Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dodge Markasının Özellikleri

0 312

Dodge Markasının ÖzellikleriDodge Nasıl Bir Markadır?

Dodge, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin otomotiv sektörü içinde faaliyet gösterilen bir ticari markadır. Ülkenin en önde gelen otomotiv üreticilerinden biri olması sebebiyle son derece popüler olan Dodge, Amerikan binek araba endüstrisini bir kenara koyacak olursak en çok tercih edilen otomobil markalarının başında gelir. Tam anlamı ile bir Amerikan markası olan Dodge, ağırlık olarak pick-up ve de ağır vasıta araçları üretir. Bu alanın öncülerinden olan Dodge, Amerikan pazarını adeta domine eder. Ancak marka son yıllarda ağırlıklı olmak üzere performans araçlarına da yönelmiştir. Resmi kuruluş tarihi 1900 yılı olan Dodge, 117 yılı aşkın tarihiyle dikkat çekmektedir. Bu anlamda dünyanın en eski otomobil üreticileri arasında yer alan şirket, Amerikan iç pazarı dışında dünya pazarına da son derece hakim konumdadır. Küresel bir marka olması sebebiyle son derece, yüksek cirolara sahip olan Dodge, sadece Kuzey Avrupa pazarında bulunmaz. Bunun en önemli nedeni, bu pazarda saten Avrupa merkezli otomotiv üreticilerinin araçlarının tercih edilmesidir. Çünkü herhangi bir aksaklık durumunda bunların yedek parçaları oldukça kolay ve de ucuza temin edilebilmektedir. Ayrıca Dodge şirketinin, ürettiği araçlar son derece büyük silindir hacmine sahip olmaları nedeniyle Avrupalılarca pek de tercih edilmemektedir.

Dodge Markasının ÖzellikleriDünya üzerinde birçok ülkede satışı yapılan Dodge, Amerikan otomotiv endüstrisinin de en büyük öncülerindendir. Şirketin ekonomiye katkısı da hatırı sayılır seviyelerde dolaşır ve de doğal olarak birçok şirketin de dikkatini çeker. Bu da şirketin çok defa el değiştirmesine sebep olur. Dodge, son olarak 2014 yılında Chrysler Gurup tarafından Fiat Chrysler Otomobilleri şirketine devredilmiştir. Böylesine devasa bir sektörde şirket evlilikleri son derece doğal bir şekilde karşılanır. Bu anlamda şirketin en büyük partneri günümüz itibariyle İtalyan Fiat ve de bir diğer Amerikan devi Chrysler olarak bilinir. Şirket, devir işlemi sonrasında herhangi bir köklü politika değişikliğine gitmemiş ve de daha önce ne üretiliyor ise aynı şekilde üretime devam edilmiştir. Şirket 1900 yılında John Francis Dodge ve Horace Elgin Dodge tarafından kurulmuştur. Yani şirket adını bizzat kurucularının soyadından alır. Dodge şirketinin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde bulunan Auburn Hills şehrinde bulunur.

Dodge Markasının ÖzellikleriŞirket, çok uzun yıllar boyunca bu merkezden yürütülmüş ve kritik kararlar işte bu şehirde bulunan merkezde alınmıştır. Dodge, dünya pazarına açılmış olan küresel bir marka olması sebebiyle haliyle Türkiye pazarına da giriş yapmıştır. Bu pazarda son derece eski bir marka olan Dodge, 1930, 40, 50, 60 ve 70’li yıllarda en çok tercih edilen markalar arasında yer alırdı. Ancak Avrupa olan yaklaşımımız ve de Avrupa Birliği üyeliği süreçleri bizi Avrupa araçlarını almaya yöneltti, bunda bu araçların Amerikan araçlarına nazaran son derece tasarruflu olması da önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde ise Dodge halen Amerikan pazarının en gözde markalarından biri konumunda ve de son derece iyi satış oranlarına sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.