Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Napoli Neresidir?

0 459

River Tiber in Rome - ItalyNapoli; İtalya’nın güney bölgesinde yer alan, tarih, sanat, kültür, müzik ve mimari yönden ülkeye hayat veren tarihi şehirdir. Napoli, M.Ö. 750 yıllarında, Yunanlılar tarafından kurulmuştur. Bu dönemlerde zenginleşerek gelişmiş ve 763 yılında bağımsızlığını ilan ederek şehir devleti haline gelmiştir.

1,5 milyon nüfusu ile Roma ve Milano’dan sonra, üçüncü büyük şehirdir. İtalya’nın güneyindeki Campania Bölgesi’nin başkenti olan Napoli, dünyada en fazla ziyaret edilen ve turistlerin büyük ölçüde ilgisini çeken bir yerdir. Akdeniz sahilinde yer alan bu güzel şehir, Napoli Körfezi üzerinde, Vezüv Yanardağı ve Campi Flegri olarak adlandırılan 2 volkanik bölge arasında yer alır. Akdeniz bölgesinde yer alma özelliği olarak, edindiği ılık Akdeniz iklimi ile yazları sıcak ve kurak geçiren Napoli, kışın yağmurlu olup; fakat çok soğuk değildir. Yaz aylarında 20 ve 30 derece arası olan hava sıcaklığı, kış aylarında 8 ile 15 derece arasında değişir. İtalya’nın başkenti Roma’nın 250 km güneyinde bulunan Napoli, İtalyada hırsızlığın en yaygın olduğu şehirlerden biridir. Mafyası ile de bilinen şehir, her daim kalabalık olan avlu ve pasajlarla doludur. Kiliseleri, mimarisi ve sanatsal yönü ile bütün turistleri kendine hayran bırakan Napoli’nin tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirasları koruma listesine dahil edilmiştir. Napoli Limanı, Akdenizin ve Avrupa’nın en büyük limanlarından biridir. Ayrıca yakınlarında bulunan pek çok Akdeniz adasına giden feribotların merkez limanı olma özelliğini de taşır.

4480_napoli

Ülkenin turizm açısından gözbebeği sayılan Napoli, Vezüv Yanardağı ve çevresindeki antik şehirler ile turistlerin ilgisini çeker. Bunların yanı sıra, Napoli şehir merkezinde pek çok müze ve tarihi değeri olan mimari yapılar bulunur. Restoranlarında kusursuz tatların servis edildiği, geleneksel lezzetleri deneyebileceğiniz akşam yemekleri, sanatsal ve tarihi operalar, gece hayatı, pek çok değerli eserin sergilendiği müzeler… Turistlerin hayranlığını kazanmayı hak eden şehir Napoli, meşhur İtalyan pizzasının doğduğu yerdir. Pek çok hamur işi, makarna çeşitleri ve lezzetli sosların yanı sıra, lazanyanın da ana vatanıdır. İtalyan mutfağını tanırken, dünyaca ünlü şarapları tatma fırsatına da sahip olursunuz. Napolideki restoranlar ve oteller, genelde oranın yerlisi olan aileler tarafından işletilir. Bu sebeple, aile sıcaklığını pek çok yerde hissedebilirsiniz. Toplum yapısı olarak ise Türklere benzeyen bölge insanları, sıcakkanlı, misafirperver, sevecen ve neşelidir.

4480_napoli_italy

Napolide gece hayatı oldukça hareketlidir. Sahil kenarındaki bölgeleri, herkese hitap eden farklı konseptlerdeki barlar ve gece kulüpleri ile doludur. Tiyatro, opera ve bale gibi sanatsal gösteriler, akşam saatlerinde düzenlenir ve sanatseverlerin hayranlığını kazanır. Gece geç saatlerde bile, pek çok açık restoran bulunur. Dünya modasının kalbi İtalya’nın ünlü mağazaları, Napolide hizmet vermektedir. Ancak alışveriş merkezleri ve dükkanlar hafta içi ve hafta sonu günlerinde belli saatlerde açılır ve kapanır. Öğle arası tatilinde veya akşam saatlerinde alışveriş yapmanız bazı yerlerde mümkün değildir. Napolide kutlanan en önemli festival, Pizzafesttir. Eylül ayında gerçekleştirilen bu festival, bayram havasında geçer. Tüm halk eğlencelere katılır ve kentte eğlenceli bir hava hakim olur. Trafiğin oldukça yoğun olduğu bu kent, İtalyanın kuzey bölgesindeki şehirlere göre daha ucuz olmakla beraber, çok daha hareketlidir. Sürülerin ihmal ettiği ve uymadığı trafik kuralları yüzünden turistler dikkatli olmalıdır. Napoli çevresindeki bölgelere gidebilmek için ise; tren garından uygun fiyata bilet bulabilir ve kısa süre aralıklarla hareket eden trenleri tercih edebilirsiniz.

4480_836_1_380

Kraliyet Sarayı, Castel Nuovo, San Carlo Operası, Castel Sant Elmo, Piazza Bellini, Amfitiyatro, Vezüz Yanardağı, Via Kerbaker, Castel dell Ovo, Centro Storico, Capri Adası, Amalfi Sahili, Pompei Antik Kenti, Tarihsel Müze, Palazzo dello Spagnolo ve Sorrento, Napoliye yolunuz düştüğünde mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerdir.
Napoliye gitmeden önce; küçük bir sözlük ve şehir rehberi edinmeniz, oldukça faydalı olacaktır. Kendiniz, aileniz veya arkadaşlarınızla gidebileceğiniz gibi, turizm şirketleri tarafından sıklıkla düzenlenen turlar, kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlayabilir ve bilen bir kişi ile birlikte gezme rahatlığını yaşatabilir.

Gidip de dönmek istemeyeceğiniz tarihsel kent Napoli, sıcak insanları, lezzetli pizzaları, tarihsel alanları ve eğlenceli havası ile asla unutamayacağınız bir şehir…

Kaynakça:
www.gezelimbilelim.com
www.gezikolik.com
www.geziyorumları.com
www.gezimanya.com
www.icantravel.co
www.italyavizesi.com

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.