Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir İnsan Daha İyi Nasıl Görünebilir?

0 265

Bir İnsan Daha İyi Nasıl Görünebilir?Bir insanın iyi görünmesi gençliğini ve sağlığını koruması için gerçekten önemlidir. Yaşlanmak korkutan bir olgu olabilir fakat alacağınız bazı önlemler yaşlanma sürecini yavaşlatır. İşte bu önlemleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Diyetinize Sıkı Sıkıya Bağlı Kalın

Vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayan bitkisel bazlı bir diyet tercih edilebilir. Bu gibi yiyeceklerden daha fazla tüketmek kişi için daha iyi olacaktır. Bir vejetaryen olmasanız bile meyve sebze ve kuruyemiş yemek sizin için oldukça iyi olabilir. Bu gibi şeyler yiyebileceğiniz en iyi şeylerdir. Günlük 5 veya daha fazla porsiyon meyve tüketmeniz tavsiye edilir.

Yüksek glisemik endekse sahip yiyecekleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Yüksek kalorili yiyecekler yerine tahıllı yiyecekler tercih edilmelidir. Yüksek kalorili gıdalar, kandaki insülin seviyesinin artmasına neden olur. Yüksek insülin seviyesi; kelleşme, obezite ve baş ağrısına neden olabilir.

Şekerden ve tatlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Yüksek kalorili gıdalardaki etkilerin yanı sıra şeker, derinin daha hızlı yaşlanmasına neden olur.

Oruç Tutmayı ve Kalori Kısıtlamalı Diyetleri Tercih Edin

Aç kalmaya alışın çünkü aç kalmanın size pek bir zararı olmayacaktır. Hatta aç kalmak, bedeniniz için oldukça faydalıdır da. Aç kalma duygusunu yasak bir duygu gibi gören bir sürü insan da çevrede mevcuttur. Oruç tutmak veya kalori alımını kısıtlamak hayat süresini uzatan en önemli etkenlerden biridir. Oruç tutmak ayrıca yaşlanmayı geciktirir ve genel sağlığa önemli katkılarda bulunur.

Kilo Almaktan Kaçının

Fazla kilolu olmak sadece yaşlı görünmemize neden olmaz aynı zamanda hücrelerimizin de daha çabuk yaşlanmasını sağlar. Hamilelikte olduğu gibi bazı durumlarda ise kilo almak kaçınılmazdır. En kısa sürede fazladan birkaç kilo vermek gerçekten önemlidir. Kilo vermeyi ne kadar ertelersek o kadar güçleşecektir.

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmanın yaşlanmayı geciktirdiği bilinen bir gerçektir. Kromozomlarımızdaki telomerlerin yaşlandıkça daha da kısaldığı söylenebilir. İşte bu durumda haftada 3 gün veya daha uzun süreli egzersiz yapmak faydalı olacaktır. Ne yazık ki hafif veya orta şiddetli egzersizler pek yeterli olmayacaktır. Düzenli olarak iyi bir idman programına uyum sağlamanız gerçekten iyi olacaktır.

Uykudan Ödün Vermek Yok

Uyku, bedenin kendini tamir etmesi ve yenilemesi için eşsiz bir fırsat verir. Ayrıca göz çevresinde siyah halkaları ve göz torbalarını da kimsenin istemeyeceğine eminiz. Bedeniniz ne zaman uykuya ihtiyacınız olduğunu iyi bilir. Bazı insanlar için 6 saat uyku yeterli iken bazı insanlar için 8 saat uyku gerekli olabilir.

Sigara, Uyuşturucu ve Alkol Yok

Sigara içmek derinize ve dişlerinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Sigara sayesinde cildinizdeki kırışıklıklar daha hızlı oluşacak ve daha derin olacaktır. Dişleriniz daha sarı gözükecek ve bu renk atmasını ileriki yıllarda düzeltmek daha zor olacaktır.

Düzenli alkol ve uyuşturucu kullanımının birçok zararlı etkisi vardır. Bu durum derinin daha hızlı yaşlanmasına ve daha kızıl görünmesine neden olacaktır.

Güneşte Çok Durmamalı

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak cildiniz için en kötü şeylerden biridir. UV ışınları; kırışıklıklar, pigmentasyon, güneş lekeleri ve derinin esnekliğini kaybetmesi gibi birçok sorunun başlıca sebebidir. Bazı insanlar güneşlenme konusunda oldukça takıntılıdır ve güneşlenmenin ilgi çekici ve sağlıklı olduğunu düşünür. Aslına bakılırsa bu durum gerçeği bir ölçüde yansıtıyor. Güneşte kalma süresi çok fazla olmamalıdır. Eninde sonunda soluk beniz ve genç görünen bir cilt, bronzlaşmış bir ciltten daha iyi görünmektedir.

Yazar: Sercan Arman Kandemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.