Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Belçika’ya Ulaşım: Brüksel Havalimanı

0 477

Belçika'ya Ulaşım: Brüksel HavalimanıBrüksel Havalimanı, Avrupa Birliği’nin 6 kurucu üyesi arasında yer alan Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan bir uluslararası hava meydanıdır. Ülkenin en büyük şehrinde yer alan bu hava meydanı doğal olarak ayı zamanda ülkenin en büyük hava meydanına dönüşmüştür. Bu şehir Avrupa Birliği’nin başkenti olması sebebiyle son derece önemli kabul edildiğinden çok sayıda tarifeli sefer düzenlenilen bir yerdir. Brüksel şehir merkezine son derece yakın olan bu hava meydanı, sadece 12km’lik bir mesafede bulunur. Oldukça küçük bir coğrafya olan bu ülkenin en önemli havalimanı olan Brüksel Havalimanı, her yıl milyonlarca yolcunun aktığı önemli bir tesistir. Her ne kadar önemli olsa da şehrin ve de ülkenin nüfusu da nazara alındığı vakit, hava meydanının trafiği aslında çok da sınırlı kabul edilebilir. Özellikle de bölgede yer alan Amsterdam Schipol, Frankfurt Am Main, Paris Charles De Gaulle ve de Heathrow gibi son derece büyük havalimanları varken.

Brüksel Havalimanı, Avrupa’nın en işlek 20 hava meydanı arasındadır. Bu anlamda havalimanı her yıl 23 milyona yakın yolcu taşır. Aslında bir başka ifadeyle Brüksel Havalimanı, sadece bir havalimanı değildir. Ülkenin birçok önemli markası ve de dünya çapında piyasa yapmış birçok ürün burada bulunan son derece lüks satış yerlerinde pazarlanır. Bu anlamda 260’dan fazla şirketin günümüzde Brüksel Havalimanı’nda satış şubesi bulunur.

Belçika'ya Ulaşım: Brüksel HavalimanıBelçika’nın dünya ile bağlantısını sağlayan Brüksel Havalimanı, bu anlamda son derece önemli bir misyonu görev olarak üstlenmiştir. Bölgenin en stratejik noktalarından birinde yer alan Brüksel Havalimanı, ülkenin Lufthansa’nın sahibi olduğu Brüksel Havayolları’na filo merkezliği yapar. Brüksel Havayolları, Belçika’nın en büyük ve de ulusal havayolu olarak dikkat çeker. Belçika Havayolları dışında ayrıca TUIfliy Belçika ve de Thomas Cook Airlines Belçika da bu hava meydanını filo merkezi olarak kullanırlar.

Belçika'ya Ulaşım: Brüksel HavalimanıBu da havalimanın trafiğine ciddi anlamda katkı sunar. Brüksel Havalimanı, aslında diğer birçok hava meydanından ayrılır bunun nedeni, hava meydanının sivil havacılık dışında ayrıca Belçika Ordusu’na da hizmet ediyor olmasıdır. Bu anlamda Brüksel Havalimanı, hem sivil hem de askeri bir hava meydanı olarak bilinir. Tam olarak Belçika’nın Zaventem şehrine bağlı olan Brüksel Havalimanı, başkent Brüksel’e de hizmet eder.

Belçika’nın en büyük finansal değerleri arasında yer alan bu hava meydanı, yaklaşık olarak 20 bin kişiye iş imkanı sunuyor olmasıyla da bilinir. Ülkenin kargo yoluyla gerçekleştirdiği ihracatta da önemli bir görev üstlenmiş olan Brüksel Havalimanı, her yıl 500 bin tona yakın malın sevkinin yapıldığı bir merkez haline gelmiştir.

Brüksel Havalimanı, 3 adet piste sahiptir. Bunlar 01/19, 07R/25L ve 07L/25R pistleridir. Bu pistler arasında en uzun olanı 3,638m ile 07L/25R’dir. Her yıl 225 bin uçağın teker koyduğu Brüksel Havalimanı, her geçen gün yolcu trafiğini artırmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku