köprü, deniz seviyesinden yaklaşık 3.000 m yüksekliktedir. Titlis Köprüsü kesinlikle sınırlarınızı zorlayacak ve yükseklik korkunuzu test edecektir.

Marienbruecke, Almanya
1840’da, Veliaht Prens Maximillian, dağa tırmanan arkadaşı Marie’nin doğum günü hediyesi olarak Marienbruecke’yi inşa etti. Çevredeki manzaranın nefes kesen görüntüsünü, ancak aşağıda derin gorge de sunmaktadır. Yaş göz önüne alındığında, üzerinde sıklıkla yeniden yapılanma yapmak zorunda kaldıkları için onu gezginler için riskli bir ulaşım olduğu söylenmektedir.

Trift Köprüsü, İsviçre
İsviçre Alpleri’ndeki en uzun süspansiyon köprüsü olan Trift Köprüsü 330 feet’lik bir yükseklikte 560 fit uzunluğa sahiptir.

Mackinac Köprüsü, Michigan
Modern bir mucize olarak kabul edilen ve “Big Mac” lakaplı Mackinac Köprüsü başta zararsız bir köprü gibi görünüyor, ancak ağır rüzgarlar o kadar güçlü olabilir ki arabaları köprüden atabilir. Feribot hizmetleri, ABD’deki en tehlikeli köprülerden birinden geçmekten korkanlar için sağlanmaktadır.

Canopy Walk, Gana
130 feet’teki Gana’daki Canopy Walk, ormandaki insanlar için benzersiz bir bakış açısı sunar. Bu uzun köprüler iplerden ve tahtalardan oluşup ağaçtan ağaca bağlanır.

U Bein Köprüsü, Myanmar
1850’de inşa edilen U Bein Köprüsü, dünyadaki en eski ve en uzun tik ağacı köprüsüdür ve yaklaşık bir mil uzunluğundadır.

Quepos Köprüsü, Kosta Rika
Bazıları Quepos Köprüsü’nü “Ölüm Köprüsü” olarak adlandırır oldukça ürpertici ve tehikeli köprüdür.

Puente de Ojuela Köprüsü, Meksika
19. yüzyılda Meksika’nın başlıca madencilik günlerinde inşa edilen Puente de Ojuela Köprüsü, malların taşınması için kullanılmaktaydı ancak şimdi bir turistlerin gözdesi olmuştur. Kanyonu görmek için kayan köprülerin ve kalın korunaklı ipleri ile gezgin için mükemmeldir.

Ghasa Köprüsü, Nepal
Ayaklarınızın altına düşme ihtimali yüksek olan kararsız bir köprü olan Ghasa köprüsünden geçerken Nepal’deki Ghasa asma köprüsünden başka bir yere bakmayın. Tıkanmayı durdurmak için inşa edilen köprü en çok hayvanları geçirmek için kullanır. Ayrıca köprün dayanıksız olup, kopma ihtimali yüksektir.

Langkawi Sky Bridge, ziyaretçilere benzersiz perspektifler sunmak için kasıtlı olarak dağın etrafında kıvrılan dünyadaki en sıra dışı köprülerden biridir. Söylemeye gerek yok, yalnızca destek için bir uzun pilon kullanan 130 metrelik eğimli bir köprü üzerinde durmak güven inşa etmiyor.

Iya Kazurabashi Köprüsü, Japonya
Iya Kazurabashi Köprüsü’nün ya da diğer kardeş köprülerin kimin yaptığını kimse bilmiyor, ancak bazıları uzun zaman önce Genji Klanından kaçmaya çalışan insanlar tarafından inşa edildiğine inanıyorlar. Düşmanlarının geçemeyeceği şekilde onları kolayca kesmek için belirli bir amaç için inşa edilmişlerdi.

Taman Negara Canopy Walkway, Malezya
Taman Negara Canopy Walkway, üzüm üzerinde yürümekten belki daha yapısal bir ses verirken, 45 metre yüksekliğinde ve 510 metre uzunluğunda olup, aynı anda yalnızca bir kişiyi alan çok dar geçit içermektedir.

Seven Mile Bridge, Florida
Yedi Kilimli Köprü, Florida Keys’teki Atlantik Okyanusu boyunca uzanan 6.765 kilometrelik bir köprüdür. Köprülerden nefret ediyorsanız ve okyanustan korkuyorsanız, bu köprü sizin için değildir.

Musou Tsuribashi Köprüsü, Japonya
1950’lerde inşa edilen Musou Tsuribashi Köprüsü, sadece tel ve dar geçitli birkaç ahşap plakalarla kaldırılıyor. Bu köprüden geçmek için cesur veya deli olmalısınız.

Vietnam Maymun Köprüleri
Mekong Deltasında popüler olan ve Vietnam sembolü olan maymun köprüsü, öncelikle suyun üzerinden geçen yalnızca bir bambu ile birbirine bağlanmıştır. Bambu üzerinde yürümek için kullanmayanlar, bunları çok tehlikeli bulurlar ve geçmek oldukça zordur.

Peru, Qeswachaka Köprüsü
Apurimac Nehri Kanyonunu geçerken, Qeswachaka Köprüsü, altı çatal kordondan kablolara kadar inşa edilmiş ve Okaliptüs ağaçlarının gövdelerine sabitlenmiş, eski bir Inca tasarımına sahip. Bununla birlikte, elyaflar hızla bozulmaktadır ve her yıl yeniden yapılandırılmalıdır.

Kuandinsky Köprüsü, Kuanda, Rusya
Kuandinsky Köprüsü, yan korkulukları olmayan kaygan tahta plakalarla kaplı, dar ve eski bir metal köprüdür. Bir yanlış hareket sizi buzlu suyun içine düşürebilir.

Longjiang Süspansiyon Köprüsü, Çin
Longjiang Süspansiyon Köprüsü dünyanın en yüksek yere inşa edilen köprülerden biridir ve nehrin 920 feet yukarısında ve 3, 924 feet genişliğindedir. Yükseklik korkunuzun üstesinden gelmek için en iyi tercih değildir.

Storseisundet Köprüsü, Norveç
Hiçbir yere götürmeyen bir köprüye benzeyen Norveç’teki Stroseisundet Köprüsü, güvenli bir geçit sağlamak yerine sadece öylesine yapılmış bir köprüdür .

Sidu Nehri Köprüsü, Çin
Yükseklikten korkan insanlar bunun farkına varmak isteyecektir. 1,627 feet genişliğinde ve 4,009 feet uzunluğundaki Sidu Nehri Köprüsü, dünyanın en yüksek asma köprüsüdür.

Hussaini Asma Köprüsü, Pakistan
Kuzey Pakistan’ın dağlık bölgesindeki Hussaini Hanging Köprüsü, yolcuların Borit Gölünü geçmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, geçit vermenize yardımcı olması için sadece birkaç kablo ve gevşek ahşap boşluklarla bakımı oldukça uzun sürüyor. Köprüye sallanan kuvvetli rüzgarlar ve bozuk yapısı olup, geçmek için çelik gibi sinirleriniz olması gerekir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-most-dangerous-bridges-you-shouldnt-cross/5/

Yazar:Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.