Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Riyad Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.017

Riyad Nasıl Bir Şehirdir?Riyad,

Ortadoğu coğrafyasının bir parçası olan ve aynı zamanda da Arap Yarımadası’nda yer alan Suudi Arabistan’ın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yerin hukuki statüsü şehir olup, ülke sınırları içinde yer alan en büyük kentlerdendir. Bakıldığında gerek ülke nüfusu gerekse de ülkeye yapılan yatırımlara göre Riyad, en kalabalık ve gelişmiş şehir olarak dikkati çeker. Suudi Arabistan’ın başkenti olma özelliğini de haiz olan bu şehir, bu anlamda ülkeye gerek kültürel gerek siyasi gerekse de ekonomik anlamda merkezlik yapar. Arap Yarımadası’nda yer alan en kalabalık şehirlerden olan Riyad, bu anlamda aslında nüfus olarak ilk sırada kendisine yer bulur. Suudi Arabistan’ın da en kalabalık şehri olması sebebiyle son derece ilgi çeken bu coğrafya, aşağı yukarı 7 milyon insanın yerleşik olarak ikamet ettiği bir kenttir. Lokasyon olarak Suudi Arabistan’ın orta hattında yer alan Riyad, oldukça önemli bir finans merkezi haline gelmiştir. Suudi Arabistan ekonomisinin merkezi olan şehir, ülkenin petrollerinin pazarlandığı merkezdir. Her ne kadar denizle bir bağlantısı olmasa da denizle bağlantısı olan şehirler buradan yönetilir.

Suudi Arabistan, gerek Ortadoğu gerekse de dünya coğrafyası nazara alındığında son derece önemli bir ülkedir. Çok uzun yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri ile, sıkı bir müttefik olan ülke, bu anlamda bölgenin en büyük aktörlerindendir. Amerika Birleşik Devletleri’yle var olan bu münasebet aslında karşılıklıdır. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük silah üreticisi, Suudi Arabistan ise, en büyük petrol ihracatçısıdır. Görüldüğü gibi bu iki ülke arasında menfaatler karşılıklıdır. Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan’a her yıl düzenli olarak silah satışı yapar. Suudi Arabistan da Amerika Birleşik Devletleri ve de bu ülkenin müttefiklerine petrol satışı yapar. Bu işlemler Suudi Arabistan merkezi olan Riyad üzerinden gerçekleştirilir. Bu da doğal olarak şehrin gerek Suudi Arabistan gerekse de dünya ekonomisi için kilit bir yere sahip olduğunu ortaya koyar. Dünya üzerinde birçok ülkede var olan petrol rezervleri, sağlıklı bir şekilde dünya piyasalarına sunulamamaktadır. Bunun çok sayıda nedeni vardır. En önemlisi şüphesiz siyasi politikalar ve de insan hakları nedeniyle uygulanan ambargolardır. Ancak bu anlamda Riyad merkezli Suudi Arabistan son derece rahat bir ülkedir ve de sahip olduğu petrolü piyasa sürmede herhangi bir sorun yaşamaz.

Riyad Nasıl Bir Şehirdir?Riyad,

Suudi Arabistan’ın kutsal şehirleri arasında yer alan Mekke ve Medine’ye nazara çok daha az sayıda turist çeker. Yine de şehir, hatırı sayılır bir ziyaretçi trafiğine sahiptir. Riyad’a ulaşmak isterseniz bu durumda İstanbul’dan bölgeye tarifeli sefer yapan Türk Hava Yolları ve de Suudi Arabistan Havayolları bulunur. Ortalama seyahat süresi 4 saat civarındadır. Suudi Arabistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından turistik amaçlı seyahatlerinde zorunlu olarak vize talep etmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku