Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beyaz Uçlu Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

0 2.227

Beyaz uçlu sivilce, bir sivilce şeklidir. Akne döküntüleri genellikle yüz, sırt, göğüs ve bazen de boyun ve omuzlarda meydana gelir ve kalıcı yara izine neden olabilirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 11 ila 30 yaşları arasındaki 10 kişiden 8’i bir tür sivilce problemi yaşamaktadır, ancak bu durum her yaştaki kişiyi etkileyebilir. Farklı sivilce biçimleri vardır, fakat aşağıdaki yazıda özellikle beyaz uçlu sivilceler, bu tip cilt lezyonunun nedenlerini ve tedavilerini hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Tedavi ve Kişisel Bakım

Beyaz uçlu sivilcelerin basit ve etkili tedavileri vardır. Beyaz noktaların tedavisi tipik olarak reçeteli ilaçları veya reçetesiz satılan ürünleri (OTC) içerir. OTC tedavileri jeller, losyonlar, kremler, merhemler, sabunlar ve ilaçlı pedleri içerir. Benzoil peroksit, rezorsinol, salisilik asit veya kükürt içerebilirler. Bu ilaçlar tahriş, yanma ve cildin kızarıklığı gibi yan etkilere neden olabilir. Beyaz noktalar çoğalırsa veya daha şiddetli akne türleri ortaya çıkarsa, bir kişinin daha yoğun tedavileri denemesi gerekebilir. Reçeteli ilaçlar, OTC ürünleri etkisiz olduğunda yardımcı olabilir. Reçete edilen ilaçlar aknenin türüne ve ciddiyetine bağlı olacaktır.
Sivilce semptomlarından hormonlar sorumlu olduğunda, örneğin, bir dermatolog oral kontraseptif, bir antiandrojen ilaç veya bir kortikosteroid önerebilir. Ayrıca, antibiyotikler, bazı ciddi patlamalara eşlik eden enfeksiyon ve iltihaplanma ile mücadelede yardımcı olabilir. Sivilce için son çare tedavisi izotretinoindir (Roaccutane). Bu oral tedavi beyaz uçlu sivilce dahil olmak üzere tüm akne türleri için işe yarar, ancak ciddi olumsuz etkilere neden olabilir. Tedavinin başlangıcında, izotretinoin cildi kötüleştirebilir, acı verebilir, kurutabilir ve çatlatabilir.
Beyaz Uçlu Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?Hamileyken izotretinoin alınması şiddetli doğuştan anomalilere neden olabilir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ülkedeki kadınların iPLEDGE sözleşmesini imzalamasını şart koşmakta, izotretinoin için bir reçete almadan önce hamile kalmadıklarını ve hamile kalmak istemediklerini vaat etmelerini istemektedir. İlaç sadece yakın tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır ve izotretinoin hızlı bir çözüm değildir. Bir tedavi kürü 4 ila 5 ay sürer ve aknenin kalıcı olarak çözüleceği garantisi yoktur. Ancak, birçok kişi izotretinoin aldıktan sonra sivilce tekrar oluştuğu zaman, daha az şiddetli olduğunu bildirmektedir.

Beyaz Uçlu Sivilceler İçin On Etkili Kişisel Bakım İpuçları

Aşağıdaki stratejiler sivilce patlamalarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir:
• Cildin günde iki kez sabun ve ılık suyla hafifçe yıkanması
• Sivilce sıkma veya gereksiz yere cilde temas etmekten kaçınmak
• Tıraş olurken dikkatli olmak
• Bronzlaşma veya yanmalara neden olabilecek aşırı güneş ışığına maruz kalmamak
• Gözenekleri tıkamayan sadece yağsız, komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri kullanmak
• Az miktarda kozmetik kullanmak
• Yatmadan önce makyajı silmek
• Kuru cildi tedavi etmek için kokusuz, su bazlı, yumuşatıcı ürünler kullanmak
• Düzenli olarak saçları yıkamak ve saç spreyini yüzden uzak tutmak
• Pamuk gibi sentetik olmayan kumaşlardan yapılmış bol giysiler giymek
Sivilce, uzun süreli skar ve duygusal sıkıntıya neden olabilir. Sivilceleri hakkında endişe duyan herkes, tedavi edilebilir bir temel sağlık sorunu olabileceğinden, tıbbi bir uzman veya dermatologdan yardım istemelidir. Bir sağlık kuruluşu ek bilgi sunabilir ve beyaz uçlu ve diğer sivilce biçimlerini tedavi etmenin yollarını önerebilir.

Nedenleri

Araştırmacılar hala aknenin kesin nedeni bilmemekle birlikte hormon seviyelerinin değişmekte olduğunu bildirmektedirler. Bu dalgalanmalar ergenlik, menstrüasyon veya hamilelik nedeniyle veya kişinin oral kontraseptiflerin seyrini tamamlamasından kaynaklanabilir. Sivilcenin bir başka nedeni de cildi koruyan yağlı bir madde olan sebumun aşırı üretimidir. Sivilce için ek risk faktörleri arasında belirli kozmetik ve yüz ürünlerinin kullanımı, sıkı kıyafetler, yüksek nem ve terleme sayılabilir. Akne, tıkanmış gözeneklerin ciltte doğal olarak meydana gelen Propionibacterium acnes (P. acnes) bakterileri ile enfekte olduğunda ortaya çıkabilir.
Mevcut araştırma sivilce ve diyet, zayıf yüz hijyeni veya stres arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Sivilce ile çikolata ya da yağlı yiyecekleri yemenin ilişkilendirildiğine dair yeterli kanıt yoktur. Ancak, aşağıdakiler dahil diğer faktörler sivilceyi daha da kötüleştirebilir:
• Bazı ilaçlar
• Spor ekipmanlarıyla temas
• Sırt çantaları veya spor kıyafetleri
• Kirlilik
• Sivilce alanlarının çok sert ovulması
Ayrıca, akne adetin başlamasından 2-7 gün önce daha da kötüleşebilir.

Beyaz Uçlu Sivilce Nasıl Oluşur?

Beyaz Uçlu Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?Beyaz uçlu bir sivilce tipik olarak küçük, sarımsı veya beyaz renktedir. Siyah nokta ve beyaz nokta, ciltteki gözenekler ölü cilt hücreleri, yağ veya bakteri ile tıkandığında meydana gelir. Tıp topluluğu bu tip şişliklere, tıkanma, yağlanma veya komedonlar olarak tanımlamaktadır. Açık kalan tıkanmış bir gözenek siyah nokta oluşturur. Engellenen bir gözenek kapandığında, beyaz uç veya kapalı komedo ortaya çıkarmaktadır. Ve bir kişi onları sıkarak çıkaramaz. Buna karşılık, siyah nokta çıkarılabilir. Bloke edilmiş gözenek içeriği hava ile ve foliküler pigmentasyondan temas ettiğinde rengini alır. Genellikle, beyaz uçlar iltihaplanmaya neden olmaz. Bununla birlikte, bakteri bir komedise girerse, bir enfeksiyon oluşabilir ve beyaz uç iltihaplı bir papule veya sivilceye dönüşebilir.

Kaynakça:
insider.com
aad.org
nhsinform.scot

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.