Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Dünya Markası: Levi’s

0 1.136

Bir Dünya Markası: Levi'sLevi’s,

Amerikan giyim sanayisinin en önde gelen ticari niteliğe sahip markalarındandır. Söz konusu markanın doğuşu Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde olmuştur. Şirket, giyim sektörüne dahil olduktan sonra, marka çok kısa bir sürede başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm Avrupa ve de diğer kıtalara yayılmıştır. kot pantolon olarak da anılan blucinlerin atası olan Levi’s markası, günümüzde de bu üründe en çok tercih edilen marka konumundadır. Kaliteli ürünleri ve de sıradışı dizaynlarıyla farklı kesimlere de hitap edebilen bu marka, klasik kot anlayışın öncülerindendir. Dünyadaki blucin sektörünün kurucusu olan Levi’s, adını kendisine hayat veren Levi Strauss’tan alır.

Levi olarak bildiğimiz bu şahsiyet aslında ”Löb” adını taşır. Tıpkı dünyaca ünlü uçak üreticisi Boeing’in kurucusu olarak bilinen William Boeing’e yapılan Levi Strauss’a da yapılmıştır. Her iki isim de Almandır ve de Alman isimlerine sahiptirler. Örneğin William olarak bildiğimiz Wilhem iken, Boeing olarak bildiğimiz soyadı ise Böing’dir.

Bir Dünya Markası: Levi'sBu iki Alman vatandaşı Boeing ve Levi’s markasının kurucuları William ve Levi, aslında Wilhem ve Löb adıyla doğmuşlardır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenip, Birleşik Devletler pasaportu alınca isimler de Amerikanlaştırılmıştır. Aslında bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok tanınmış ismi de Alman kökenlidir. Bunlardan biri olan Levi Strauss, kurduğu fabrika ile Birleşik Devletler sınırlarında büyük işler başarmıştır.

Bir Dünya Markası: Levi'sKurduğu şirket, ilk olarak 1853 yılında California’nın San Francisco şehrinde faaliyete start vermiştir. 26 Şubat 1829 tarihinde dönemin Bavyera Kraliyeti topraklarında dünyaya gelen Levi Strauss, 26 Eylül 1902 tarihinde 73 yaşındayken San Francisco’da yaşamını yitirmiştir. Kendisi her ne kadar bu hayattan göçse de kurduğu marka, yarattığı blucin fikri, kendisinden sonra da bir asırdan fazladır yaşamaktadır. Halen dünyanın en iyi cin markası olan Levi’s, bu anlamda adeta rakipsizdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya pazarına sunduğu en büyük ürünlerden olan Levi’s, blucin sektörünün kalbi konumundadır.

Bir Dünya Markası: Levi'sKuzey ve Güney Amerika, Asya, Avrupa, Afrika ve Okyanusya da dahil birçok bölgede satışı bulunan Levi’s markası, çok uzun yıllar boyunca zirveden inmeyecek gibi gözükmektedir. Aslında markanın bu denli şöhreti yakalaması tesadüf olarak da kabul edilmez. Çünkü aileden gelen bir giyim ve de bu alanda tasarım yeteneği olan Levi Strauss ve ailesi, ilk önce New York’ta toptancı olarak aktif bir şekilde çalışmışlardır. Kardeşleri Jonas ve Louis ile New York’ta satış konusunda tecrübe sahibi olan Levi’s’ın kurucusu Levi Strauss, sonrasında kendi alanında uzmanlaşma yoluna giderek California’da ilk blucini üreten isim olmuştur.

Not: 73 yaşında hayatını kaybeden Levi Strauss, geriye dünyaca ünlü bir marka ve de miras bırakmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku