Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilim ve Teknoloji Tarihi – Son Yüzyıldaki Gelişmeler

0 1.089

4411_3

İnsanlık tarihi boyunca teknoloji, sürekli olarak gelişme göstermiştir. Günümüzde de gelişmeye devam etmektedir.Tarihte önemli buluşlar olmuştur. Bu ilk çağlara kadar devam etmektedir. Fakat son 100 yılda olan teknolojik gelişmeler diğer zamanlara göre çok fazla ve hızlı olmuştur. Bu gelişmelerden bahsetmeden önce teknoloji ve bilim tarihinden bahsetmekte yarar var.

Bilim ve Teknolojinin Tarihi

Bilinen tarihe göre bilimin ilk tohumları M.Ö 3000’li yıllarda Mezopotamyada atıldı. Buradan batıya geçti ve batının çeşitli yerlerine ulaştı. O dönemde İskenderiye Kütüphanesi bilimin merkeziydi. Orta Çağ’a girildikten sonra kütüphane yakıldı ve bilim bir nevi geriledi. Daha sonra İslamiyet ile birlikte bilim yeniden canlandı ve İslamiyetin himayesinde 600 yıl boyunca gelişti ve yayıldı. Daha sonra Avrupa ve Amerikaya ulaştı. Son olarak da bugün ki halini almış oldu.

Bilim ve Teknolojinin Kronolojik Tarihi4411_4

M.Ö 3000: Bu dönemde insanlar çevresini inceleyerek hayatlarını kolaylaştıracak yöntemler aramışlardır.

M.Ö 2500: Bu dönemde basit matematiksel hesaplamalar yapılmaya başlandı(çarpım tablosu gibi).

M.Ö 2000: Bu dönemde Babiller,daha karışık olan matematiksel işlemler yapmaya başladılar(karekök alma,2. ve 3. Dereceden denklemler vb.).

M.Ö 1000: Bu dönemde bilim Yunan medeniyetinde alevlenmiştir ve gelişmiştir.Özellikle Felsefe birinci sırayı almıştır ve birçok düşünce ve akım ortaya çıkmıştır.Bunun yanında insanlar,astronomi,hava bilimi ve doğa olaylarına ilgileri artmıştır.Rasyonalizm ve Materyalizm gibi kavramlar ortaya çıkmıştır.Bu şekilde M.S 100lü yıllara kadar bilim Yunan medeniyetinde gelişme gösterir.Fakat kilisenin baskısından dolayı ilerleme durur ve doğuya Pers ve Hint medeniyetine taşınır. M.S 600 Bu yıllarda İslamiyetin doğuşu gerçekleşmiştir ve 600 yıl boyunca da bilim İslamiyetin koruması altında yayılıp,bilinecektir.

Bu dönemde bilime en büyük katkıyı sağlayan Endülüs Emevileri’dir. Halife Harun-el-Reşid birçok kitabı Arapçaya çevirtmiş ve bilinen Dünya’nın her yerinde çevirmeye değer kitapları aratmıştır. Bilim bu dönemde çok yol kat etmiş ve modern fiziğin temelleri bu dönemde atılmıştır ya da temellerini atan bilim adamları bu dönemdeki bilgilerden esinlenmiştir. Günümüze döndüğümüzde son 100 yılda bulunanlar bu dönemde bulunanlardan çok daha fazladır.Tabi ki temel olarak tüm o geçmişi içinde barındır.

Son 100 Yılda Teknolojideki Gelişmeler4411_2

*Ampulun İcadı(1879)
*Taşınabilir fotoğraf makinesi (1900)
*İlk gökdelen yapıldı(1902)
*Wright kardeşler ilk kez uçakla uçtular.(1903)
*İlk kan nakli(1907)
*Radyo icat edildi(1917)
*Televizyonun icadı(1926)
*İlk kişisel bilgisayar(1936)
*İlk kredi kartı(1950)
*Cep telefonunun icadı(1973)
*İnternetin Kullanılması(1991)

Bu ve daha sayamayacağımız bir sürü gelişme son 100 yılda oldu ve yeni buluşlar olmaya devam ediyor.

Yazar: Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.