Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bilimin Getirdiği Yeni Meslekler

0 502

Bilimin ve teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan pek çok alet ve araç gereç dışında birçok yeni meslekler de türemiştir.

Bilimin Getirdiği Yeni MesleklerYapay zekâ pazarlamacılığından gen terapistliğine, duygu tasarımcılığına kadar birçok yeni iş kolu bizleri ve meraklılarını bekliyor. Bu güne kadar çocuklara sorduğumuzda doktor, öğretmen dışında pek bir meslek duymazken bilim ile beraber yakın gelecekte: iklim değiştirme uzmanı, uzay rehberi, vücut parçası imalatçısı, sanal karmaşa uzamanı ve hafıza artırma rehberi gibi birçok hayal bile etmesi zor olan meslekler ile karşılaşabileceğiz. Bu mesleklerden en popülerinin ise vücut parçası imalatçısı olacağı ön görülüyor. Bu meslek için hücre ve gen teknolojisinin ilerlemesinden faydalanacak olan bir nesil gereklidir. Yani hasar gören, hastalıklı, yaşlanmış organların tamirinin yerlerine yenilerinin üreteceği kulislerde dönüyor.

Bu tabi ki de bunun ile kalmıyor ve uzay çağı dediğimiz bir zamana geçiş yaparken bu çağ için gereken pilotlarda geliyor. Yani uzay pilotları geliyor. Bu meslek için de geleceğin en gözde mesleklerinden biri olacağı tahmin ediliyor. Yakın gelecekte bizler uzay mimarları ve uzay pilotları gibi birçok enteresan meslek bizleri bekliyormuş gibi görünüyor.

Küresel ısınmanın bu denli sorun çıkarttığı şu günlere çare az kaldı gibi görünüyor çünkü yapılan araştırmalar artık ikliminde önüne geçilip kontrol edilebileceğini kanıtlıyor. Bu da bize yeni mesleklerden biri olacak olan iklim değiştirme uzmanlığının önünü açıyor. Geleceğin işlerin hepsi eğlenceli ve temiz olmaya da bilir. Örneğin; bir hastalığın yayılmasını önlemede sahalara çıkacak olan meslek karantina uzmanları olacak. Ya da siber suçları önlemeye yönelik iş başı yapacak atık veri temizleyicileri ile tanışacağız.

Yapay zekâ pazarlamacılığı ise insanın düşünce sistemini elektronik cihazlar ile aktarılması sonucunda üretilen cihaz satıcılarına diyeceğiz. Buna bir örnek sunmak gerekirse; bir küçük alet hayal edin ve bunu odanıza koyarak siz uyurken vücut ısınız değişecek ve beyin dalgalarınız aracılığı ile ışıklarınızı açıp kapayacak, dilediğiniz müziği başlata bileceksiniz.

Genetik ve nano teknolojinin ilerletilmesi ile gerçekleştirilecek işe, duruma uygun duyguların belirlenmesi, drog reçetelerin, yapay zekâ, sanal ortam uygulamalarının kurulmasına mümkün olacak meslek ise duygu tasarımcılığı olarak belirlenmiştir.

Bu meslekler ve bunun gibi birçok büyük gerekli ve hayal gücüne dahi sığmayan birçok yeni meslek bilime göre şekillendirilmiş ve şekillendirilmeye de devam etmektedir. Sizlerde bilime meraklı iseniz bu işin bir yerinde olmalısınız artık.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku