Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Amerikan Markası: Tommy Hilfiger

1 287

Bir Amerikan Markası: Tommy HilfigerTommy Hilfiger, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir dünya markasıdır. Söz konusu marka, Amerikan moda tasarımcısı olan Thomas Jacob Hilfiger’ce kurulmuş ve de kısa sürede ülkenin en popüler markalarından birine dönüşmüştür. Amerika Birleşik Devletleri’nin çok uluslu şirketlerinden biri olan Tommy Hilfiger, erkek, kadın, çocuk gibi hemen her kesime hitap eden ürünleri üreten bir kurumdur. Şirket, resmi kayırlara göre, 1985 yılında kurulmuştur. Bu anlamda 40 yıla yakın bir geçmişe sahip olan marka, oldukça tanınırdır. Günümüzde 1400’den fazla şubesi olan Tommy Hilfiger, ayrıca dünyanın hemen her yerine de dağılmış konumdadır. Perakende sektörünün öncülerinden biri olan marka, özel müşterilere de sahiptir. Başka bir ifadeyle müşterisi belli olan Tommy Hilfiger, belirli kesime hitap etmesiyle de diğer benzer alanda faaliyet gösteren birçok markadan kendisini soyutlar. Halihazırda, 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve de bu ülkelerde mağazaları bulunan bu marka, moda endüstrisinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan marka, şirket merkezini de yine bu ülkede bulunan New York eyaletinde bulundurur.

Bir Amerikan Markası: Tommy HilfigerKüresel bazda tanınırlığı bulunan Tommy Hilfiger, hatırı sayılır da bir müşteri kitlesine sahip oluşu ile bilinir. Tommy Hilfiger’in hikayesi çok ilginç kabul edilebilir; çünkü markanın şu anki durumuna sadece 150 Amerikan doları ile geldiğini söylemeliyiz. Bu parayı petrol istasyonunda işçi olarak çalışan Thomas Hilfiger sermaye yapmıştır. İlk olarak New York’ta People’s Place adı altında bir dükkan açan Hilfiger, burada başladığı satış işlerini sonrasında devasa bir zincire dönüştürmeyi başarmıştır. İlk olarak atılan bu adım pek de kolay bir süreci beraberinde getirmese de Hilfiger asla yılmamış ve de yoluna devam etmiştir. 1977 yılında People’s Place olarak kurulan şirket, ne yazık ki iflas bayrağını çekmiştir. Bu tarihle beraber ciddi anlamda yıkıma uğrayan Hilfiger, 1979’da New York şehrinde başka bir dükkan açmaya karar vermiş ve de Jorcache Jeans adı altında satış yapmaya başlamıştır. Sonrasında 1980’lerin henüz başında Hintli Mahon Murjani ile tanışan Tommy Hilfiger, hayatında çok ciddi bir ivme yakalamıştır. 1985 yılına gelindiğinde, Tommy Hilfiger markası kurulmuş ve de artık bu marka ile tasarımlar yapılmaya başlanmıştır. Sonrasında kısa sürede başarılı bir grafik çizen Tommy Hilfiger, Amerika’nın en büyük markalarından biri haline gelmiştir.

Not : Türkiye’de de satışı bulunan marka, küresel çapta şöhreti yakalamıştır. Her ne kadar Türkiye’de müşteri kitlesi bulunsa da satışları Amerika Birleşik Devletleri’yle ölçüşemez.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. esma diyor

    her marka böyle büyüyor. Hep sancılarla yıkımlarla, düşe kalka gelişiyor sonra yürümeye sonrasında da koşmaya başlıyor. Ne diyelim, çalışırsak biz de bu şekilde, illaki biryerlerde başarı gelecektir..
    Teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.