Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Amerikan Devi: UPS

0 249

Bir Amerikan Devi: UPSUnited Parcel Service ya da kısaca UPS olarak bilinen şirket, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaca ünlü posta taşımacılığı hizmeti sunan şirketidir. Küresel bir şirket olarak dünyanın hemen hemen her ülkesinde ve de şehrinde hizmet veren UPS, ülkenin FedEx ile beraber en popüler ve de en çok tercih edilen posta hizmeti sağlayıcısı olarak karşımıza çıkar. Dünya çapında bir lojistik şirketi olan UPS, her gün milyonlarca irili ufaklı paketin ya da mektubun taşınması işlemini başarı ile gerçekleştirir. Dünya posta kaybı hadisesinin en az yaşandığı ve de bunun yanı zamanında teslim prensibini sıkı bir disiplinle bu şekilde başarılı olarak uygulayan çok az sayıda dünya çapında kurum bulunur. UPS de işte bu kurumlar arasında yer alır. Dünyanın DHL ve FedEx ile beraber en büyük üç posta hizmeti veren şirketinden biri olma özelliğini haiz olan UPS, şirket merkezini Birleşik Devletler’in 50 eyaleti arasında yer alan Georgia’da bulundurmaktadır. Georgia eyaletinin en büyük şehri olan Atlanta’ya da son derece yakın olan Sandy Springs’te merkezi bulunan UPS, günde yaklaşık olarak 15 milyon paketten daha fazlasını başarılı bir şekilde teslim edilmesi gereken adreslere ulaştırır.

Bir Amerikan Devi: UPSDünyanın en büyük küresel lojistik kurumlarından olan UPS, her gün 8 milyona yakın müşteri gönderisini oldukça başarılı bir şekilde adreslerine ulaştırmaktadır. Bu anlamda bu şirket, her gün yaklaşık olarak 220 ülkede faaliyet göstermektedir. Bu da UPS markasının Avrupa, Asya, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve de Okyanusya bölgeleri ve kıtalarında düzenli bir halde faaliyet göstermesi anlamına gelir. UPS, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi olarak devlet eliyle yürüttüğü ve de son derece başarı yakaladığı bir kurumdur. Resmi olarak 1907 yılında kurulmuş olan UPS, bu anlamda Birleşik Krallık’ın Royal Mail Service’i sonrasında dünya üzerinde var olan en eski posta hizmeti olarak görülür. Bu anlamda 110 yılı aşkın köklü bir şirket geçmişine sahip olan UPS, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin batı yakasında yer alan Washington eyaletine bağlı Seattle şehrinde kurulmuştur. Şirketi 28 Ağustos 1907’de kuran James E. Casey’dir.

Bir Amerikan Devi: UPSDünyanın en büyük ekonomik figürleri arasında gösterilen UPS, her yıl aşağı yukarı 61 milyar Amerikan doları tutarında bir girdiye sahiptir. Bu girdinin net olarak 3,5 milyar dolar seviyeleri de şirketin kar hanesine yazılan meblağ olarak bilinir. Çok sayıda ülkede faaliyet gösteren UPS, küresel bir aktör haline gelmiştir.

UPS, halihazırda Türkiye’de de aktif olarak hizmet veren bir posta ulaştırma şirketidir. Şirket hemen hemen her yerde vardır. UPS sahip olduğu araçları ve de çalışanlarının üniformaları nedeniyle ”Brown” yani ”Kahverengi” lakabına sahiptir. Şirketin dünya çapında yaklaşık olarak 434 bin çalışanı bulunur. Bu da UPS markasının ne kadar büyük bir istihdam sağladığını açık bir şekilde ortaya koyar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.