Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Britanya Markası: BP

0 378

Bir Britanya Markası: BPBritish Petroleum ya da kısaca BP, adından da anlaşılacağı üzere bir Britanya petrol şirketidir. Birleşik Krallık topraklarının en önde gelen yer altı kurumlarından biri olan BP, dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında da bulunur. Ülkenin çok uluslu firmalarından biri olan BP, bu gerek iç pazar olarak addedilen Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği gerekse de dünyanın dört bir yanına petrol ve gaz sağlar. Şirket merkezi, Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olan İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan BP, küresel bir marka haline gelmiştir. Dünyada var olan petrol şirketleri arasında ilk 6 olarak lanse edilen ”supermajor” gurubuna dahil olan BP, bu anlamda gerek Birleşik Krallık gerekse de Avrupa Birliği ekonomisine çok ciddi bir katkı sunar. Ayrıca şirket, kurumsal bazda elde ettiği gelirle de dikkatleri üzerine çeker. Dünyada faal olarak hizmet veren şirketler arasında ki, bunlar arasına tüm sektörler dahildir, ilk 12’inci sırada yer alan BP, dünyanın en zengin kurumlarının başında gelir. Avrupa Birliği’nin de en büyük petrol tedarikçileri ve de eksporterleri arasında sayılan BP, petrol ve de petrol bazlı olan birçok ürünün üretimini ve de bunların piyasaya sunulmasını sağlar. Yenilenebilir ve de biyoenerji alanında da aktif bir şekilde faaliyet gösteren BP, özellikle rüzgar türbinleri konusu ile dikkatleri üzerine çeker.

Birleşik Krallık’ın kamu kurumlarından olan BP, resmi olarak bundan yaklaşık 110 yıl önce kurulmuştur. Daha net bir tarih vermek gerekirse şirket, Mayıs 1908’te kurulmuş ancak adı BP olarak değil de ”Anglo-Persian Oil Company” adını taşımıştır. Bu tarihten yaklaşık 1 yıl sonra 14 Nisan 1909’da Anglo-Persian Oil Company olan şirket adı ”British Petroleum” olarak yeni bir isimle değiştirilmiştir. Daha sonraki yıllarda da ki bu yıllar 1998 ve 2001 yıllarıdır, iki kez daha isim değişikliğine gidilse de BP adı yine firma adı olarak korunmuştur. Daha önce de dediğimiz gibi İngiltere’nin başkenti Londra’da şirket merkezi bulunan BP, tüm dünyaya adeta kamu hizmeti sunmaktadır.

Bir Britanya Markası: BPKüresel çapta üretim kapasitesi bulunan marka, aynı zamanda çok büyük bir istihdam gücüdür. Birçok ülkede bulundurduğu petrol istasyonlarıyla halka hizmet veren bu kurum, 2010 yılında Meksika Körfezi açıklarında yaşanan çok ciddi bir kaza sonrası zor günler geçirmiştir. Söz konusu kazada milyonlarca galon körfez sularına karışmış ve de deniz canlılarının yok olmasının yanı sıra devasa bir çevre kirliliğine de sebep olmuştur. Kaza sebebiyle ayrıca 11 işçi de yaşamını yitirmiştir. Bu BP şirketinin yaşadığı en büyük kaza ve de hukuki sorun olarak kayıtlara geçmiştir. Kaza sebebiyle başlatılan hukuki süreç sona erdiği vakit, BP kurumu 30 milyar Amerikan doları tutarında bir tazminata mahkum edilmiştir.

Not : BP’nin yıllık geliri yaklaşık olarak 183 milyon Amerikan dolarıdır. Bu gelirin sadece 115 milyon doları net kardır. Kurum bünyesinde 74,500’e yakın çalışanı istihdam eder.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku