Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Amerikan Devi: IBM

0 404

Bir Amerikan Devi: IBMIBM,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin çok uluslu teknoloji markasıdır. Söz konusu bu marka, Amerika Birleşik Devletleri’nin elektronik ve bilgisayar teknolojileri alanında gelmiş olduğu noktayı en iyi açıklayan ürünleri oluşturur ve de pazarlar. Birleşik Devletler’in sınırları dahilinde hayat bulan ve de kısa sürede dünyaya yayılan bu şirket, sahip olduğu geçmiş ile de oldukça etkileyicidir. Dünyanın en eski markalarından biri olan IBM, bu anlamda gerek ülke gerekse de dünya pazarında çok büyük bir şöhrete sahiptir. Ancak bu şöhret markasal açıdan günümüzde kısmen de olsa biraz sekteye uğramıştır. Çünkü çok sayıda büyük marka zamanla IBM ile rekabet eder kıvama gelmiş ve de onu geçmeyi başarmıştır. Bu markalar arasında bir çok ulusal ve de uluslararası kurumlar da yer alır. Günümüz itibariyle IBM şirketinin merkezi ülkenin en önemli eyaletlerinden biri olan New York’tadır. New York’un Armonk şehrinde yer alan IBM, 170 ülkede pazar payına sahip olmasıyla dikkat çeker. Bu anlamda neredeyse dünya üzerinde Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Avrupa, Afrika ve Okyanusya’dan tutun da birçok kıta ve de bölgeye yayılmış olan IBM, adeta dünyayı kuşatmıştır. Bu da markaya çok büyük bir şöhret getirmiştir.

IBM’in geçmişine bakıldığında var oluş tarihinin 100 yılı da aştığını çok rahat bir şekilde görme imkanına sahip oluruz. 1911’de resmi olarak kurulan şirket, ”Computing – Tabulating – Recording” adına sahipti. Bu isim de tıpkı günümüzde olduğu gibi kısaltılarak ”CTR” şeklinde telaffuz edilirdi. Her ne kadar ilk kurulduğu yıllarda CTR adına sahip olsa da şirket sonradan isim değişikliğine gitmiştir. 1924 yılında IBM adını alan şirket, sonrasında ise adeta devrim yaparak, günümüz bilgisayar teknolojisine yön vermiştir. 1952 yılında günümüzde de halen kullanılmakta olan ”IBM” logosunu oluşturan şirket çalışanları, markanın ivmelenip küresel bir hal almasına da ciddi katkı sunmuştur.

Bir Amerikan Devi: IBMHalihazırda kamu şirketi olan IBM, Amerika’nın en büyük teknoloji üreticilerinin başını çeker. 100 yılı aşkın tarihe sahip olan IBM, resmi olarak 16 Haziran 1911’de Birleşik Devletler’in New York eyaletinin Endicott şehrinde kurulmuştur. IBM şirketinin kurucusu ise Charles Ranlett Flint olmuş ve de şirketin bugünlere gelmesinde çok büyük emeği bulunmuştur. Halen Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ticari niteliğe sahip markalarından olan IBM, yıllık 80 milyar Amerikan doları civarında bir gelire sahiptir. Bu gelirin aşağı yukarı 12 milyar doları da net kar olan IBM’in, bu anlamda da rakiplerine fark attığını vurgulamakta fayda var.

Not: Şirketin toplam malvarlığı değeri ise oldukça etkileyicidir. Son verilere göre 118 milyar dolar tutarında olan IBM malvarlığı dikkat çekicidir. 380 bin dolaylarında çalışanı bulunan IBM, bu anlamda da ülke istihdamına çok büyük bir katkı sunar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku