Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hartlaub Turako

0 231

kuşHartlaub Turako ismini, bir çoğumuzun ilk defa duyduğu, hatta adını okumakta bile zorlandığımız, doğa da göremeyeceğimiz bir kuş türüdür.

Tabiattaki kuşlar, genellikle güzellikleriyle sevimli ve cana yakın oluşlarıyla tanınmaktadırlar. Bazı kuşlarda vardır ki bu kuşlar kendine has özellikleriyle diğer canlılardan ayrılırlar. Bu özellik kimi zaman avcılıklarıyla, kimi zamanda vücut yapılarındaki farklılıklarla dikkatleri üzerlerine çekerler.

Doğaya baktığımız da bizi en çok etkileyen, en çok dikkatimizi çeken hiç şüphe yok ki kuşlardır. Çünkü onlar bizim yapamadığımızı, yani uçmayı başarabilmiş canlılardır. Bu özelliklerinden dolayı onlara imrenmemek neredeyse imkansızdır. Bizler ne kadar özgür olsak da, kuşlar kadar özgür değiliz. Onların sesini daha gün ışımadan güneşin ışıklarıyla duymaya başlarız. Cıvıl cıvıl kuş sesleriyle dolu güzel bir güne uyanmak herkesin çok sevdiği mutluluk verici bir durumdur.

kuş2

Kuşlar tüm güzelliklerinin yanında bir de çok güzel bir sese sahiptirler. Sabahları her ne kadar bizi uyandırsalar, rahatsız etseler de kimse onlardan şikayetçi olmaz. Çünkü herkes, halinden memnundur. Her kuşun kendine özgü Yüce Yaratıcı tarafından ihsan edilmiş bir ötüşü vardır. Kuşların türlerine göre ötüş şekilleri de değişmektedir. Kimi kuşlar tiz ve çığlığa benzer sesler çıkarırken, bazı kuşlarda insana mutluluk veren nağmeli çok hoş sesler çıkarmaktadırlar.

Hartlaub Turakoların sesleri insanlara rahatsızlık vermeyecek derece de hoştur. Ülkemiz de ne yazık ki bu kuş türünü görmemiz mümkün değildir. Değişik renkler de olabilirler. Narin bir yapıya sahiptirler. Uçmayı çok severler. Onlara mutlaka uçmalarına imkan verecek uygun bir ortam sağlayın. Çiftler üreme için diğerlerinden ayrılmalıdır. Dişinin kuluçkaya yatabileceği, üstü açık sepet gibi bir yuva platformu gerekir. İçini filizler ve benzeri malzemelerle doldurur.

Yazar:Hamza can

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.