Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilgisayar Faresi (Mouse) Nasıl Çalışır?

0 1.861

Mekanik bir fare hareket ettirildiğinde, top farenin altında yuvarlanarak işlem sırasında kendisine bağlı iki plastik tekerleği ve merdaneyi itmektedir. Bu tekerleklerden biri yan yana hareketi (x ekseni tekerleği) diğeri (y ekseni tekerleği) yukarı ve aşağı yönde hareketi algılamaktadır. Optik fare, imleci ekranda hareket ettirmek için altına monte edilmiş bir LED kullanmaktadır. Bir masaüstü bilgisayar ekranında herhangi bir şey yapılmak istenildiğinde, eller içgüdüsel olarak fareye uzanmaktadır; fareyi masaya getirildiğinde, ekrandaki işaretçi aynı desende kesin bir hassasiyetle hareket etmektedir.

Bilgisayar Faresi Nedir?

Bilgisayar faresi, herkesin bildiği gibi, fareyi düz bir yüzey üzerine getirildiğinde imleci bilgisayar ekranında hareket ettirmeye yardımcı olan elektronik bir aygıttır. Kablosuz veya kablolu çeşidi bulunmaktadır ve bu nedenle, bir fare temel olarak belirli bir yönde (iki boyutta) ne kadar hareket ettirildiğini hesaplar ve daha sonra bilgisayarı grafik kullanıcı ara yüzünün kapsamlı kontrolüne sağlamak için bu bilgileri beslemektedir. Ayrıca mekanik fare, optik ve lazer fareler, 3D fare, ataletsel ve jiroskopik fareler, ergonomik fare, oyun fareleri ve dokunsal fareler dahil olmak üzere farklı türlerde bulunmaktadır.

Mouse Sistemi Nasıl Çalışır?

Bilgisayar Faresi (Mouse) Nasıl Çalışır?Tipik bilgisayar fare kontrol sistemi bazı parçalara sahiptir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Sensörler
• Fare denetleyicisi
• İletişim bağlantısı
• Veri ara birimi
• Sürücü
• Yazılım
Sensörler, fare hareketini algılayan hareket detektörleridir, genellikle opto mekaniktir ve düğmenin durumlarını algılayan düğme geçişleri bulunmaktadır. Fare denetleyicisi bu sensörlerin durumunu okumaktadır ve geçerli fare konumunu dikkate almaktadır. Bu bilgi değiştiğinde, fare denetleyicisi bilgisayar veri arabirimi denetleyicisine bir veri paketi göndermektedir. Bilgisayardaki fare sürücüsü bu veri paketini alır, bilgileri deşifre eder ve bilgiye dayalı eylemler gerçekleştirmektedir. Genellikle fare sürücüsü, geçerli fare durumu (konum ve düğme durumları) bilgisine sahiptir ve bunları sorgulayarak, uygulamaya veya çalışmaya başlamaktadır. Fare sürücüsü genellikle fare hareket ettirildiğinde fare imlecini hareket ettirme rutinlerini başlatır ve düğmelere basıldığında yazılıma mesaj göndermektedir.
Bilgisayar Faresi (Mouse) Nasıl Çalışır?Tipik modern bilgisayar fare sürücüsünde, gerçek imleç hareketi fare hareketi ile doğrusal olarak ilişkili değildir. Bu biraz garip gelebilir, ancak sadece bir fare adımının imleci bir piksel hareket ettirmesine neden olmaktan ziyade fare hareketini imleç hareketine değiştirmenin daha iyi yolları olduğu bulunmuştur. Apple Computer’da grafik kullanıcı arabiriminin (GUI) geliştirilmesinde yapılan öncü araştırmalar sırasında, fare hareketi ile imleç hareketi arasında belirli bir oranın tüm görevler için en uygun olmadığı anlaşılmıştır.
Yapılan erken dönemli çalışmada, işaretleme cihazlarının kullanımında iki temel hareket olduğunu tespit etmiştir. Bunlar fare imlecinin istenen alana taşınması ve sonra tam olarak istenen hedefe gidilmesidir. Bu iki hareketin çelişkili gereksinimleri bulunmaktadır, bu yüzden Apple sorunu fare hareketlerini izleyerek ve CPI (inç başına sayım) özelliklerini değiştirerek çözmüştür. Fare yavaşça hareket ettirildiğinde 100 CPI olarak kalmış ve fare hızlı hareket ettirildiğinde 400 CPI fare gibi görünmüştür. TÜFE’nin kullanımına bağlı olarak bu ayarlama yöntemi, Windows 95’teki varsayılan sürücü tarafından benimsenmiştir ve fare hareketlerini imleç ekran hareketine çevirmenin en yaygın olarak kabul edilen yoludur.

Microsoft Seri Fare

Microsoft seri fare en popüler 2 düğmeli seri fare türüdür. Genellikle bilgisayar ile birlikte gelen ucuz tho düğme fare Microsoft fare sistemidir. Microsoft fare tüm büyük işletim sistemlerinde desteklenmektedir.

Fare Çözünürlüğü ve İzleme Hızı

Microsoft fare için maksimum izleme hızı 40 rapor/saniye Rapor başına 127 sayım=saniyede 5080 sayımdır. Tipik fareler için en yaygın aralık 100 ila 400 CPI’dir, ancak 1000 CPI’ye kadar olabilmektedir. Bu, 100 CPI fareyi saniyede 50,8 inç hıza ve 400 CPI fareyi saniyede 12,7 inç hıza çıkarabileceği anlamına gelmektedir. Yazılımın gördüğü hareketin gerçek doğruluğu fare sürücüsünün ayarları ile belirlenmektedir ve birçok fare sürücüsünün fare hassasiyetini ayarlama seçeneği bulunmaktadır. Farenin pin yapısı bulunmaktadır ve bu aşağıdaki gibidir:
• 9 pin 25 pin Tel Adı Yorumlar
• Kabuk 1 Koruyucu Toprak
• 3 2 TD Ana bilgisayardan fareye seri veri (sadece güç için)
• 2 3 RD Fare ile sunucu arasındaki seri veriler
• 7 4 RTS Fareye pozitif voltaj
• 8 5 KTS
• 6 6 DSR
• 5 7 Sinyal Topraklaması
• 4 20 DTR Fare ve sıfırlama/algılama için pozitif voltaj
• RTS = Gönderme İsteği CTS=Gönderme için Temizle
• DSR = Veri Kümesine Hazır DTR=Veri Terminaline Hazır
Bununla birlikte bir farenin düzgün çalışması için RTS ve DTR hatlarının her ikisi de pozitif olmalıdır. DTR-DSR ve RTS-CTS hatları kısa devre olmamalıdır. RTS hattını tekrar negatif ve pozitif ayarlayarak RTS değiştirme fonksiyonunu uygulanmalıdır. Negatif darbe genişliği en az 100 ms’dir. Soğuk başlatmadan sonra, RTS hattı genellikle negatif bir seviyeye ayarlanmaktadır. Bu durumda, RTS hattını pozitif bir seviyeye ayarlamak da bir RTS geçişi olarak kabul edilmektedir. Seri veri parametreleri 1200bps, 7 veri tabanı, 1 stop biti’dir. Veri paketi formatı ise 3 bayt pakettir. Fare durumu her değiştiğinde (fare hareketleri veya tuşlara basıldığında veya bırakıldığında) bilgisayara gönderilmektedir.
D7 D6 D5 D4 D3 D2 D1 D0
1. X 1 LB RB Y7 Y6 X7 X6
2. X 0 X5 X4 X3 X2 X1 X0
3. X 0 Y5 Y4 Y3 Y2 Y1 Y0
Bununla birlikte fare 7 veri tabanı ve 2 durdurma biti biçimiyle alındıysa, X ile işaretli bit 0’dır. Alma için 8 veri tabanı ve 1 stop bit formatı da kullanılabilmektedir ve bu durumda X 1 değerini almaktadır. Her şeyin işe yaramasını sağlamak için en güvenli şey, fare bilgisi alırken 7 veri tabanı ve 1 stopbit kullanmaktır. 1. ile işaretlenen bayt önce gönderilmektedir, sonra diğerleri. İlk bayttaki D6 biti, senkronizasyondan çıktığı takdirde yazılımı fare paketlerine senkronize etmek için kullanılmaktadır.
• LB, sol düğmenin durumudur (1, basılı olduğu anlamına gelir)
• RB, sağ düğmenin durumudur (1, basılı olduğu anlamına gelir)
• Son paketten bu yana X yönünde X7-X0 hareketi (işaretli bayt)
• Son paketten bu yana Y yönünde Y7-Y0 hareketi (işaretli bayt)
Fare tanımlamada ise DTR satırı açıldığında, fare M harfi (ASCII 77) içeren bir veri baytı göndermelidir.

Logitech Uzantısı Protokolü

Bilgisayar Faresi (Mouse) Nasıl Çalışır?Logitech aynı protokolü farelerinde kullanmaktadır örneğin Logitech Pilot fare ve diğerlerinde kullanmıştır. Origianal protokol sadece iki düğmeyi desteklemektedir, ancak bazı fare modellerine üçüncü düğme olarak eklenen logitech bulunmaktadır. Bunu mümkün kılmak için logitech protokole bir uzantı yapmıştır. Üçüncü düğme durum bilgisi gerektiğinde normal paket sonra gönderilen bir ekstra bayt kullanılarak gönderilmektedir. Orta düğmeye her basıldığında 32 (dec) değeri gönderilmektedir. Ayrıca, orta düğme basılı tutulduğunda ve fare veri paketi başka nedenlerle gönderildiğinde veri paketi ile her seferinde gönderilmektedir. Ortadaki düğme bırakıldığında, fare normal veri paketini ve ardından değeri 0 (dec) olan verileri göndermektedir. Görüldüğü gibi ekstra veri baytı sadece ortadaki düğmeyi karıştırıldığında göndermektedir.

Fare Sistemleri

Seri veri parametreleri 1200bps, 8 veri tabanı, 1 stop biti’dir. Veriler 5 baytlık paketler halinde gönderilmektedir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
D7 D6 D5 D4 D3 D2 D1 D0
1. 1 0 0 0 0 LB CB RB
2. X7 X6 X5 X4 X3 X2 X1 X0
3. Y7 Y6 Y5 Y4 Y3 Y4 Y1 Y0
4. X7 ‘X6’ X5 ‘X4’ X3 ‘X2’ X1 ‘X0’
5. Y7 ‘Y6’ Y5 ‘Y4’ Y3 ‘Y4’ Y1 ‘Y0′
• LB sol düğme durumudur (0=basıldı, 1=serbest bırakıldı)
• CB orta düğme durumudur (0=basılı, 1=serbest)
• RB sağ düğme durumudur (0=basılı, 1=serbest)
• İşaretli bayttaki son paketten bu yana X7-X0 X yönünde hareket biçim (-128 ..+127), pozitif yön sağ
• İşaretli bayttaki son paketten bu yana Y7-Y0 Y yönünde hareket biçim (-128 ..+127), pozitif yön yukarı
• X7-X0 paketinin işaretli baytta gönderilmesinden bu yana X7’-X0 ‘hareketi X yönünde biçim (-128 ..+127), pozitif yön sağ
• Y7-Y0’ın işaretli baytta gönderilmesinden bu yana Y yönünde Y7’-Y0 ‘hareketi biçim (-128 ..+127), pozitif yön yukarı
Paketteki son iki bayt (bayt 4 ve 5), veri düğmeleri 2 ve 3 gönderildikten sonra meydana gelen hareket verileri değişiklikleri hakkında bilgi içermektedir.

Kaynakça:
https://www.lifewire.com/what-is-a-mouse-2618156
https://www.computerhope.com/jargon/m/mouse.htm

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.